Już w środę (6 stycznia) sprzed hali Podpromie po raz czwarty wyruszy Orszak Trzech Króli, w którym poszczególne sceny pisane są wierszem. Król Azji jedzie na wielbłądzie, a uczestnicy mogą wygrać tablet w jednym z konkursów.

Orszak Trzech Króli zostanie poprzedzony Aniołem Pańskim odmówionym pod przewodnictwem. biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Zbiórka zaczyna się o godzinie 11:45 przed Podpromiem, skąd wyruszy Orszak.

Orszak Trzech Króli zaangażował w tym roku około 1700 osób, w tym 952 artystów, 320 strażników Orszaku i 350 wolontariuszy.

Pierwsza scena na platformie będzie w głębi parkingu przy Podpromiu na samym końcu. Tam będzie edykt cezara Augusta. Tam również będzie nowa scena „Pastuszkowie w polu”, która jest zupełnie nową sceną.

„Anioł Boży” będzie przy wylocie z parkingu Podpromia. „Diabelskie podszepty” na wysokości Radia Rzeszów. Scena „Dwór Heroda” rozegrana będzie pod kościołem św. Krzyża.  Scena Potyczki aniołów z diabłami będzie koło Fary. Potem Orszak przejdzie na Rynek i tam zostaną złożone dary. Oddana będzie cześć i hołd św. Rodzinie.

Żywa szopka na Rynku

Orszak Trzech Króli jest oddolną inicjatywą. Organizatorami i aktorami odgrywającymi sceny jasełkowe są rodzice i nauczyciele, którzy chcą pokazać najmłodszym, jak można świętować uroczystość Objawienia Pańskiego. Starsze dzieci biorą udział w orszaku jako dwórki i rycerze. Dzieci przedszkolne wcielają się w owieczki, a ich rodzice w pasterzy.

Hasło obecnej edycji Orszaku Trzech Króli to: „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie.” W ten sposób mają być podkreślony Rok Świętego Miłosierdzia oraz XXXI Światowe Dni Młodzieży.

Każdy uczestnik Orszaku może dostać koronę i śpiewnik. Do odebrania są na trasie Orszaku lub na parkingu przy Podpromiu przed rozpoczęciem uroczystości. Po Orszaku planowane jest wspólne kolędowanie wraz z artystami na rzeszowskim Rynku oraz pozowanie do zdjęć z aktorami.

Na scenie Rynku będzie też żywa szopka, a pod arkadami rozdawana będzie gorąca herbata, żeby można było wytrwać do końca.

Kto na czele Orszakowi Trzech Króli?

Najpierw będzie szedł gwiazdor, potem stado owieczek i orszak króla Kacpra, potem króla Melchiora i na końcu króla Baltazara. Królowie będą jechać na koniach, a król z Azji na wielbłądzicy.

W Maryję i Józefa wcieli się Anna i Krzysztof Pazdan – małżeństwo od 9 lat. Oboje są rodzicami drugoklasistki Julii, przedszkolaka Michasia i 10-miesięcznego Piotrusia, któremu poszczęściło się odgrywać rolę dzieciątka Jezus.

Gwiazdorem, czyli tym, który przewodzi Orszakowi Trzech Króli, będzie Przemysław Sycz. Jest to 35-letni  działacz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, członek Zakonu Rycerzy Kolumba, działacz Fundacji Pro-prawo do Życia na Podkarpaciu, jeden z koordynatorów inicjatyw ustawodawczych „STOP ABORCJI” i „ STOP PEDOFILII” na Podkarpaciu. Sycz jest żonaty od 10 lat. Przez ostatnie 8 lat pracował w firmie usługowo-handlowej.

Królem Kacprem z Europy z czerwonym Orszakiem będzie 56-letni Marek Leśniewski, który od 33 lat mężem Anny. Oboje wychowują 4 dzieci: Krzysztofa, Katarzyny, Karola i Kacpra. Marek Leśniewski z wykształcenia jest inżynierem pracującym w firmie opakowaniowej Yanko. Rodzina Leśniewskiego zaangażowana jest we wspólnotę Domowego Kościoła i gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W króla Melchiora z Azji, którego orszakowe zastępy będą ubrane na zielono, wcieli się Robert Stefanowski, który wspólnie z żoną Anią wychowuje cztery córki w wieku od 2 do 8 lat. Od 25 lat prowadzi firmę produkcyjną pod nazwą Greinplast. Od 5 lat należą do Domowego Kościoła.

Król Baltazar z Afryki, którego orszak będzie ubrany na niebiesko, to 45-letni Krzysztof Kudyba, pracownik dużego banku. Kudyba jest ojcem siedmiorga dzieci. Jest żonaty od 22 lat z nauczycielką w rzeszowskim gimnazjum.

Konkurs fotograficzny „Orszak i my”

Orszak Trzech Króli to także okazja do zdobycia nagród. W tym roku główną jest tablet. Aby go otrzymać, należy wziąć udział w konkursie fotograficznym. Uczestnicy Orszaku mogą robić zdjęcia, które należy przesłać organizatorom. Liczy się pomysłowość, niepowtarzalność. Orszakowe zdjęcia można wysyłać do 11 stycznia na adres e-mail: foto.orszak@gmail.com.

Nagrody zostaną rozdane 11 stycznia. Szczegóły i regulamin konkursu na www.rzeszow.orszak.org.

Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

Orszakowi Trzech Króli towarzyszy również konkurs szopek bożonarodzeniowych, który organizuje Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie. To 23. edycja konkursu, ale z Orszakiem jest on powiązany od 4 lat.

W tym roku wpłynęło ok. 250 szopek z całego Podkarpacia. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 8 stycznia. Szopki można będzie oglądać w gimnazjum 10 stycznia od godz. 9:00 do 15:00. Dzień później zostaną wręczone nagrody i dyplomy.

Ci, którzy nie zdążą zobaczyć wystawy w gimnazjum, będą mieli jeszcze okazję to zrobić w galerii handlowej Millenium Hall. Wystawa będzie czynna od 12 do 30 stycznia.

„Zdobądź koronę”

Konkurs polegać będzie na zbieraniu głosów na swoją miejscowość. Na przyszłoroczny Orszak organizatorzy centralnych uroczystości ufundują tyle dodatkowych koron, ile głosów zbierz każda miejscowość.

Konkurs trwa od 1 do 15 stycznia. Na stronie www.orszak.org trzeba będzie wejść na zakładkę konkurs „Zdobądź koronę” i wybrać Rzeszów. Każdy rzeszowianin może być sponsorem Orszaku. Jedno kliknięcie = jedna korona dla Rzeszowa dodatkowo.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama