Zdjęcie: Materiały organizatorów

W najbliższą sobotę (9 czerwca) kolor pomarańczowy opanuje Rzeszów, kolor symbolizujący zespół Pradera-Williego (PWS), czyli chorobę wiecznego głodu. 

O godzinie 15:00 w trasę wyruszą uczestnicy rzeszowskiego pomarańczowego Biegu Świadomości o PWS. W przeciwieństwie do zwykłych wyścigów, tu nie liczy czas, rywalizacja czy zajęcie pierwszego miejsca. Uczestnicy biegną, by okazać solidarność wobec osób, które urodziły się z tą ciężką chorobą genetyczną. Hasło biegu to „Stwórzmy pomarańczową rewolucję!”. Jego organizatorem jest Fundacja „Potrafię Pomóc”.

Uczestnicy spotykają się o 14:30. Wciąż można do nich dołączyć – nie było wcześniejszych zapisów, do listy można się będzie zapisać przed startem. Początek biegów o 15:00, z dwóch miejsc – okolic fontanny przy kładce na bulwarach oraz przystani kajakowej Lisia Góra.

Meta to rzeszowski Rynek, gdzie od 15:30 do 19:00 czekają liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych: konkursy z super nagrodami, zumba dla wszystkich, występy artystyczne (Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa, Dziewczęca Orkiestra Dęta z Rzeszowa, DZA Uśmiech, Zespół Tańca Nowoczesnego „Koloret”), od 19:00 do 22:00 koncerty (Mira Tabor, Monika Mikluszka, Stacja P oraz DOC). Na Rynku odbędzie się także spotkanie z siatkarzami Asseco Resovii oraz żużlowcami Stali Rzeszów.

Nie zabraknie też okazji, żeby wrzucić darowiznę do puszki. Zebrane pieniądze pomogą w budowie we Wrocławiu pierwszego w Polsce Domu Samodzielności dla Osób Dorosłych z Zespołem Pradera-Williego, który znajdzie się we wrocławskim rehabilitacyjno-edukacyjnym kompleksie „Potrafię Pomóc” dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Zespół PWS to ciężka, nieuleczalna choroba genetyczna. Jej głównym objawem jest ciągły głód. Uczucie głodu spowodowane jest zaburzeniami mózgu, który wciąż krzyczy: „umieram, musisz coś zjeść”. Z tego powodu chorzy muszą być pilnowani 24 godziny na dobę – poza godzinami posiłków miejsca przechowywania jedzenia muszą być ściśle zabezpieczone.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Z tego powodu Fundacja „Potrafię Pomóc” chce wybudować odpowiednio przystosowany Dom Samodzielności dla Osób Dorosłych z PWS, w którym chorzy mogliby zamieszkać wówczas, gdy ich rodzice nie będą już mieli sił na opiekę. Gotowy jest już jego projekt koncepcyjny.

W Domu Samodzielności będzie 10 mieszkań dla dorosłych osób z zespołem PWS. Kompleks zaprojektowany został w taki sposób, by przestrzeń pomagała w budowie społeczności, by sprzyjała integracji.

Osoby z zespołem PWS nie mają szans na zwykłe życie. Z powodu nieustannego głodu i zaburzeń zachowania potrzebują stałej kontroli, dlatego nie zakładają rodzin, nie pracują. Zamieszkanie w kompleksie pozwoli im na kontakt z innymi chorymi oraz z pozostałymi użytkownikami kompleksu. Będą też mogli uczestniczyć w życiu zawodowym.

Kompleks zajmie powierzchnię 4000 m kw., koszt budowy szacowany jest na około 15 mln zł i powinien się zakończyć w ciągu pięciu lat. Trwa zbiórka pieniędzy. Pomóc może każdy z nas, wpłacając darowiznę na konto Fundacji „Potrafię Pomóc”.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama