Zdjęcie: Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl

Przed nami dwa ostatnie dni Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W Rzeszowie za darmo oznakujesz rower, będzie można bezpłatnie jeździć autobusami MPK, zobaczysz, jak się steruje ruchem w mieście siedząc za biurkiem i porównasz komfort jazdy kierowcy starego i nowoczesnego autobusu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju rozpoczął się w ubiegły piątek i potrwa do najbliższego czwartku (22 września). Rzeszów również bierze w nim udział. Odbyły się już rajdy rowerowe, swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło także rzeszowskie MPK, a uczniowie rzeszowskich szkół poznawali tajniki Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego.

Czas na kolejne wydarzenia, które mają zachęcać do korzystania z transportu publicznego jazdy rowerem, na rolkach, albo po prostu wybierać spacer zamiast po raz kolejny wsiadać za kierownicę samochodu.

W  środę  (21 września) w siedzibie rzeszowskiej Straży Miejskiej (ul. Ofiar Katynia 1) będzie można za darmo oznakować swój rower od godz. 15:00 do 18:00. Znakowanie roweru trwa około 15 minut. Polega ono na wrysowaniu grawerem ciągu unikatowych znaków na ramie roweru, które składają się z następujących  części:  RZS + sześć cyfr + R.

Na spotkanie powinno się umówić. Można wysłać e-maila na adres: komenda@sm.erzeszow.pl lub zadzwonić na numery: 986 lub  (17) 875 46 70.

– Można też przyjechać bez wcześniejszego zgłaszania się, rower na pewno zostanie oznakowany, ale należy brać pod uwagę, że trzeba będzie stanąć w kolejce. W pierwszej kolejności będziemy znakować rowery zarejestrowanych osób – mówią strażnicy miejscy.

Darmowe znakowanie rowerów jest tylko dla tych, którzy są na stałe zameldowani w Rzeszowie. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty oraz dowód zakupu roweru lub oświadczenie, że jest się jego właścicielem. Znakowanie roweru chroni przed jego kradzieżą.

– Rower  przestaje być anonimowy. W większości przypadków złodziej nie pokusi się o przywłaszczenie jednośladu, który jest oznakowany – twierdzą strażnicy.

W czwartek (22 września) w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju odbędzie się Europejski Dzień Bez Samochodu. Tego dnia w Rzeszowie będzie można za darmo korzystać z autobusów MPK. Ale z  darmowej jazdy mogą korzystać ci, którzy będą mieli przy sobie dowód rejestracyjny, potwierdzający, że jest się właścicielem samochodu lub jego współwłaścicielem.

Także w czwartek samochody nie będą mogły jeździć na terenie Strefy A, czyli po ulicach: Grunwaldzka, 3 Maja, Kościuszki i Plac Farny.

Atrakcją ostatniego dnia ETZR będzie również Dzień Otwarty Centrum Zarządzania Transportem Publicznym (ul. Targowej 1), gdzie zostanie zaprezentowane działanie Inteligentnego Systemu Transportowego w Rzeszowie.

Z kolei Zarząd Transportu Miejskiego (ul. Trembeckiego 3) przeprowadzi w czwartek akcję „Poczuj się jak zawodowy kierowca”. Będzie można przetestować dwa autobusy – najstarszy i najnowszy oraz usiąść w fotelu kierowcy. ZTM zaprezentuje także  system – wizualny i głosowy – informacji pasażerskiej, który znajduje się w autobusach.

Rzeszów jest jednym z 25 polskich miast, które biorą udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju. W całej Europie w akcji uczestniczy aż 2 tysiące miast. Po raz pierwszy odbyła się ona we Francji w 1998 r., a od 2002 r. wpisała się do stałego kalendarza Starego Kontynentu, by promować ograniczanie ruchu samochodowego w centrach miast. Dzień Bez Samochodu jest częścią ETZR.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama