Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Mira Marcinów, filozofka i pisarka, będzie gościem kolejnego „Wieczoru Literackiego” w rzeszowskim Teatrze Przedmieście – w sobotę, 3 grudnia. 

Spotkanie z Mirą Marcinów, rozpocznie się o godz. 19:00, poprowadzi je Anna Fostakowska. Wcześniej, o 18:00, odbędzie się spektakl „Obietnica” w reżyserii Anety Adamskiej-Szukały. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Aby wziąć udział w spektaklu, należy zarezerwować miejsce, pod numerem telefonu: 667 714 730.

Mira Marcinów, filozofka i pisarka, studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obroniła doktorat z psychologii. Pracuje w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Publikowała m.in. w „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym” i francuskim piśmie o poezji „Orpheus”.

Mira Marcinów jest finalistką Nagrody Naukowej „Polityki” (2019) i laureatką Nagrody Prezesa Rady Ministrów (2015). Szczególnym zainteresowaniem darzy kwestie szaleństwa i teorii na jego temat, które to zamiłowanie w 2012 roku zaowocowało rozprawą zatytułowaną “Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego”.

W 2017 roku Marcinów wydała pierwszy tom “Historii polskiego szaleństwa”, będący antologią rodzimych tekstów z dziedziny psychopatologii, a zarazem pierwszą próbą stworzenia archeologii polskiego szaleństwa.

Rok później, wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim wydała pracę naukową „Niezabliźniona rana Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”, którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Za prozatorski debiut „Bezmatek” Mira Marcinów otrzymała Paszport Polityki, a także nominację do Nagrody Literackiej „Nike”, nagrody „Odkrycia Empiku”, Nagrody Conrada oraz do nagrody O!Lśnienia.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama