Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rzeszowie będą w środę (10 października) przed rzeszowskim ratuszem śpiewać “Mazurka Dąbrowskiego” oraz dwa inne historyczne hymny “Rotę” i “Boże coś Polskę”.

Rzeszowska SP nr 1, jako jedyna w mieście, zakwalifikowała się do ogólnopolskiego konkursu “Do Hymnu” dla szkół podstawowych, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs jest częścią Wieloletniego Programu Rządowego “Niepodległa” i bierze w nim udział 300 szkół z całej Polski, w których co najmniej połowa uczniów zaśpiewa “Mazurek Dąbrowskiego” i dwie inne, wybrane pieśni hymniczne. W sumie hymn zaśpiewa 50 tys. uczniów. 

W  tym gronie jest rzeszowska “jedynka”, której uczniowie w najbliższą środę o 8:30 przed ratuszem “Mazurek Dąbrowskiego” oraz “Rotę” i “Boże coś Polskę”. Zaśpiewa je 200 uczniów. Do przesłuchania przygotowywał ich Waldemar Wywrocki, nauczyciel muzyki.

Także w środę w podrzeszowskim Tyczynie w tamtejszej SP o 12:30 odbędą się przesłuchania do konkursu “Do Hymnu”. Z kolei w czwartek przesłuchania będą w podstawówkach w Woli Rafałowskiej (o 9:30), Trzebownisku (o 11:00) i Nowej Wsi (o 12:15).

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Rozumiem Mazurek Dąbrowskiego. Ale wciskanie na każdym kroku religii do państwowych uroczystości przekracza wszelką miarę.
    Dwie z trzech pieśni mają ewidentnie wydźwięk religijny.
    I to wszystko w momencie, kiedy w Rzeszowie kampanię prowadzi Fundacja Wolności od Religii.
    Nawet nie chcę wiedzieć co pomyślą sobie przyjezdni, którzy znajdą się w naszym mieście w weekend i trafią na rynek.

Comments are closed.