Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

W cztery miesiące na placu Wolności w Rzeszowie ma stanąć pomnik Józefa Piłsudskiego wraz przygotowanym odpowiednio najbliższym otoczeniem. Pomysłodawcy pomnika liczą na to, że odsłoni go Andrzej Duda lub Mateusz Morawiecki.

Po gorących dyskusjach, różnych pomysłach i sporach pomnik Józefa Piłsudskiego w końcu stanie na placu Wolności. Pierwsze prace z tym związane rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu.

– Zaraz po podpisaniu umowy chcemy, aby wykonawca wszedł na plac budowy. Całość inwestycji ma zostać zrealizowana do końca czerwca br. Mamy nadzieję, że wykonawca dotrzyma terminu – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Inwestycja zostanie zrealizowana za niespełna 900 tys. zł, z czego miasto daje na nią 550 zł (na początku dawało 400 tys. zł, ale ratusz musiał dołożyć 150 tys. zł, aby podpisać umowę z wykonawcą, który złożył najtańszą ofertę), marszałek 200 tys. zł i Komitet Budowy Pomnika ponad 200 tys. zł.  

Prace polegać będą na wykonaniu odlewu marszałka i postumentu. W najbliższym otoczeniu pomnika powstanie także nawierzchnia z płyt kamiennych o wymiarach 60×60 cm, nawierzchnia z tablicami darczyńców, nawierzchnia z kostki granitowej 10×10 cm. Wokół marszałka staną także flagi z masztami. Inwestycję zrealizuje firma „Lapis”.

Zdjęcie; Komitet Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego

A co z pozostałą częścią placu Wolności? W planach była modernizacja wstępnie oszacowana na ponad 2 mln zł. – Póki co, nie mamy na to pieniędzy. Trudno przewidzieć, kiedy modernizacja całego  placu Wolności mogłaby zostać wykonana. Za rok, dwa… – słyszymy w rzeszowskim magistracie.

Urzędnicy w tej chwili deklarują jedynie, że wraz zpostawieniem Józefa Piłsudskiego na placu Wolności nie zniknie żadne drzewo, choć w planach było usunięcie ich około 30.  – Przy obecnym wariancie inwestycji nie będziemy wycinać żadnych drzew – zapewnia dyrektor Wąsowicz-Duch.

Pomnik marszałka zgodnie z planem stanie w centralnej części placu na osi z ul. Gałęzowskiego. Postać Piłsudskiego wyrzeźbił krakowski artysta Wiesław Dudek. Rzeźba będzie odlana z brązu i zostanie usadowiona na kasztance, ulubionej klaczy marszałka. Wódz będzie miał również w dłoni buławę symbolizującą wojskowe stanowisko, jakie piastował.

Sama rzeźba będzie miała 4,8 m. Cokół, na którym stanie, będzie miał 3,5 m.
Pierwotnie społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego planował uroczyste odsłonienie marszałka 11 listopada 2018 roku w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś mówi się o 15 sierpnia lub 11 listopada.

W pierwszym terminie przypada Święto Wojska Polskiego, w drugim Święto Niepodległości, więc obie daty dla Piłsudczyków są równe ważne. Komitet marzy, by na odsłonięciu pomnika pojawiły się najważniejsze osoby w państwie – Andrzej Duda, prezydent RP, czy Mateusz Morawiecki, premier RP.

Zdjęcie: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

18 KOMENTARZE

 1. Kolejna imitacja miasta. Nie dziwię się dziadkowi, bo Piłsudski to jego ideowy krewny, z tej samej lewackiej bajki, uczestnik Miedzynarodówki, uratował światowy komunizm bo pozwolił Leninowi pokonać Denikina. Piłsudski to zbrodniarz majacy na sumieniu nie tylko ofiary krwawego zamachu stanu w 1926 roku, ale również najlpeszych polskich generałów, w tym gen Rozwadowskiego – dowódce w czasie Bitwy warszawskiej kiedy to nasz “dzielny socjalistyczny bohater” porzuca wojsko, ucieka do kochanki w Bobowej, po czym jak bitwa jest wygrana, wraca i ogłasza się zwycięzcą! Ferencowi się nie dziwię, ale pISowi jak najbardziej, że popiera taki cyrk. Przy tych żałosnych kadrach PIs nigdy nie bedzie miał nic do powiedzenia w Rzeszowie.

 2. Takie miejsca są potrzebne, bo co starszy człowiek może kupić w galerii, gdzie ubrania są tylko dla nastolatków, młodych i gejów.

 3. …do : endecji , peeselowskich kmiotów , żydokomuny , lewacko – libertyńskich zaprzańców oraz zboczeńców od biedronia i innych takich z pofarbowanymi łbami ……wszyscy razem pocałujcie Kasztankę MARSZAŁKA pod ogon ……

 4. Wyje.bać ten bazar…! Kto w XXI w. robi jeszcze zakupy w takich miejscach?
  Ceny nie są wcale niższe niż w galeriach a jakość ta sama Bo i tu i tam chińczyk skleja te szmaty na maszynie za dolara tygodniowo xd

 5. No nie z wodzami to po kolei ;
  Najpierw pomnik Popiela i 100.000 myszy dookoła bedzie mało kosztowac bo jeden odlew Popiela i a myszy a te od matrycy szybko zrobią .
  A dopiero potem kolejni wodzowie a i można ich stawiac przy przystankach O!
  Bedzie innowacyjne miasto pomników a jaka atrakcja turystyczna
  co ?

 6. Czyli tak :
  W końcu inwestycja rusza ,po wielu zawirowaniach no drzewa przyciąć , obsrywacze ( gołębie) postraszyć tymi rarogami czy krogulcami –
  niech przefruną pod ratusz no bo znowu obsrają konia i Naczelnika i kto to bedzie mył codziennie wieczorem –
  bedzie tak jak z tą wielką ” C” gdzie łajno i smród wali w okna i do wojewody i do marszałka – a podobno mieli myć i perfumowac tu bedzie to samo
  I to co najważniejsze Budy – Budy no pasują super tak jak by świni ubrać siodło i śmigac po 3-go maja

  No jest 4 miesiące i ten cały interes sru przenieść gdziekolwiek a plac nie na żadne inwestycje typu biurowiec czy kolejny blaszak a po prostu na 3/- czy 4 / piętrowy parking bezpłatny bo tam taki powinien być- jak to miasto podobno innowacji ; O !

 7. “Urzędnicy w tej chwili deklarują jedynie, że wraz z postawieniem Józefa Piłsudskiego na placu Wolności nie zniknie żadne drzewo – Kłamstwo, już wycięto jedno drzewo – bo zawadza ogonowi kasztanki.
  Skoro fantazje pomnikowe Miasta i Komitetu Budowy nie wytrzymały zderzenia z finansami to na jakiej podstawie rozpocznie się budowa?
  Uchwał RM nie wykonuje się świadomie w dowolnie wybranej części? Kto będzie odpowiadał za przekroczenie uprawnień, lub niedopełnienie obowiązków?

  W Rzeszowie stawia się pomnik, nie pytając się czy ktoś za wyjątkiem Komitetu Budowy go chce, a jeśli tak to gdzie?
  A w Szczecinie natomiast Urząd Miasta potrafi pytać gdzie? http://bip.um.szczecin.pl/konsultacje/chapter_116241.asp

 8. Boże, nie dało się stworzyć czegoś choć minimalnie kreatywnego i oryginalnego co by upamiętniło zwycięstwo nad bolszewikami? Pomnik Piłsudskiego na kasztance to jest kicz na poziomie ciupagi z napisem “Zakopane”. Jeszcze ten bazar w tle xD

 9. Ehh duma rozpiera! Tam na rogu na szczękach są fajne getry damskie. Majtki i skarpetki dwie budy dalej a torebki chińskie po lewej stronie:) Takie cudowne, reprezentatywne tło dla wodza polskiego że klękajcie narody!

 10. Będzie miał widoki – majtki i skarpety. Aż dziwne, że w Rzeszowie nie ma jeszcze pomnika największego wodza w dziejach Polski, ale pewnie stanie jak skończą budować pomnik Piłsudskiego.

 11. nie mogę się doczekać, aż odsłoni się piękny widok na szczęki.

  brawo miasto, za kolejną imitacje.

  Może w końcu coś się zrobi z tymi budkami? Jakiś niski biurowiec? Zróbmy to jak w porządnym mieście, a nie kolejne inwestycje nie mające ze sobą krzty spójności.

Comments are closed.