Zdjęcie: materiały organizatorów
Reklama

Skoki przez ogień, wicie wianków i wrzucanie ich do wody. Tak w Rzeszowie we wtorek, 21 czerwca, będzie można przywitać lato.

Przed nami najkrótsza noc w roku, zwana też Nocą Kupały. Przypada z 21 na 22 czerwca. To dawne pogańskie święto, niektóre z jego zwyczajów przetrwały do dzisiaj, choć nie przypisuje im się już magicznej mocy.

Do rytuałów Nocy Kupały należało rozpalanie ogniska, które miało oczyścić z tego co złe, panny puszczały wianki na wodę, a w lesie szukano kwiatu paproci, zwanego perunowym – temu, kto go znalazł, miał przynieść bogactwo i szczęście.

Nocy Kupały nie należy mylić z Nocą Świętojańską, która – zgodnie z kalendarzem chrześcijańskim – przypada w nocy z 23 na 24 czerwca, w wigilię świętego Jana. 

We wtorek, 21 czerwca, w okolicach Lisiej Góry odbędzie się piknik rodzinny połączony z obchodami letniego przesilenia, magii i ludowych słowiańskich wierzeń. 

– Każdy uczestnik będzie miał okazję poznać starosłowiańskie obrzędy związane z wiarą w moce natury: plecenie i puszczanie wianków do wody oraz skoki przez ognisko należą do najważniejszych punktów programu – zapowiadają organizatorzy, czyli Fundacja Wielkiej Matki.

Piknik nad Wisłokiem rozpocznie się we wtorek o godz. 16:00, od warsztatów plecenia wianków. Później będą m.in. gry i zabawy, nauka słowiańskich tańców, koncert zespołu „Wedymo”, a na koniec o godz. 22:20 widowiskowy pokaz ognia. 

Organizatorzy zachęcają, żeby wziąć ze sobą koc i przekąski oraz ubrać się na biało. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama