Reklama

31 najlepszych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski weźmie udział w III Etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Uczestnicy Finału podczas dwóch poprzednich etapów pokonali ponad 4200 młodych ludzi. W środę (19 marca) w Rzeszowie będą walczyć o nagrodę główną – indeks WSPiA Rzeszów-Przemyśl.

Do finału V edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie najwięcej, bo aż 18 uczniów przeszło z województwa małopolskiego. Z województwa dolnośląskiego w finale uczestniczyć będzie 5 uczniów, a z podkarpackiego 3. Pozostali zakwalifikowani uczestnicy pochodzą z województwa opolskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego.

Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie tradycyjnie odbędzie się w kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Zmagania młodych ludzi z wiedzą o państwie i prawie rozpoczną się o w środę 19 marca 2014 r. o godzinie 10:00. Zwycięzców poznamy po południu.

Finał Olimpiady składa się z dwóch części: testu wielokrotnego wyboru oraz części ustnej. Zagadnienia obowiązujące podczas sprawdzianu wchodzą w zakres m.in.: prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, socjologii prawa, a także prawa międzynarodowego, prawa UE czy praw człowieka. Na rozwiązanie testu składającego się z 50 pytań najlepsi uczniowie z całej Polski będą mieli godzinę. Do kolejnej ustnej części finału przejdzie już tylko 10 osób z najlepszymi wynikami.

W drugiej części finału młodzi ludzie spotkają się podczas indywidualnych rozmów z Komisją Centralną, złożoną ze specjalistów z zakresu tematyki związanej z państwem i prawem. Każdy z uczniów będzie musiał odpowiedzieć na trzy wylosowane pytania. Wyniki tegorocznego Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie ogłoszone zostaną w środę (19 marca) po godzinie 15:00.

Finaliści V edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie walczyć będą o cenne nagrody. Laureat I i II miejsca otrzyma możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl i nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. Zajęcie III, IV lub V miejsce pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA. Jednocześnie udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie ułatwia też jej finalistom oraz laureatom podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA w Rzeszowie, ale i na innych wydziałach prawa (m.in. UJ).

Organizowana przez WSPiA Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszej edycji Olimpiady, uczestniczyło ponad 800 uczniów. W drugiej było to już ok. 2500 uczniów, a w kolejnej edycji 3000 młodych ludzi z całej Polski. W ubiegłym roku było to już prawie 4000 młodych ludzi z ponad 230 szkół. Do V edycji Olimpiady zgłosiło się już ponad 4200 uczniów z 322 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Honorowy patronat nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie objął minister sprawiedliwości. Olimpiada organizowana jest razem z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Merytoryczną opiekę nad przedsięwzięciem sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA (przewodniczący), Prof. Wiesław Skrzydło i Prof. Zbigniew Czarnik.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie jest umieszczona na ministerialnej liście olimpiad interdyscyplinarnych oraz współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu.

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.