Zmiana przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa! We wtorek (7 maja) radni zdecydowali, że będzie nim Waldemar Szumny z PiS.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

We wtorek odbyła się pierwsza sesja nowej Rady Miasta Rzeszowa, wyłonionej po wyborach samorządowych z 7 kwietnia. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, prowadził ją najstarszy radny – Andrzej Szlachta z PiS, były poseł i b. prezydent Rzeszowa.

Wyborom nowego szefa rady towarzyszyło ogromne zamieszanie proceduralne. Radni zgłaszali wątpliwości, jaka liczba głosów gwarantuje kandydatowi zwycięstwo, jak interpretować zapis, że przewodniczącego wybiera się bezwzględną większością głosów. 

Rada jest 25-osobowa, więc teoretycznie zwycięzca musiał otrzymać co najmniej 13 głosów. Kandydatów był trzech. KO zgłosiła Andrzeja Deca, który radą kierował przez ostatnie 14 lat, PiS – Waldemara Szumnego, a Razem dla Rzeszowa – dr. Jacka Strojnego.

Dyskusja, jak głosować i jaki podział głosów daje zwycięstwo kandydatowi, trwała prawie trzy godziny. W końcu ustalono, że wybory wygra ten, który będzie miał więcej głosów za niż suma głosów przeciwnych i wstrzymujących. 

Pierwsze starcie nie dało takiego rozstrzygnięcia. Andrzej Dec dostał 11 głosów za, 12 przeciw i dwa głosy wstrzymujące. Waldemar Szumny z kolei otrzymał 9 głosów za, 14 przeciw i dwa głosy wstrzymujące, Jacek Strojny – 5 głosów za i 20 przeciw. 

To oznaczało, że do dogrywki przeszli: Andrzej Dec i Waldemar Szumny. W tej lepszy okazał się Szumny, który otrzymał 14 głosów za, 11 przeciw, nikt się nie wstrzymał. Dec z kolei dostał 10 głosów za, 11 przeciw, czterech radnych wstrzymało się od głosu. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kto, jak głosował, nie wiadomo, bo głosowanie było tajne. – Gratuluję koledze Waldemarowi wyboru na przewodniczącego rady – ogłosił wyniki radny Robert Kultys z PiS, który był przewodniczącym komisji skrutacyjnej. 

Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Waldemar Szumny

Waldemar Szumny, po wyborze na szefa rady, podziękował radnym za oddane na niego głosu, zadeklarował współpracę ze wszystkimi czterema klubami w radzie. – Jestem przekonany, że rada może wydajniej pracować – mówił Szumny. 

Szumny przewodniczącym rady już był – od stycznia do jesieni 2006 roku. W radzie zasiada od 1998 roku, ma jeden z najdłuższych staży w radzie miasta. Dłuższy ma tylko Andrzej Dec, który w rzeszowskiej radzie jest od 1990 roku. 

W poprzedniej kadencji Szumny był wiceprzewodniczącym rady. W ostatnich wyborach do rady zdobył 2619 głosów. Był też kandydatem PiS w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Przegrał je w drugiej turze z Konradem Fijołkiem. 

Waldemar Szumny ma 56 lat, z wykształcenia jest matematykiem, od kilku lat pracuje w Kancelarii Zarządu Województwa Podkarpackiego, z PiS jest związany od 2001 roku. W minionej kampanii zapowiedział, że jego klub zmieni nazwę na „Bezpieczny Rzeszów”.

Po wyborach z 7 kwietnia, doszło do dużych zmian w Radzie Miasta Rzeszowa. Konrad Fijołek stracił zaplecze polityczne. Jego Rozwój Rzeszowa ma teraz tylko pięciu radnych (miał 14), nawet współpraca z KO nie daje mu większości – razem mają 12 radnych. 

Najliczniejszym klubem w radzie miasta jest PiS – ma 9 szabel, a Razem dla Rzeszowa – 4. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama