Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Rzeszowska projektantka Basia Olearka w sobotę (19 sierpnia) zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję ubrań „Chaber Rzeszowski”. Na deptaku przy 3 Maja. 

Najnowsza kolekcja Olearki inspirowana jest kwiatem chabra, który występuje m.in. w rodzimym wzornictwie ludowym jako element haftu zdobiącego strój rzeszowski. Pokaz rozpocznie się o godz. 18:00 na ulicy 3 Maja. 

Wcześniej, w Muzeum Okręgowym przy tej samej ulicy, Krystyna Lenkowska, rzeszowska pisarka, o godz. 15:15 zaprezentuje premierowy utwór „Jak to z chabrem rzeszowskim było”. – To opowiastka dla dzieci i nie tylko – zapowiadają organizatorzy. 

O 15:40, też w muzeum, Judyta Sos wygłosi prelekcję „Motyw chabra w zdobnictwie stroju rzeszowskiego” wraz z prezentacją zabytków z Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli. O 16:20 zaś projekcja filmu „Chaber Rzeszowski” Pawła Olearki, męża Basi Olearki. 

Pokaz mody najnowszej kolekcji Olearki odbędzie się z udziałem migrantek i migrantów z Ukrainy, którym pomaga Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Wystąpią oni w roli modeli/modelek, wizażystów/wizażystek i fryzjerów/fryzjerek.

Oprócz IOM, do organizacji pokazu mody włączyła się także Szkoła Językowa Germanitas oraz Ekos (Stowarzyszenie Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju) i miasto Rzeszów. 

Advertisement

– IOM zainspirowała mnie do połączenia sił z innymi podobnie myślącymi organizacjami i zorganizowania pokazu mody z udziałem klientów i klientek ośrodka integracyjnego – mówi Barbara Olearka, która tradycyjne stroje ludowe promowała już w Berlinie, Paryżu i Dubaju.

– Takie wydarzenia migrantki wysuwają na pierwszy plan i dają im sprawczość w ich nowych domach – mówi Lívia Styp-Rekowska, szefowa IOM Polska. – Wykorzystując modę i sztukę – dodaje Agnieszka Buk, Konsul Honorowa Niemiec w Rzeszowie. 

Sobotni pokaz mody wspierają też Biuro ds. Ludności, Uchodźców i Migracji Departamentu Stanu USA oraz Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama