Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

W cztery miesiące na placu Wolności w Rzeszowie ma stanąć pomnik Józefa Piłsudskiego wraz przygotowanym odpowiednio najbliższym otoczeniem. Pomysłodawcy pomnika liczą na to, że odsłoni go Andrzej Duda lub Mateusz Morawiecki.

Po gorących dyskusjach, różnych pomysłach i sporach pomnik Józefa Piłsudskiego w końcu stanie na placu Wolności. Pierwsze prace z tym związane rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu.

– Zaraz po podpisaniu umowy chcemy, aby wykonawca wszedł na plac budowy. Całość inwestycji ma zostać zrealizowana do końca czerwca br. Mamy nadzieję, że wykonawca dotrzyma terminu – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Inwestycja zostanie zrealizowana za niespełna 900 tys. zł, z czego miasto daje na nią 550 zł (na początku dawało 400 tys. zł, ale ratusz musiał dołożyć 150 tys. zł, aby podpisać umowę z wykonawcą, który złożył najtańszą ofertę), marszałek 200 tys. zł i Komitet Budowy Pomnika ponad 200 tys. zł.  

Prace polegać będą na wykonaniu odlewu marszałka i postumentu. W najbliższym otoczeniu pomnika powstanie także nawierzchnia z płyt kamiennych o wymiarach 60×60 cm, nawierzchnia z tablicami darczyńców, nawierzchnia z kostki granitowej 10×10 cm. Wokół marszałka staną także flagi z masztami. Inwestycję zrealizuje firma „Lapis”.

Zdjęcie; Komitet Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego

A co z pozostałą częścią placu Wolności? W planach była modernizacja wstępnie oszacowana na ponad 2 mln zł. – Póki co, nie mamy na to pieniędzy. Trudno przewidzieć, kiedy modernizacja całego  placu Wolności mogłaby zostać wykonana. Za rok, dwa… – słyszymy w rzeszowskim magistracie.

Urzędnicy w tej chwili deklarują jedynie, że wraz zpostawieniem Józefa Piłsudskiego na placu Wolności nie zniknie żadne drzewo, choć w planach było usunięcie ich około 30.  – Przy obecnym wariancie inwestycji nie będziemy wycinać żadnych drzew – zapewnia dyrektor Wąsowicz-Duch.

Pomnik marszałka zgodnie z planem stanie w centralnej części placu na osi z ul. Gałęzowskiego. Postać Piłsudskiego wyrzeźbił krakowski artysta Wiesław Dudek. Rzeźba będzie odlana z brązu i zostanie usadowiona na kasztance, ulubionej klaczy marszałka. Wódz będzie miał również w dłoni buławę symbolizującą wojskowe stanowisko, jakie piastował.

Sama rzeźba będzie miała 4,8 m. Cokół, na którym stanie, będzie miał 3,5 m.
Pierwotnie społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego planował uroczyste odsłonienie marszałka 11 listopada 2018 roku w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś mówi się o 15 sierpnia lub 11 listopada.

W pierwszym terminie przypada Święto Wojska Polskiego, w drugim Święto Niepodległości, więc obie daty dla Piłsudczyków są równe ważne. Komitet marzy, by na odsłonięciu pomnika pojawiły się najważniejsze osoby w państwie – Andrzej Duda, prezydent RP, czy Mateusz Morawiecki, premier RP.

Zdjęcie: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama