Reklama

„Ligio! Ligio! – krzyknął Winicjusz. Po czym chwycił rękoma włosy przy skroniach, zwinął się w łęk jak człowiek, który uczuł w sobie ostrze włóczni (…)”. Właśnie tak emocjonująco zapowiada się V. Narodowe Czytanie, które odbędzie się w sobotę przy fontannie multimedialnej w Rzeszowie.

Miłośnicy książek w sobotę (3 września) będą mieli „swoje pięć minut”. Tym razem bohaterem piątej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie został Henryk Sienkiewicz i jego przepiękna powieść o miłości Ligi i Marka Winicjusza – „Quo vadis”.

Fragment, który wybrano do czytania podczas flash moba jest niezwykle emocjonujący, ponieważ opisuje moment, w którym Ursus, opiekun Ligii, gotowy jest zginąć na rzymskiej arenie niczym  Baranek.

Gdyby się tak stało, to widowisko nie zachwyciłoby zgromadzonej  publiczności, która była już znużona pokorną  śmiercią chrześcijan.

Dlatego też w momencie, kiedy potężny Lig pada na kolana, by się pomodlić, na arenie pojawia się tur, do którego przywiązana jest naga Ligia.

Ten widok wzbudza nie tylko ogromne emocje z Ursusie, ale też w Winicjuszu, który całe zdarzenie obserwuje  u boku Petroniusza z widowni.

Aby odczuć na własnej skórze ten dreszcz emocji, prosto z antycznej areny, wystarczy pojawić się o godz.  16:05 przy fontannie multimedialnej przy al. Lubomorskich. Tam każdego mieszkańca Rzeszowa spotka trzyminutowe wspólne czytanie.

Wybrany fragment powieści można znaleźć na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie: www.wimbp.rzeszow.pl

W programie V. Narodowego Czytania również:

– „Uwolnij Sienkiewicza” – akcja bookcrossingowa (godz. 16:00-19:00);

– „Przestrzeń Młodego Czytelnika” – animacje, gry, warsztaty, zabawy (godz. 16:00-19:00);

– „Warsztaty sleeveface” dla dzieci i dorosłych (godz. 16:00-19:00);

– „Wystawa o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza” (godz. 16:00-21:00);

– „Klub Czytelnika” – Mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia oraz zaproszeni goście czytają wybrane fragmenty „Quo vadis” (godz. 16:08-20:00);

– „Pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej z udziałem aktorów” – „Folk dookoła świata”, „Walka Tytanów” (godz. 20:00-21:00).

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: