Zdjęcie: Pixabay

Rzeszów wybrano na miasto, w którym odbędzie się tegoroczny Marsz Miliona Masek, organizowany przez grupę hakerską Anonymous – w sobotę, 5 listopada.

„Stop wojnie”, „Fuck Putin”, „Fuck all systems” – pod takim hasłami w sobotę w Rzeszowie przejdzie Marsz Miliona Masek, który co roku, 5 listopada, organizowany jest w kilkudziesięciu krajach na świecie przez Anonymous.

Data Marszu Miliona Masek nie jest przypadkowa. Nawiązuje do Dnia Guya Fawkesa, czyli angielskiego święta ludowego, które odnosi się do wykrycia tzw. spisku prochowego, czyli udaremnienia zamachu na króla Anglii i Szkocji Jakuba I Stuarta w 1605 roku.

Fawkes razem z innymi biorącymi udział w spisku został złapany, poddany torturom i skazany na śmierć. Z biegiem lat wokół Fawkesa i jego postawy oraz sprzeciwu przeciwko władzy zaczęły narastać legendy, a on sam stał się przykładem dla wielu dzieł literatury.

Jednym z nich był komiks V jak vendetta, gdzie anarchista o pseudonimie V walczy z dyktaturą rządu. W 2005 roku pojawił się też film o tym samym tytule, gdzie bohater nosił maskę, którą Anonymous zaczął wykorzystywać jako swój symbol.

I to właśnie z tego filmu pochodzi słynne zdanie „Remember, remember the 5th of November”, które jest wykorzystywane przez Anonymous przy promowaniu Marszu Miliona Masek. I tak też jest w tym roku. Marsz odbędzie się w sobotę, 5 listopada, w Rzeszowie.

Advertisement

Tegoroczny Marsz Miliona Masek odbędzie się w cieniu wojny na Ukrainie, którą 24 lutego br. wywołała Rosja. Anonymous od początku barbarzyńskiego ataku Rosji na naszego wschodniego sąsiada prowadzi wojnę z reżimem Putina w cyberprzestrzeni. 

„Nie powinniśmy żyć w strachu. Nie powinniśmy cierpieć w wyniku światowych rozgrywek, na których korzystają jedynie elity i każdy z nas ma prawo do wolności, spokoju i szczęścia” – zachęca do udziału w marszu grupa Anonymous. 

„Stań w tym dniu razem z nami i pokaż jak wielu nas jest i jak ważne jest dla nas, aby zmienić ten świat na lepsze. Pokażmy potęgę ogólnoświatowego zjednoczenia ludzkości” – dodają organizatorzy Marszu Miliona Masek.

Marsz rozpocznie się o godz. 17:00 na rogu ulicy 3 Maja i Zamkowej. „Będziemy maszerować razem, w jedności. Nie dla jednego celu, ale dla wolności nas wszystkich” – zapowiada na Twitterze Anonymous. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama