Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Już po raz szósty odbędzie się Piknik Średniowieczny w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, który przeniesie nas do czasów mężnych rycerzy i pięknych niewiast. W chłodzie muzealnego dziedzińca odnajdziemy wiele atrakcji, a wśród nich walki rycerskie, pokazy tańców oraz strojów, a także gry i zabawy, stanowiące niegdyś rozrywką podczas pokoju.

W najbliższą niedzielę (23 lipca) w klimat średniowiecznych bojów rycerskich wprowadzą nas grupy rekonstrukcji historycznej: Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego i Bratnica. Ci zacni rycerze, którzy swoje komturie posiadają w Rzeszowie, Krośnie, Łańcucie oraz Wrocławiu, nauczą wszystkich chętnych władania mieczem, łukiem oraz ubiorą w średniowieczną zbroję.

Uczestnicy wezmą udział w zawodach  w strzelaniu  z łuku, a regularnie, co godzinę, odbywać się będą walki rycerskie. Dodatkowo podczas pikniku odbędą się także warsztaty, podczas których najmłodsi uczestnicy będą mogli wykonać własnoręcznie miecz.

Rycerze posiadają cenną wiedze nie tylko na temat walk i uzbrojenia, ale interesują się także strojem cywilnym, historią społeczeństwa, religią, kulturą duchową i materialną danego okresu, aż po modne ówcześnie tańce dworskie i plebejskie. Zatem ciekawą atrakcją będą pokazy mody średniowiecznej oraz pokazy dawnego rzemiosła, podczas których wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość podejrzeć czynności wykonywane w pracowni tkackiej czy skryptorium.

Natomiast pokazy średniowiecznych tańców zaprezentuje nam Klub Rekonstrukcji Tańca Dawnego „Bratnica”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ponadto w godz. 15:00-17:00 gościć będziemy Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli, który obchodzić będzie swój 15. jubileusz działalności. Jego członkowie odkryją przed nami wspaniałe dziedzictwo, jakie pozostało z dawnych wieków zapisane na kartach manuskryptów, które pragną ocalić od zapomnienia. Obnażą przed słuchaczami otchłań dźwięku, która kryje niesamowite bogactwa. W czasie pikniku zespół zaprezentuje także rekonstrukcję średniowiecznych instrumentów i zaproszą do wspólnego muzykowania.

Dodatkowo organizatorzy przygotowali niespodziankę, dla pierwszych 300 osób, które będą mogły wybić dla siebie średniowieczną monetę.

Piknik średniowieczny w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie przy ul. 3 Maja trwać będzie od 12:00 do 18:00. Koszt biletu wynosi 5 zł. Daje on uprawnienia do wejścia na piknik, uczestnictwa w warsztatach oraz do zwiedzenia wszystkich muzealnych wystaw, w tym wystawy „Moda na Styl. Stroje i akcesoria damskiej mody (XIX – XX wieku)”.

IWONA RADLIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama