Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Rzeszów robi pierwszy krok do wprowadzenia biletów czasowych. Od 3 lipca na ośmiu liniach autobusowych przez całe wakacje w dni powszednie autobusy w godzinach szczytu będą jeździły co 12 minut! 

Obecnie bilet normalny na przejazd autobusami, obsługiwanymi przez MPK Rzeszów, kosztuje 3,6 zł (kupiony za pośrednictwem e-portmonetki jest tańszy o 20 groszy). Z kolei za bilet godzinny trzeba zapłacić 4,8 zł. 

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, który odpowiada za organizację miejskiej komunikacji, przymierza się do wprowadzenia biletów czasowych, np. 10-, czy 15-minutowych. Postulaty, by je wprowadzić do sprzedaży, pojawiają się od wielu lat.

Już wkrótce zostanie zrobiony pierwszy krok. Od 3 lipca br. przez całe wakacjach na ośmiu liniach – 0A, 0B, 12, 13, 17, 18, 19, 34 – w godzinach 6:00-8:00 oraz 14:00-18:00 autobusy kursować będą w dni powszednie co 12 minut. W pozostałych co 24-30 minut.

W soboty linie te będą kursować od 6:00 do 18:00 co 20 minut, a w niedziele co 30 minut. Linie 13, 17, 34 w dni powszednie od 5:00 do 8:00 oraz od 14:00 do 18:00 co 24 minuty. W soboty, niedziele i święta linie 13, 17 kursować będą co 30 minut, a linia 34 co godzinę.

– Chcemy wprowadzić to, o czym od dawna marzymy – system taktowy – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Na wakacjach na razie w formie pilotażowej. Chcemy promować przesiadanie się z autobusu do autobusu. To będzie duża reforma – zapowiada. 

Jeżeli system się spodoba mieszkańcom, a przede wszystkim sprawdzi, to po wakacjach ma być częścią stałego rozkładu jazdy. – To powinna być kolejna zachęta do korzystania z autobusów – ocenia prezydent Fijołek. 

Prawdopodobnie system taktowy będzie rozszerzany o kolejne linie. Na razie będzie na tych głównych i najbardziej obleganych przez pasażerów. W październiku i listopadzie planowane są także konsultacje społeczne na temat systemu taktowego. 

– Aby wprowadzić bilety czasowe, linie muszą się zazębiać z głównymi liniami. Takty wprowadzimy może nie na wszystkich liniach, ale chcemy, by w systemie było jak najwięcej autobusów – wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie. 

Wprowadzenie systemu taktowego i biletów czasowych oznacza, że trasy wielu linii będą skrócone. Ponadto, od 3 lipca zostanie zlikwidowana linia 21, w zamian będzie więcej kursów linii 12.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama