87 statków powietrznych, w tym 20 spadochronów, będzie można podziwiać w sobotę (25 czerwca) podczas II Podkarpackich Pokazów Lotniczych w podrzeszowskiej Jasionce. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Kayah.

[Not a valid template]

 

Pierwsze edycja Podkarpackich Pokazów Lotniczych odbyła się w ubiegłym roku w Mielcu. Wzięło w niej udział ok. 90 tys. osób. Tegoroczne Pokazy zostały przeniesione do Jasionki na terenie Aeroklubu Rzeszowskiego. Organizatorami są Politechnika Rzeszowska, ARz oraz Port Lotniczy w Jasionce.

II Podkarpackie Pokazy Lotnicze rozpoczną się o godz. 7:30 i będą trwały do 20:00. Największą atrakcją Pokazów będzie występ Grupy Żelazny, jedynej w Polsce cywilnej grupy akrobacyjnej, która lata na tłokowych, charakterystycznych, biało-czerwonych samolotach Zlin Z-526 i Extra-330 LC.

Podczas pokazy Grupy Żelazny widzowie zobaczą „żelazne” beczki, mijanki i wiraże. Formacja słynie z wykonywania najtrudniejszych i najbardziej widowiskowych ewolucji w powietrzu.

Czepiela wraca do korzeni

Do Jasionki przyjedzie także pochodzący z Rzeszowa Łukasz Czepiela, jedyny pierwszy polski pilot w Red Bull Air Race. Czepiela przygotował pokaz we freestyle’u. Będzie latał najlepszym samolotem akrobacyjnym na świecie – Extra 330sc z grupy akrobacyjnej Firebirds.

– Zaprezentuję pełny zakres możliwości samolotu, czyli od lotu na wstecznym przy prędkości nawet 50 km/h, poprzez lot z prędkością bliską 400 km/h nisko nad ziemią po wszystkie figury, jakie ten samolot jest w stanie wykonać – zapowiada Łukasz Czepiela.

Indywidualne akrobacje lotnicze wykonają także Wojciech Krupa, Artur Kielak oraz Jerzy Makula, Mistrza Świata w akrobacji szybowcowej.

Do Jasionki przyjadą również „ogniści” paralotniarze z The Flying Dragons Team. To grupa pokazowa 10 pilotów, paralotniarzy latających w różnych układach choreograficznych. W zespole jest dwóch slalomowych Mistrzów Świata. Loty w szyku, w widowiskowych formacjach, mijanki w kluczach, dynamiczne slalomy, efektowne spirale i kolorowy dym – na takie atrakcje możecie być gotowi.

Uczestnicy II Podkarpackich Pokazów Lotniczych zobaczą również pokazy grupy Cellfast Flying Team z Krosna. Jej członkowie specjalizują się w lotach samolotowych w szykach. Będą prezentować zakręty w powietrzu i rozejścia. Trzyosobowa grupa lata na  francuskich samolotach typu Morane Rallye.

Na akrobacje powietrzne bądźcie także przygotowaniu w wykonaniu Zespołu Akrobacyjnego Polskich Sił Powietrznych „Orlik”. W repertuarze ich pokazów są m.in. charakterystyczne figury pionowe w formacji 8 samolotów

Będą skoki spadochronowe

To nie koniec atrakcji. Podczas Pokazów nie zabraknie skoków spadochronowych z szybowca, samolotów pożarowych M-18 Dromader, pokazu stacjonarnego oraz odlotu balonów na ogrzane powietrze, a także pilotażu śmigłowca Black Hawk, wiatrakowca Xennon i samolotów Bryza, Tecnam, czy historycznego Jungmana.

Oprócz pokazów, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce będzie można zobaczyć wystawę sprzętu modelarskiego i  bezzałogowców, samolotów kupionych z funduszy europejskich, sprzęt służb mundurowych i ratowniczych. Podziwiać będzie można m.in. RV-6A – jeden z najszybszych samolotów klasy „general aviation”, który może rozwijać prędkość do 350 km/h.

Na wystawie będzie również ultralekki, dwumiejscowy grzbietopłat JK-5 Junior, a także Atec 122 Zephyr, SD4 Viper, KB2 Jeżyk, KB2 Jeżyk, XENON (wiatrakowiec), Skylark DV-1, Aeroprakt A-20.

W CWK będzie ustawiony szybowiec szkolno-treningowy SZD-54 PERKOZ, replika latającego szybowca z okresu międzywojennego IS-A SALAMANDRA oraz motolotnia ze skrzydłem wzorowanym na rozwiązaniu Witolda Kasprzaka KASPERWING-1-JG.

Duża atrakcją w CWK będzie pokaz dronów, w którym wezmą udział m.in. modele Racer, używane i wykorzystywane wyścigach. Zostanie także zaprezentowany model PINGWIN modyfikacji Fotoacc – samolot bezzałogowy budowany do mapowania terenu oraz poszukiwań.

Kayah gwiazdą wieczoru

Na koniec II Podkarpackich Pokazów Lotniczych odbędzie się koncert. Wystąpi znana polska wokalistka Kayah oraz wokalista Krzysztof Zalewski, który w 2003 r. wygrał drugą edycję polskiego „Idola”.

Zanim wybierzecie się na Pokazy, musicie się liczyć z utrudnieniami w ruchu na drogach dojazdowych na teren lotniska w Jasionce. Organizatorzy przygotowali ok. 11 tys. miejsc parkingowych. Za parking trzeba będzie zapłacić 5 zł.

Na Pokazy będzie można także dojechać specjalnymi autobusami MPK, które uruchamia Zarząd Transportu Miejskiego.

Wstęp na II Podkarpackie Pokazy Lotnicze jest bezpłatny.

(ak)

PROGRAM II PODKARPACKICH POKAZÓW LOTNICZYCH (25 CZERWCA, SOBOTA)

Godz. 7:30, otwarcie stref:

– Strefa Funduszy Europejskich:

*wystawy: sprzętu modelarskiego i bezzałogowców w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym Województwa Podkarpackiego oraz Dron Show Rzeszów, Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej

*stoiska: Ministerstwa Rozwoju, miast i gmin województwa podkarpackiego, Portu Lotniczego „Rzeszów – Jasionka” oraz linii lotniczych, ośrodków hotelowo – turystyczno – kulturalnych oraz uzdrowisk województwa podkarpackiego. Fundacji Wspierania Edukacji Dolina Wiedzy przy SGPPL „Dolina Lotnicza”, pokazy w locie samolotów zakupionych z Funduszy Europejskich

– Strefa Doliny Lotniczej:

*stoiska firm zrzeszonych w Stowarzyszeniu Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”

– Strefa statyczna samolotów / Strefa ekspozycji naziemnej:

*wystawa: miasta Rzeszów, gminy Trzebownisko – promocja gospodarza terenu, służb mundurowych i ratowniczych, szkół lotniczych i aeroklubów, partnerów imprezy

– Strefa zabaw dla dzieci / Strefa gastronomii

Godz. 8:00 – 9:30

– Koncert Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „POŁONINY”

Godz. 9:30 – 12:00

I blok pokazów lotniczych

Godz. 12:00 – 12:30

– Powitanie uczestników i zaproszonych gości

Godz. 12:30 – 15:00

– Koncert zespołu „Karczmarze”

Godz. 13:00 – 15:00

– Pokazy dronów i modeli latających

Godz. 15:30 – 17:30

– II blok pokazów lotniczych

Godz. 18:00 – 20:00

– Wystawa sprzętu modelarskiego i bezzałogowców (CWK)

Godz. 17:30 – 20:00

Koncert finałowy: Kayah, Krzysztof Zalewski „Zalef”

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama