Reklama

Na ok. 3 mln złotych szacowana jest budowa nowego serwisu dla samochodów ciężarowych w rzeszowskiej strefie Dworzysko. Inwestycję zrealizuje firma Mat-Trans.

Serwis powstanie na ok. 1,5-hektarowej działce na terenach osiedla Przybyszówka, które są częścią strefy ekonomicznej Dworzysko.

– To będzie budynek o powierzchni ok. 970 m kw. Powstanie dwupiętrowy biurowiec o wysokości ok. 8 m, do którego będzie „przyklejona” hala, a w niej pięć stanowisk pełnoprzejazdowych dla ciężarówek. W budynku powstaną także pomieszczenia biurowe i spedycyjne – mówi Mateusz Gieroń, właściciel firmy transportowej Mat-Trans.

Mat-Trans planuje także budowę parkingu na ok. 50 ciężarówek. Serwis ciężarówek będzie sąsiadować z powstającym salonem Harleya-Davidsona przy ul. Ludwika Chmury, który od paru miesięcy buduje firma Game Over Cycles.

Mat-Trans obecnie ma swoją siedzibę w Boguchwale, gdzie wynajmuje warsztaty. Posiada 40 ciężarówek, które świadczą usługi transportowe m.in. dla Van Pura i Campaku.

– Po wybudowaniu serwisu w Dworzysku, całą działalność przeniesiemy do Rzeszowa. W tej chwili dla mojej firmy pracuje ok. 50 osób. Po wybudowaniu serwisu planuję na początek zwiększyć zatrudnienie o 10-15 osób, w dłużej perspektywie o 25 – zapowiada Mateusz Gieroń.

Swoją firmę chce przenieść do Rzeszowa ze względu na lokalizację. – Jest najlepsza w Rzeszowa. Blisko są zjazdy z autostrady A4. Budowę serwisu chcę rozpocząć jeszcze w tym roku, a działalność uruchomić w okolicach listopada 2017 r. Inwestycję szacuję na ok. 2,5-3 mln zł – mówi Mateusz Gieroń.

– Firma kilka dni temu złożyła dokumenty o wydanie pozwolenia na budowę. Powinno być ono wydane w listopadzie – dodaje Jerzy Bieniek, dyrektor Biura Obsługi Inwestora Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Kolejne działki na sprzedaż

Mat-Trans to kolejna firma, która zainwestuje na terenach Dworzyska, które rozciągają się na osiedlach Przybyszówka i Miłocin. Łącznie jest tam do zagospodarowania ok. 80 ha. Częścią w Przybyszówce (25 ha) zarządza miasto Rzeszów, Miłocin (55 ha) jest we władaniu Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

W Dworzysku działa już firma transportowa Raben, która w 2015 r. otworzyła centrum logistyczne. Działki na terenach osiedla Przybyszówka kupiły też inne firmy: Automotive Sobiesław Zasada (serwis mercedesów), działająca w branży metalowo-hutniczej firma Bowim Podkarpacie.

Na Dworzysko z Chmielnika przeniesie się także firma budowlana AJ Profibud. Tu też zainwestuje firma Savpol z Gliwic, działająca w branży spożywczej, oraz wspomniana firma Game Over Cycles.

– Jeszcze w tym roku Agencja Nieruchomości Rolnych ogłosi przetarg na sprzedaż trzech kolejnych działek o powierzchni: 1,4; 1,9 i 2,8 ha – mówi dyrektor Bieniek.

Na terenach Miłocina fabrykę zaczęła budować jedna z pierwszych firm, które zdecydowały się zainwestować w Dworzysku – OK Office, producent artykułów szkolnych i biurowych. Tam też ulokuje się znana firma Ziaja, zajmująca się kosmetyką i farmacją, oraz firma Energo System (branża elektryczna i teletechniczna).

Amerykanie wejdą do Rzeszowa?

Prowadzone są również rozmowy z kolejnymi inwestorami, którzy weszliby na Dworzysko. Wśród nim jest amerykańska firma, ale szefowie Biura Obsługi Inwestora z Rzeszowa nie chcą zdradzać jej nazwy, ani branży. Wiadomo jedynie, że miałaby zatrudnić ok. 200 osób.

– Rozmowy są objęte tajemnicą handlową. Decyzja, czy firma zainwestuje w Rzeszowie, powinna być podjęta jeszcze w tym roku – twierdzi Jerzy Bieniek.

Szacuje się, że na terenie całego Dworzyska w najbliższych latach powstanie ok. 3 tys. nowych miejsc pracy.

Firmy, które zainwestują w strefie, mogą liczyć na zwolnienia podatkowe. Małe zatrudniające do 50 osób dostaną 70-procentowe zwolnienia od podatku dochodowego. Te, które przyjmą od 51 do 200 pracowników, 60-procentowe zwolnienie. Firmy powyżej 200 miejsc pracy otrzymają ulgę 50-procentową.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama