Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Nawet 2500 osób będzie mógł zaszczepić punkt, który na majowy weekend powstanie przy urzędzie wojewódzkim w Rzeszowie. Rejestracja na szczepienia nie jest wymagana!

1, 2 i 3 maja wszystkie te osoby, które są uprawione do szczepienia przeciwko COVID-19 i posiadają e-skierowanie, mogą przyjść do punktu szczepień przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Każdego dnia od godz. 8:00 do 18:00 w gotowości znajdzie się 14 zespołów medycznych. Wcześniejsza rejestracja na szczepienia nie jest wymagana. 

Do rozdysponowania jest 2500 dawek szczepionki firmy Johnson & Johnson. To preparat jednodawkowy. 

Zgodnie z harmonogramem 1 i 2 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 36 lat i starsze, a 3 maja także 34- i 35-latkowie. Na szczepienia w majówkę mają też szansę osoby 30+, które w styczniu zgłosiły chęć zaszczepienia przez formularz na stronie rządowej i otrzymały na tej podstawie e-skierowanie.

– Szczepionka jest ogromną szansą na powrót do normalności, na odejście od maseczek, powrót do szkół, na spotkania z rodziną i przyjaciółmi – zachęca do szczepień w tymczasowym punkcie wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka. 

– Od ponad 200 lat szczepimy, dzięki szczepionkom udało nam się wykorzenić jedną z najgorszych chorób, tzw. czarną ospę. Bądźmy więc odpowiedzialni, dbajmy o profilaktykę – apeluje Adam Sidor, szef podkarpackiego sanepidu. 

Szczepienia w centrum miasta

Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Kadrę medyczną do szczepień przy urzędzie wojewódzkim (ul. Grunwaldzka) zapewni Luxmed z siedzibą przy ul. Jabłońskiego 2/4. Akcję zaplanowano na terenie przed budynkiem, ale w razie niepogody przeniesie się ona do jego pomieszczeń.

Lokalizacja pomyślana jest tak, aby osoby spędzające majówkę w centrum Rzeszowa mogły zaszczepić się „z marszu”.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Mamy do dyspozycji cały urząd wojewódzki, tak aby bezpiecznie rozmieścić osoby oczekujące. W sprawnym prowadzeniu szczepień mogą nam wojska obrony terytorialnej. Jesteśmy w stanie szczepić 800 osób dziennie, to niepowtarzalna możliwość – mówi Jolanta Tomczyk-Fila, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej PUW.

Pół miliona wykonanych szczepień

Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

W województwie podkarpackim wykonano do tej pory 563 703 szczepień, a w całym kraju – 11 mln.  

– Przyspieszamy z akcją szczepień. Mamy już w naszym regionie 453 punkty populacyjne, 29 punktów powszechnych i tymczasowo jeden mobilny. Dziennie szczepimy na Podkarpaciu 15 tys. osób. Fundusz sfinansował szczepienia o wartości 17 mln zł, a pieniędzy do wydania na ten cel mamy jeszcze mnóstwo – twierdzi Iwona Karasowska-Stepaniak, zastępca dyrektora ds. medycznych w podkarpackim oddziale NFZ.

Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że do 9 maja wszystkim osobom, które ukończyły 18 lat, zostaną wystawione e-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19. 

Sanepid ocenia, że sytuacja pandemiczna się poprawia. – Mamy piąrty tydzień spadku zachorowań. Szacujemy, że w tym tygodniu infekcji przybędzie na Podkarpaciu ok. 1200, w poprzednim było to ponad 2000. Mamy więc spadek na poziomie 40 proc. tydzień do tygodnia – porównuje Adam Sidor.

– Szczepienia przynoszą efekty, widać to szczególnie na przykładzie personelu medycznego, który do programu szczepień przystąpił jako pierwszy. W trzeciej fali pandemii liczba zakażeń i nałożonych kwarantann była wśród medyków znikoma – twierdzi Sidor. 

Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama