Zdjęcie: Politechnika Rzeszowska
Reklama

We wtorek, 26 marca, na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się spotkanie promocyjne szkolenia wojskowego studentów w ramach programu Legia Akademicka.

Początek o godz. 10:00 w budynku V (aula V-1) przy ul. Powstańców Warszawy 12. Organizatorem spotkania jest Biuro Legii Akademickiej PRz. Spotkanie ma związek z rozpoczęciem kolejnej edycji programu ochotniczego szkolenia studentów.

Kampanię informacyjną na temat programu prowadzi Ministerstwo Obrony Narodowej. Częścią kampanii są wizyty przedstawicieli resortu obrony narodowej w uczelniach, którzy informują studentów o przebiegu programu i korzyściach związanych z jego ukończeniem.

Do udziału w programie wszystkich studentów rzeszowskich uczelni zachęcać będą m.in. prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu, płk. dr hab. Marcin Liberadzki, z-ca dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON oraz płk. dr inż. Mariusz Stopa, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie.

Uroczystość uświetni pokaz uzbrojenia, wyposażenia i wyszkolenia żołnierzy  21. Brygady Strzelców Podhalańskich i 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, który odbędzie się w budynku V oraz na zewnątrz.    

„Legia Akademicka” to uruchomiony przez MON wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego pilotażowy program dla studentów, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać status żołnierza rezerwy, z perspektywą wstąpienia do wojska i z myślą również o służbie zawodowej.

Szkolenie będzie się dzieliło na część teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna obejmuje przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej. Po zaliczeniu tej części student-ochotnik otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe.

Część praktyczna programu będzie realizowana na wakacjach w wytypowanych jednostkach wojskowych czy ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP. Szkolenie zostanie zakończone egzaminem i złożeniem przysięgi.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: