Fot. Marek Karewicz / za zgodą agencji East News
Reklama

Marzenia inspirują do działania i wyznaczają nam cel. Dowodem na to jest tyczynianka Kasia Sobczyk, której piosenki są znane do dziś. Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie, wspierając młode talenty z regionu, specjalnie dla nich przygotowało casting do musicalu „W stronę marzeń”.

Katarzyna Sobczyk, polska piosenkarka muzyki rozrywkowej, popularna głównie w okresie bigbitu. Urodziła się w podrzeszowskim Tyczynie. Wielu, nawet młodych ludzi zna ją z takich hitów jak „O mnie się nie martw”, „Nie bądź taki szybki Bill” czy „Trzynastego”.

To właśnie ta postać zainspirowała Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie do tego, aby stworzyć  musical „W stronę marzeń”, który zostanie dofinansowany z pieniędzy z Unii Europejskiej z programu „Działaj Lokalnie IX 2016”.

– Marzenia inspirują do działania i wyznaczają nam cel. Jeżeli bardzo chcemy spełniać marzenia osiągamy sukces. Marzenia kształtują wyobraźnię i wzbogacają kreatywność – podkreśla Zakia Cieślicka-Majka, specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego w CDKiIT w Tyczynie.

To właśnie one – spełnione marzenia Kasi Sobczyk – stały się przyczynkiem do tego, aby stworzyć projekt, którego trzonem będą warsztaty aktorskie, wokalne, scenograficzne i choreograficzne.

Efektem tych prac będzie właśnie musical „W stronę marzeń”, który powstanie w oparciu o  piosenki Kasi Sobczyk oraz teksty poruszające temat marzeń: mit o Dedalu i Ikarze i Syzyfie, „Harry Potter” J.K. Rowling, „Ania z Zielonego Wzgórza”  l. M. Montgomery, „Piotruś Pan”,  J. M. Barrie’ego, „Króla Maciuś I”, J. Korczaka, „Tajemniczy Ogród” F.H. Burnetta, „Alicja w Krainie Czarów” L. Carrolla .

– Wybór tekstów kultury jest dostosowany do wieku i potrzeb dzieci i młodzieży, bo to właśnie im dedykujemy warsztaty, które zakończy musical  – wyjaśnia Cieślicka-Majka.

Instruktorami w projekcie będą profesjonaliści w swoich dziedzinach: Ewa Mrówczyńska – aktorka Teatru Maska, Kamil Dobrowolski – aktor Teatru Maska w 2015 zagrał w nagrodzonym Oscarem filmie „Syn Szawła”, Magdalena Widłak – choreograf, Daniel Lipiec – wokalista, pedagog, który wystąpił w V edycji „The Voice od Poland”, Agnieszka Zaguła – artystka plastyk, scenografka.

– Odbędą się również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, audycje muzyczne stylizowane na lata 60., pokazy filmowe, spotkania dla mieszkańców i recital o tematyce twórczości Kasi Sobczyk – wyjaśniają organizatorzy.

Celem projektu jest promocja Katarzyny Sobczyk oraz podkreślenie faktu, że pomimo tego, iż piosenkarka pochodziła z małej miejscowości to jednak osiągnęła  wielki sukces. To też promowanie utalentowanych młodych ludzi z regionu, ich umiejętności i zdolności.

Natomiast sam musical „W stronę marzeń” będzie swoistym hołdem, który zostanie złożony Kasi Sobczyk, zmarłej w 2010 r. Ma się przyczynić się do poszerzenia wiedzy na temat twórczości artystki oraz pokazać, że tak jak ona to zrobiła, powinniśmy podążać za realizacją naszych marzeń i rozwijać nasze talenty.

Casting do musicalu „W stronę marzeń” odbędzie się 24 września (sobota) o godz. 10:00 w siedzibie Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie, ul. Grunwaldzka 29. Na casting obowiązują zapisy: cdkiit@wp.pl lub telefonicznie: 17 230 23 27.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: