Zdjęcie: Chris Niedenthal
Reklama

Rzeszowska galeria “Dwa Plany” zaprasza na ostatni w tym roku wernisaż fotografii. Tym razem będzie można oglądać zdjęcia Chrisa Niedenthala, autora znakomitych fotografii oraz reportaży publikowanych m.in. w amerykańskim “Newsweeku” oraz “TIME Magazine”.

Jak informuje galeria “Dwa Plany”, wystawa “Wczoraj i dziś” to wyjątkowy zbiór kilkudziesięciu fotografii pokazujących Polskę dwóch epok: lat 70. (“Wczoraj”) oraz 2016-2018 (“Dziś”). Prezentowane prace, wybrane przez Chrisa Niedenthala specjalnie na tę okazję, są wymownym obrazem reakcji obywatelskich na zachodzące przemiany, widzianym z perspektywy wydarzeń w stolicy na przełomie zaledwie kilku ostatnich lat.

Wernisaż i spotkanie z Chrisem Niedenthalem odbędzie się w najbliższy wtorek (27 listopada) o godz. 19:00. Galeria “Dwa Plany” znajduje się w galerii “Nowy Świat” przy ulicy Krakowskiej 20. Wystawa potrwa do 28 grudnia br. Wstęp wolny.

Oglądając zdjęcia Niedenthala dowiecie się, czy fotografia może być niczym barwna i ciekawa lekcja współczesnej historii własnego kraju i jaką siłę oddziaływania na widza ma dziś subiektywny obraz rzeczywistości przedstawiony przez bacznego obserwatora z aparatem.

Chris Niedenthal urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”; na początku lat 80. współpracował z amerykańskim “Newsweekiem”, a od 1985 roku TIME Magazine. Dla TIME robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. 

Niedenthal był świadkiem powstania „Solidarności” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL.

W Polsce ukazało się sześć albumów z fotografiami Chrisa Niedenthala: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty”, “13/12. Polska Stanu Wojennego”, “In Your Face”, “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989”, “1989. Rok Nadziei” i “Niedenthal Chopin”. W 2011 r. ukazała się jego autobiografia “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf”. 

Niedenthal mieszka i pracuje w Warszawie.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: