Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Ponad 500 osób zapisało się do 7. PKO Maratonu Rzeszowskiego, który odbędzie się w niedzielę (6) października. na 5 km o puchar Pratt&Whitney. Dzień wcześniej, bieg na 5 km o puchar Pratt&Whitney. Uwaga, będą utrudnienia w ruchu. 

Pierwszy weekend października (5-6) przywita mieszkańców Rzeszowa, zgodnie z kilkuletnią tradycją, weekendem biegowym, który organizuje stowarzyszenie “Rzeszów Biega”.

Jak co roku miłośnicy biegania będą mieli okazję zmierzyć się z dystansem królewskim podczas 7. PKO Maratonu Rzeszowskiego i odbywającą się w ramach maratonu 6. Sztafetą Maratońską. Z kolei dla tych, którzy preferują szybkie biegi przygotowano bieg na 5 km o puchar Pratt & Whitney.

Podczas dwudniowego biegowe święta w Rzeszowie specjalne dystanse będą czekały także na najmłodszy. Organizatorzy przygotowali także 12 biegów młodzieżowych, w których mogą brać udział dzieci od przedszkola po młodzież ze szkoły średniej. 

Ambasadorem tegorocznego święta biegowego jest Renata Grabska, rzeszowska zawodniczka. – Cieszę się, że Rzeszów jest coraz bardziej rozbiegany – mówi rzeszowska sportsmenka. 

Biegowe święto rozpocznie się w sobotę  (5 października) biegami młodzieżowymi oraz biegiem na 5 km o puchar Pratt & Whitney. Biegi młodzieżowe wystartują o godz. 9:00 i będą rozgrywane w następujących na dystansach 200 m – przedszkole – dzieci urodzone w 2013 roku, 400 m – szkoła podstawowa, dzieci urodzone w latach 2011-2012, 2009-2010, 600 m – dzieci urodzone w latach 2007-2008, 2004-2006 oraz 2000-2003.

Biegi młodzieżowe są bezpłatne i będą odbywały się na al. Kopisto. Osobną będą klasyfikowane dziewczynki i chłopcy. Na pierwszych sześciu zawodników w każdej kategorii będą czekać puchary, medale i nagrody. Pakiety startowe będzie można odbierać w sobotę od godz. 8:00 w biurze zawodów w Millenium Hall przy Pizza Hut. 

– Na najmłodszych na skwerze Millenium Hall będzie czekało także miasteczko lekkoatletyczne, gdzie będzie można poskakać wzwyż, porzucać oszczepem, czy skorzystać ze specjalnego dmuchanego boiska do piłki nożnej – zapowiada Mirosław Wierzbicki, prezes stowarzyszenia “Rzeszów Biega”.  

Zmagania sportowe starszy zawodników, czyli, bieg na 5 km, rozpoczną się o godz. 12:00.  Uczestnicy będą mieli maksymalnie 40 minut na pokonanie dystansu. Na trójkę najlepszych zawodników w kategorii OPEN czeka: za I miejsce 700 zł, II – 600 zł, II – 500 zł, a w kategorii najlepszy Polak i Polska” odpowiednio: 700 zł, 500 zł i 400 zł

W biegu na 5 km mogą wziąć udział osoby od 15 roku życia. Na bieg można zapisać się jeszcze w dniu zawodów. Koszt udziału to 80 zł. 

Maraton i sztafeta maratońska

Na drugi dzień biegowego święta przewidziano dwa biegi na królewskim dystansie: 7. PKO Maraton Rzeszowski  i odbywającą się w ramach maratonu 6. Sztafetę Maratońską. Oba biegi są połączone z akcja charytatywną. 

– W tym roku podczas 7. PKO Maratonu Rzeszowskiego wspieramy 16-letniego Mateusza Rejowskiego chorego na nowotwór złośliwy Chłoniak Hodgkina, stadium III, w akcji “Biegnę dla…” – mówi Renata Czownicka, dyrektor Biura Wsparcia Sprzedaży i Analiz Regionalnego Oddziału Detalicznego PKO Banku Polskiego w Lublinie.

Do 7. PKO Maratonu Rzeszowskiego zapisało się ponad 500 zawodników (limit 800), zaś do sztafety maratońskiej 315 (limit 500), czyli 63 drużyny. Sztafeta to rozwiązanie dla tych, którzy samodzielnie nie są w stanie przebiec maratonu. Aby wziąć w niej udział trzeba zebrać pięcioosobową drużynę i pobiec na dystansach – kolejno – 10 km, 10 km, 7 km, 5 km i 10 km.

Jeden zawodnik sztafety może biec tylko na jednej zmianie. Warunkiem ukończenia biegu sztafetowego jest przebiegnięcie linii mety przez ostatniego zawodnika z pałeczką w ręce, a w każdej z drużyn musi biec co najmniej jedna kobieta. Zmiana pałeczki sztafetowej będzie odbywać się na Rynku. – To będzie najciekawsze miejsce dla kibiców – mówi Mirosław Wierzbicki.

Sztafeta i maraton wystartują równocześnie o godz. 9:30 przy Millenium Hall. Czas na pokonanie dystansu królewskiego to sześć godzin. Na uczestników i najlepszych zawodników czekają atrakcyjne nagrody o łącznej wartości 50 tys. zł. W maratonie za zwycięstwo w kategorii OPEN dostaje się 2000 zł. Nagradzanych finansowo będzie także pięć pierwszych miejsc (2000 zł, 1500 zł, 1000 zł, 700 zł i 500 zł).

Otrzymają je także zawodnicy w kategoriach “Najlepszy Polak” (2000 zł, 1500 zł, 1000 zł) i  w kategoriach wiekowych (300 zł, 200 zł i 100 zł). Jedna osoba jest w stanie więc wygrać nawet 4000 zł. W sztafecie za pierwsze trzy miejsca można wygrać odpowiednio 1500 zł, 1000 zł i 500 zł. Wszyscy uczestnicy maratonu i sztafety dostaną pamiątkowe medale. 

Na niedzielne biegi będzie można zapisać się jeszcze w piątek (4 października) w godz. 15:00 – 18:00, sobotę (5 października) w godz. 8:00 – 16:00 i w niedzielę (6 października) od godz. 7:00 do 8:30 w biurze zawodów w Millenium Hall. Wpisowe na maraton to 140 zł, na sztafetę maratońską – 350 zł. 

– Mam nadzieję, że dopisze pogoda. Zachęcam mieszkańców Rzeszowa i okolic do kibicowania. Taki doping potrafi zdziałać cuda – mówi Marcin Stop, sekretarz miasta i zapalony biegacz, który ma w planach wystartować w biegu na 5 kilometrów i w sztafecie. 

Gośćmi specjalnymi maratonu i sztafety maratońskiej będą aktorka Karolina Gorczyca, mistrz Europy w biegu przez płotki – Paweł Januszewski oraz dziennikarz Polskiego Radia –  Krzysztof Łoniewski, który poprowadzi całą imprezę. 

Utrudnienia w ruchu

Weekendowe biegi oznaczają także utrudnienia w ruchu. W sobotę w związku z biegami młodzieżowymi, które rozpoczną się o 9:30 al. Kopisto będzie zamknięta od godz. 6:00 do 14:00. Ponadto, w godz. 11:00 do 13:00. będą występowały utrudnienia na trasie biegu na 5 km.

Trasa biegu na 5 km została wytyczona ulicami: start spod Millenium Hall, dalej al. Kopisto, Trasa Zamkowa, ul Kilara, ul. Lenartowiczaul. Chodkiewiczaul. Hetmańska do ul. Wincentego Pola – bulwary nad Wisłokiem, ul. Bulwarową, bulwary nad Wisłokiem, ul. Podpromie, ul. Kilara, Trasa Zamkowa, al.  Kopisto, meta przy centrum Millenium Hall.

Ulice wyszczególnione pogrubionym drukiem zamknięte zostaną w całości. Pozostałymi ulicami bieg będzie się odbywał jednym wyznaczonym pasem ruchu, oddzielonym barierkami i taśmami zabezpieczającymi. Na Trasie Zamkowej oraz ul. Kilara zamknięta będzie prawa nitka ulic z kierunku od placu Śreniawitów do ul. Podwisłocze.

Fot. Materiały prasowe

W niedzielę (6 października) wystartuje zaś o 9:30 maraton. Trasa biegu, którą zawodnicy pokonają dwukrotnie, przebiegać będzie od Millenium Hall, dalej al. Kopisto, Trasą Zamkową, ulicami Kilara, Szopena, Targową, Piłsudskiego, Cieplińskiego, Lisa-Kuli, Jagiellońską, Zygmuntowską, Moniuszki, Sokoła, Jana III Sobieskiego, Gałęzowskiego, Mickiewicza, Rynek, Kościuszki, 3 Maja, Al. Lubomirskich, Szopena, placem Śreniawitów, Dąbrowskiego.

Dalej al. Powstańców Warszawy, Hetmańską, Żeglarską, bulwarami nad Wisłokiem, chodnikiem przy moście Lwowskim. Po drugiej stronie wzdłuż Wisłoka bulwarami nad Wisłokiem, al. Kopisto, ul. Podwisłocze, Powstańców Warszawy, bulwarami nad Wisłokiem (droga wewnętrzna na Żwirownię), ul. Kwiatkowskiego, Podwisłocze i Kopisto do Millenium Hall.

Fot. Materiały prasowe

Ulice wyszczególnione pogrubionym drukiem zamknięte zostaną w całości. Pozostałymi ulicami bieg będzie się odbywał jednym wyznaczonym pasem ruchu, oddzielonym barierkami i taśmami zabezpieczającymi.

Organizatorzy przewidują, że utrudnienia w ruchu w niedziele potrwają od godz. 3:00 do godz. 16:00. Zamknięcie al.Kopisto zaplanowano w godz. 6:00 – 16:00, ul. Podwisłocze i Kwiatkowskiego – 6:30 – 16:00, pozostałych ulic – 8:30 – 16:00.

Kierowców wyjeżdżających z osiedla Nowe Miasto policjanci będą przepuszczać na ul. Podwisłocze w kierunku al. Powstańców Warszawy. Wjazd na osiedle możliwy będzie od strony al. Rejtana. Na ul. Kwiatkowskiego ruch  z kierunku ulicy Jana Pawła II będzie odbywał się do al. Powstańców Warszawy. Dojazd do ul. Kwiatkowskiego od strony centrum miasta możliwy będzie ul. Sikorskiego i od strony Tyczyna.

– Zdajemy sobie sprawę, że ruch w związku z biegami będzie ograniczony czasowo, ale plusem tej imprezy jest to, że jest ona okazją do tego, aby młode osoby oderwać od ekranów smartfonów i komputerów. Kierowców, którzy trafią na utrudnienia prosimy o cierpliwość i zachęcamy do kibicowania – mówi Marcin Stopa.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: