Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News

Ekscytujące walki robotów sumo, przejazdy wyścigowych robotów podążających po linii, czy niekonwencjonalne konstrukcje w kategorii Freestyle – takie atrakcje będzie można zobaczyć podczas V edycji Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion, które w sobotę 19 maja odbędą się na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Organizatorami ROBO~motion jest Koło Naukowe Automatyków i Robotyków ROBO działające w Katedrze Informatyki i Automatyki na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.

W zmaganiach konstruktorów z całej Polski udział biorą głównie studenci, którzy rozwijają swoje umiejętności w kołach naukowych przy uczelniach. Duża grupę stanowią również uczestnicy ze szkół średnich oraz osoby już po studiach.

– W zawodach weźmie udział ponad 60 zawodników reprezentujących większość uczelni technicznych w Polsce, a także młodszych uczestników ze szkół średnich. Spodziewamy się, że w zawodach łącznie wystartuje ponad 100 robotów – informuje Grzegorz Piecuch, menadżer zawodów, asystent w Katedrze Informatyki i Automatyki PRz.

Roboty skonstruowane przez zawodników z Polski i zagranicy będą rywalizowały w 12 różnych konkurencjach. – Główną zasadą jest to, że robot musi być całkowicie autonomiczny. Nie może kontaktować się z zawodnikiem podczas walk czy przejazdów na czas i nie może być również w jakikolwiek sposób zdalnie sterowany – tłumaczy Grzegorz Piecuch.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Największe emocje wśród uczestników i publiczności budzi trasa z przeszkodami. – Konkurencja z przeszkodami wymaga od zawodników przygotowania robotów potrafiących trochę więcej niż sama jazda po wyznaczonej trasie. Robot na swojej drodze ma do pokonania tunel, przeszkodę, skrzyżowania, będzie też musiał poradzić sobie z nagłą przerwą w wyznaczonej trasie – dodaje Piecuch.

Zawody ROBO~motion odbędą się na terenie Politechniki Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy 12 (bud. V). Rozpoczną się o 10:00 i potrwają do 19:00. Wstęp bezpłatny. 

Podczas ROBO~motion, na pierwszym piętrze, będzie specjalna strefa dla dzieci, w której odbywać się będą warsztaty i konkursy związane z robotyką. Atrakcje zapewniają Fundacja Imperium Techniki im. Nikoli Tesli oraz Dolina Robotów. Dzieci będą mogły przeżyć niezapomniane emocje. Ich poczynania będzie komentował profesjonalny komentator. Bezpłatne warsztaty odbywać się od godz. 10:00 do 15:00.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama