Reklama

Twórcy „Tarapatów” szukają dwójki dzieci, które zagrają w filmie główne role. W najbliższą środę (11 maja) casting odbędzie się w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

„Tarapaty” to film o „sile przyjaźni”. To opowieść o dwójce dzieci, zupełnie różnych. Połączyła ich przyjaźń, scementowana przez wspólne kłopoty, która w dzieciństwie jest największym skarbem, jaki można wtedy zdobyć.

Bohaterowie filmu to Olek i Julka (oboje w wieku 10 lat), którzy spędzają wakacje w mieście. Dla dzieci w tym wieku to prawdziwa tragedia. Jednak okazuje się, że nieopodal, w starym opuszczonym domu na warszawskim osiedlu Żoliborz, złodziejska szajka urządziła sobie kryjówkę, a do tego dysponuje mapą prowadzącą do ukrytego skarbu.

– Moją inspiracją przy pracy nad tym projektem jest nie świat realny, ale baśniowy. Jest to pewnego rodzaju próba przełożenia filmów animowanych i bajek do rzeczywistości – mówi Julia Junosza Szaniawska, scenografka.

Olek przyciąga kłopoty

Początkowo nudne wakacje zamieniają się w przygodę życia. Młodzi detektywi, nim odkryją tajemnice kryjące się w starym opuszczonym domu, będą musieli zmierzyć się ze złośliwą ciotką, nianią – nałogową palaczką i tajemniczym pożeraczem cukierków, a stawką stanie się życie ukochanego psa Pulpeta.

Intrygują również same postaci odgrywające główne rolę. Olek zawsze przyciąga same kłopoty. Dużo mówi, ma kochających, ale nadopiekuńczych rodziców. Jego marzeniem jest, żeby wszyscy dali mu święty spokój. Wtedy bez zbędnych tłumaczeń będzie mógł rozwiązać tajemnicę.

Julka to przeciwieństwo chłopca. Stara się za wszelką cenę unikać kłopotów, tym bardziej, że ma jechać do rodziców, którzy pracują w Kanadzie. Bardzo nie chce, aby już i tak przekładany w czasie wyjazd, opóźnił się jeszcze bardziej. Dziewczynka jest przyzwyczajona do samotności, a na świat patrzy z dystansem. Dodatkowo jest „skazana” na spędzenie kilku tygodni z niesympatyczną ciotką.

Choć w filmie ważnym wątkiem są narodziny przyjaźni Julki i Olka, to jednak konwencja „Tarapatów” ma charakter przygodowy. Opuszczony dom, mapa, poszukiwanie skarbu, złośliwy złodziej, którym okazuje się być mural Picassa z Syrenką warszawską, to tylko niektóre z elementów, które o tym świadczą.

Zdjęcia na wakacjach

Reżyserką i scenarzystką filmu „Tarapaty” jest Marta Karwowska, socjolożka i absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Laureatka wielu nagród, stypendystka Ministra Kultury – Młoda Polska 2014 oraz członkini zarządu Stowarzyszenia Rozwój w Biały Dzień.

Natomiast produkcją zajmuje się Agnieszka Dziedzic z Koi Studio, która okazała się najlepszą, debiutującą producentką 2014 roku. Jej „Małe Stłuczki”,  w reżyserii Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez prasę, jak i widzów.

Zdjęcia do „Tarapatów” planowane są na tegorocznych wakacjach.

Autorzy filmu szukają dzieci, które zagrają głównych bohaterów. W Rzeszowie casting odbędzie się w najbliższą środę (11 maja) w Instytucie Kulturalnym im. Chune Godlberga (ul. Rynek 10). Twórcy filmu poszukują chłopca i dziewczynki w wieku 10-13 lat.

Zgłoszenia oraz wszystkie pytania należy kierować na adres: tarapaty.casting@gmail.com.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: