Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Luxtorpeda

Edith Piaf i kura domowa, bal dla rycerzy i księżniczek. Do tego upiory, kraina czarów i przystojny milioner. A na koniec – kabaretowy recital dla niektórych. Weekend w Rzeszowie, jak zawsze, zapowiada się ciekawie.

1. PIĄTEK (9 lutego)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Patryk Mateja

Robert Janowski, Michał Szpak i Bożena Stasiowska-Chrobak oceniać będą 46 finalistów 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Musicalowej „Piosenka w Meloniku”, który odbędzie się w piątek w Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Do pierwszego etapu ósmej edycji Festiwalu „Piosenka w Meloniku” zgłosiło się 156 wokalistów z 70 miejscowości z całej Polski. Do finału Festiwalu zakwalifikowało się
46 uczestników z 30 miast, którzy zawalczą o Nagrodę Grand Prix w wysokości 3000 zł oraz nagrody przyznawane w trzech kategoriach wiekowych. Finałowe przesłuchania wokalistów rozpoczną się o 11:00, a wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji TUTAJ.

Weekend bez gitarowych brzmień to dla was weekend stracony? Jeśli tak, to koniecznie musicie wybrać się do klubu Vinyl (al. Piłsudskiego 31) o godz. 18:30. Tam czeka na was 11. edycja Rockendrollowej Sceny Podkarpacia. Tym razem zaprezentują się cztery zespoły: Clockwork Mind, Barking Irons, Why not? i Belated. Bilety w cenie 7 zł można kupić w klubie.

Przez cały luty w piątki odbywa się w Nowej Kulturze (ul. Dymickiego 4) jam session. Tym razem będzie Jam Rockowy, czyli ostra jazda. Lubisz taki klimat? Przyjdź do Nowej Kultury o 20:00. Wstęp wolny.

A dla miłośników disco polo w klubie Bajka Disco Club (al. Piłsudskiego 34) czeka o godz. 21:00 Mario Bischin znany z takiego hitu jak „Macarena”. Wstęp 15 zł.

Noc z Greyem to specjalne, ekskluzywne walentynkowe wydarzenie dla wszystkich fanów najbardziej pikantnej i kontrowersyjnej serii ostatnich lat. Tej nocy będzie można obejrzeć wszystkie części trylogii, w tym premierowo najnowszą „Nowe oblicze Greya”.

Noc z Greyem rozpocznie się o godz. 22:00 w Multikinie. Bilety w cenie 49 i 59 zł można kupić w kasie kina.

Ci, którzy wolą jednak kino Helios i tam chcą oglądnąć historię Anastasia Steele i milionera Christiana Greya, śmiało mogą pojawić się w kinowych korytarzach o godz. 23:00. Bilety w kasie kina można kupić za 44 zł. W programie „Pięćdziesiąt Twarzy Greya”, „Ciemniejsza Strona Greya”, „Nowe Oblicze Greya”.

O godz. 19:00 na żywo w Osteria Bellanuna (ul. Moniuszki 4) zagra Patryk Mateja. Artysta to 21-letni student Politechniki Rzeszowskiej, gitarzysta, wokalista, autor tekstów, pochodzący z Leżajska. W ubiegłych latach wokalista oraz gitarzysta rockowej kapeli White Socks, z którą wydał EPkę  „Three Monkeys”. Największym dokonaniem rockowej kapeli był koncert w Niemczech na Festiwalu „Tanz Am Berg” w miejscowości Tunzenberg w Bawarii w 2015 roku.

Teraz młody wokalista, komponuje oraz tworzy pod własnym nazwiskiem utwory, szeroko gatunkowe muzyki z powiązaniem gitary akustycznej. Koncertuje na rzeszowskim Rynku m.in. w restauracjach Osteria Bellanuna, KUK NUK. Muzyk grający utwory szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej w aranżacjach akustycznych oraz współczesne jak i legendarne polskie piosenki wraz z autorskimi utworami. W repertuarze m.in. Seweryn Krajewski, Krystyna Prońko, Amy Winehouse, Sting, Poluzjanci, Frank Sinatra.
Wstęp na koncert wolny.

Ponownie karnawał w ten weekend zagości w Teatrze im. W. Siemaszkowej, dzięki 24. Rzeszowskim Spotkaniom Karnawałowym. Tym razem rzeszowska publiczność zobaczy Krystynę Jandę jako kurę domową, przedpremierowy pokaz spektaklu „Piaf” i kolejną komedię „O co biega?” wybitnego mistrza gatunku – Marcina Sławińskiego. W programie 24. RSK znajdziemy również koncert zespołu Lola Band, Domarski Band oraz recital Dagny Cipory. 

W Slot Art Caffe „Optymista”, czyli film o 8-letnim Mateuszu, który jest kursantem żeglarstwa. Walcząc z falami i wiatrem uczy się obsługiwać ster i żagiel. Zdarza mu się płakać ze strachu i śpiewać z radości. W ten sposób przekonuje się, że pływanie to nie tylko frajda, ale również szkoła życia. Jego historię w filmie dokumentalnym „Optymista” opowiedział  młody reżyser, Kryspin Pluta.

Film był prezentowany na Gdańsk DocFilm Festival i nominowany do nagrody „Brama Wolności”. W Slot Art. Cafe (ul. Jagiellońska 24. budynek Estrady Rzeszowskiej) będzie można go zobaczyć bezpłatnie o godz. 19:00. Na miłośników filmów dokumentalnych będzie również czekał reżyser „Optymisty”.

2. SOBOTA (10 lutego)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Michał Szpak

O godz. 11:00 wszystkie rzeszowskie maluchy w wieku 6-12 lat powinny pojawić się w Filharmonii Podkarpackiej. Dlaczego? Bo właśnie tam czeka na nie multimedialny spektakl muzyczny „Alicja w krainie muzycznej magii”. Widowisko to muzyka, magia, intryga, dynamiczna akcja i dobry humor.

Akcja spektaklu rozgrywa się na scenie i równolegle na kinowym ekranie. Jest to w połowie film, a w połowie tradycyjna sztuka teatralna. Publiczność poznaje niezwykle barwnych bohaterów.

Na ekranie pojawią się m.in. Skrzypek na dachu (Zbigniew Wodecki) i dobra wróżka Polihymnia (Małgorzata Ostrowska), na scenie zawita Królik Raper, Kapelusznik Jazzman, księżna Atonalia, komputerowy Wirus, pełen złych zamiarów intrygant Tryton oraz tytułowa Alicja. Widowisko przepełnione jest muzyką i humorem. Spektakl ma także walor edukacyjny. Podróżując po Królestwie Muzycznej Magii główna bohaterka poznaje style i gatunki muzyczne.

Bilety w cenie 30/40 zł dostępne na stronie i w kasach Filharmonii Podkarpackiej, w sieci ticketpro, empik. Kontakt: 533 955 593, filharmonia@filharmoniafutura.pl

Jeśli jednak planujecie rodzinne wyjście do warto do Filharmonii Podkarpackiej zajrzeć o godz. 13:30 i 16:00 na „Upiora w Operetce”. Operetka, podobnie jak opera, ma swojego upiora, postać pełną tajemnic których rąbek uchyli podczas pełnego humoru spektaklu. Jego historia stanie się pretekstem do zaprezentowania najpiękniejszych fragmentów z operetek Księżniczka Czardasza, Wesoła Wdówka, Hrabina Marica, Baron Cygański i.in. w interpretacjach solistów polskiej sceny operetkowej: Sylwii Lorens oraz Jakuba Oczkowskiego z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Futura.

Widowisko to również solistyczne popisy znakomitego skrzypka Bogdana Kierejszy. W rolę upiora wciela się Artur Dziurman. Jak zawsze w widowiskach FF wykorzystane zostaną nowoczesne technologie, w tym barwne wizualizacje, współczesne aranżacje i zaskakujące rozwiązania sceniczne.

Bilety w cenie 110/90/70 zł (60/40 zł ulgowe) dostępne na stronie i w kasach Filharmonii Podkarpackiej, w sieci Ticketpro, Empik. Kontakt: 533 955 593, filharmonia@filharmoniafutura.pl

Wszystkie piękne księżniczki oraz dzielni rycerze o godz. 15:00 w sobotę i niedzielę muszą koniecznie przyjść do hali Podpromie na Wielki Bal Karnawałowy pod hasłem: „Na królewskim dworze”. W programie: zabawy z animatorami, tańce dworskie, turniej rycerski, konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, karnawałowe maski dla dzieci i wata cukrowa dla dzieci i rodziców. Zabawa w cenie biletu wstępu do Fantazji Rzeszów.

W Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) o godz. 18:00 odbędzie się premiera filmu pt. „Kochanka Szamoty” w reżyserii Adama Uryniaka. Scenariusz filmu oparty jest na motywach opowiadania Stefana Grabińskiego. Występują: Marcin Sianko, Małgosia Kowalska, Tadeusz Łomnicki, Michał Chołka oraz Jan Peszek, Anna Szymańczyk, Małgorzata Pruchnik-Chołka i Karol Jasiński. Bilety wstępu w cenie 5 zł będą dostępne przed projekcją w kasie WDK.

„Kochanka Szamoty” przedstawia polską prowincję w 1928 roku. Do opuszczonego majątku Różowola przyjeżdża notariusz Józef Szamota. Ma oszacować wartość posiadłości. W trakcie swojej pracy natrafia na wiele drobiazgów należących do dawnych właścicieli. Jego szczególne zainteresowanie budzi znajdujący się w jednym z pokoi portret pięknej kobiety. Lektura starych dokumentów odkrywa przed bohaterem coraz więcej faktów z przeszłości. Mężczyzna powoli zapomina o swojej pracy i coraz bardziej poświęca się odkrywaniu tajemnic…

W salonie Empik w Galerii Rzeszów o godz. 15:00 z czytelnikami spotka się Aneta Jadowska – pisarka, autorka popularnych książkowych serii, fanka popkultury, fantasy
i kryminalistyki. Uwielbia powoływać do życia mocne i wyraziste bohaterki i bohaterów, którzy potrafią dotrzymać im kroku. Na kartach swoich powieści powołała do życia m.in Dory Wilk, Piotra „Witkaca” Duszyńskiego i Nikitę.

Aneta Jadowska w Empiku opowie o swojej najnowszej książce „Trup na plaży i inne sekrety rodzinne”. Bohaterka powieści Jadowskiej zatrzymuje się w pensjonacie, który prowadzi jej babcia. Rozpoczyna pracę w kawiarni i niedługo później znajduje zwłoki. Kim był martwy mężczyzna? Jak zginął i czego szukał w pensjonacie Garstków? Śledztwo stróżów prawa prowadzi do donikąd, a Magda Garstka, córka policjanta, wbrew ostrzeżeniom postanawia zostać detektywem… 

Sobota to również trzeci dzień festiwalu Piosenka w Meloniku. Na ten dzień zaplanowano. Koncert Galowy, który odbędzie się o godz. 18:00 w sali koncertowej Wydziału Muzyki UR przy ul. Dąbrowskiego 83.  W programie znajdą się recitale Michała Szpaka i Roberta Janowskiego, jak również występy nagrodzonych podczas finału laureatów.

Bilety na Koncert Galowy w cenie 50 zł będą można kupić w siedzibie RDK (ul. Staromiejska 43a) oraz na stronach: www.rdk.rzeszow.pl i biletyna.pl.

W sobotę Joanna Sarnecka wraz Maciejem Harną będzie w Rzeszowie prezentować bajkę pt. „O dwóch narzeczonych” z cyklu „Bajki, które pomagają dorosnąć”. Wstęp na bajkę kosztuje 25 zł. Jeden bilet obejmuje dorosłego i dziecko. Miejsca należy wcześniej rezerwować pod numerem: 510 946 476.

„Bajkę…” będzie można zobaczyć o godz. 15:00 przy ul. Grunwadzkiej 16c (w podwórzu). Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ.

3. NIEDZIELA (11 lutego)

Zdjęcie: Materiały prasowe. Artur Andrus

Luxtorpeda zagra w Rzeszowie w klubie Life House (al. Rejtana 1) o godz. 18:00. Jako suport wystąpi 0% Normy. Bilety w cenie 45/55 zł można kupić w serwisie ticketmasters.

Do Filharmonii Podkarpackiej zawita o godz. 17:00 Artur Andrus, który w czasie spotkań z publicznością mówi i śpiewa. Na recital kabaretowy składają się bardzo różne utwory: inny tekst, inna muzyka, inny charakter, inna bajka, inna beczka, inna parafia. Ale wszystkie powstały mniej więcej w tym samym celu. Dla żartu, a czasem nawet wygłupu. Jeśli da się przy nich uśmiechnąć – cel zostanie osiągnięty.

W piosenkach, wierszach, anegdotach autor opowiada o tym, co wcześniej zobaczył, usłyszał albo przeczytał. A czasem zmyślił. O smutnym tureckim ojcu, którego cyniczne córki wyjechały do Szwajcarii, o Bardotce zamawiającej w barze „Szalona krewetka” absynt z rumem, o nieświeżym kangurze w Watykanie i innych równie prawdopodobnych zjawiskach.

Tekst, muzyka, piosenka, poczucie humoru, ludzie. Niektórym to wystarcza do spędzenia bardzo miłego wieczoru. Dlatego też Andrus zaprasza na swój kabaretowy recital właśnie tych niektórych. Bilety w cenie 120/95 zł można kupić w kasie filharmonii, kinie Zorza, Podziemnej Trasie Turystycznej oraz w serwisach biletin.pl, eventim.pl, bilety24.pl.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl