Zdjęcie: Materiały prasowe

Poważne rzeczy się będą działy w Rzeszowie. Raz dyskutować będą o „500+”, to znów o „Miłości i polityce”, by na koniec „Tresować mężczyzną”, a w tym wszystkim oddadzą „Serce bez granic”. No i też zabiorą nas w świat komiksowych „Gwiezdnych Wojen”. A do tych grzecznych przyjdzie Święty Mikołaj.

1. PIĄTEK (8 grudnia)

Zdjęcie: Materiały prasowe. „Dom wygranych”

Coma powraca znów do klubu Pod Palmą  (ul. Cicha 4a). Wszyscy fani zespołu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że koncerty na żywo to zdecydowanie mocna strona zespołu, są energetyczne i widowiskowe, łączą w sobie elementy poezji, muzyki i teatru.

Grająca od niespełna 20 lat łódzka formacja zaprezentuje się od godz. 19:00. Bilety w cenie 65 zł można kupić w sklep Toxic (ul. 3 Maja), Podziemnej Trasie Turystycznej (ul. Rynek 26), na stronach klubu lub w sieci TicketPro.

„Dances with Camera”

W Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) od godz. 18:00 rozpocznie się prezentacja filmów krótkometrażowych w ramach „Dances with Camera”. W WDK będzie można zobaczyć 10 najlepszych: „Coire Ruadh”, „Exquisite Corps”, „Plow Plant Reap”, „To the Ends of the Fingertips”, „Tournures (Twist)”, „Néants”, „Mini ballet en trois taches de sang (A Blood Stained Ballet)”, „Jilava”, „Through My Street” oraz „Pilgrimage”.

Filmy łącznie będą trwać  91 minut. Bilety można kupić w kasie WDK przed projekcją w cenie 10 zł.

Maraton filmowy

Początek weekendu to dobra okazja do tego, aby się troszkę pośmiać lub bać się. Odpowiednią atmosferę od godz. 23:00 zapewni kino Helios podczas podwójnego maratonu, podczas którego widzowie mają do wyboru dwa zestawy filmów.

Zestaw pierwszy to cztery najzabawniejsze komedie ostatnich miesięcy, a wśród nich prawdziwa niespodzianka. Na początek przedpremierowy pokaz filmu „Bękarty”. Dalej w programie jeszcze „Dom Wygranych”, po krótkiej przerwie „Jak to robią single” i na koniec „W starym dobrym stylu”.

W zestawie drugim zobaczymy cztery przerażające horrory. Na początek mroczny „Pamiętam Cię”, dalej „Męczennicy” i „Słudzy Diabła”, a na koniec „The Hallow”. Bilety w cenie 32/36 zł można kupić w kasie kina.

Makar w Nowej Kulturze

W Nowej Kulturze (ul. Dymnickiego 4) o godz. 20:00 zapowiada się bluesowe granie w najlepszym wydaniu: połączenie brzmienia gitary z męskim wokalem. Dlaczego? Bo gościem Nowej będzie Makar (Andrzej Makarewicz) – współzałożyciel legendarnego zespołu Seven B w 1990 roku (laureat Rawa Blues 2002, bluesowy zespół roku 2003). Jego utwory znalazły się w Top 10 list przebojów w Szkocji i USA, koncertował w Polsce, Niemczech, Holandii, Francji i Hiszpanii. Założyciel Bum Bum Brothers, a w latach 2011-2013 współpracował z Gienek Loska Band.

Wstęp 5 zł.

2. SOBOTA (9 grudnia)

Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News. „Serce bez granic”

Jeśli byliście w tym roku grzeczni, to na rzeszowskim Rynku godz. 13:00 Mikołaj wręczy wam prezenty. W trakcie obecności Świętego będzie można zrobić sobie z nim zdjęcie, a także uczestniczyć w świątecznych grach i zabawach. Przed godziną 16:00 szkoła tańca Lemon Salsa zaprezentuje krótki pokaz, a także animacje taneczne.

W klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) od godziny 19 zagrają Jesus Chrysler Suicide oraz Halucynogen. Bilety w cenie 25/35 zł można kupić  w klubie, w sklepie muzycznym Piano (ul. Kościuszki 13), oraz Kardamon Alkohole Świata (ul. Grottgera 26).

„Serce bez granic”

W Teatrze im. W. Siemaszkowej będzie można zobaczyć o godz. 19:00 w sobotę i 17:00 w niedzielę „Serce bez granic” w reżyserii Sławomira Gaudyna. Spektakl to portret kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, obywatela Polski i Zambii, pierwszego arcybiskupa Lusaki.

Ten Wielki Apostoł Afryki, najwyższy dostojnik Kościoła zambijskiego, który 61 lat swojego życia poświęcił mieszkańcom kontynentu afrykańskiego, urodził się i wychował w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. W spektaklu wykorzystano pamiętniki ks. A. Kozłowieckiego – więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau oraz listy z afrykańskiej misji do przyjaciół. Bilety w cenie 25/30 zł można kupić w kasie teatru.

Tresowany mężczyzna”

A w teatrze „Bo Tak” (Wydziału Muzyki, ul. Dąbrowskiego 83) szykuje się  o godz.17:45  „Tresowany mężczyzna” Johna von Düffela. To sztuka, która powstała na podstawie bestsellerowej powieści Esther Vilar  pod tym samym tytułem i zrobiła prawdziwą furorę przynosząc autorce światowy rozgłos. Jej spostrzeżenia na temat relacji płci  wprowadziły sporo zamętu w kręgach feministycznych Europy Zachodniej lat 70., nie straciły one jednak impetu ani ostrości, tyle, że dziś możemy się tym bawić, śmiać się z siebie, dostrzegając absurd w tym, co kiedyś wywoływało wojnę.

„Kobieta ma wybór i to przesądza o jej nieskończonej wyższości nad mężczyzną: każda może wybierać między formą właściwą mężczyźnie, a bezmyślną wegetacją luksusowego  i  gros kobiet wybiera to drugie. Mężczyzna takiego wyboru nie ma”.

Czy zatem udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy kobieta zarabiająca dużo więcej od mężczyzny, nie straci do niego szacunku, a on nie przeistoczy się w zakompleksionego teletubisia? Bilety można kupić w cenie 35/45 zł w serwisie kupbilecik.pl

„Soulmate” w Nowej Kulturze

W Nowej Kulturze (ul. Dymickiego 4) czeka na was od 20:00 impreza „Soulmate”. Jest to spotkanie wolniejszych i głębokich, atmosferycznych brzmień w stylistyce deep techno & minimal z szybkimi, energicznymi brzmieniami psytrance & fullon nasyconymi często sporą ilością charakterystycznego „kwasu”. Połączenie tych dwóch światów muzycznych zabierze twojego ducha w podróż pełną głębi i spokoju, ale także doda energicznego kopa do szaleństwa i otwarcia się na bogatą w barwy paletę dźwięków.

„Soulmate” to spotkanie bratnich dusz na poziomie dźwięków, wibracji płynących z dobrej jakości soundsystemu, ale także zjednoczenie wszystkich celebrujących to muzyczne wydarzenie. Wstęp 5 zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Podkarpackie spotkania z Komiksem

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Rzeszowska Akademia Komiksu zapraszają w dniach 9-10 grudnia na XXVIII „Podkarpackie spotkania z Komiksem”. Jest to cykliczna impreza, przeznaczona dla miłośników komiksów, animacji, kultury japońskiej i fantastyki naukowej spod znaku „Gwiezdnych Wojen”, organizowana w WDK przez działającą tam od 20 lat Rzeszowską Akademię Komiksu.

Gośćmi tej edycji spotkań będą: Wojciech Jama – mieszkający w Rzeszowie kolekcjoner i animator kultury, twórca Muzeum Dobranocek. Tematem spotkania będzie m. in. przygotowywana w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawa komiksów ze zbiorów kolekcjonera, a także projekty założenia w Muzeum oddziału poświęconego komiksom; Tomasz „Spell” Grządziela – mieszkający od niedawna w Rzeszowie twórca komiksów, autor m. in. albumów „Ostatni przystanek” oraz „Przygody Stasia i jego Złej Nogi”. Artysta jest laureatem tegorocznej edycji konkursu na stypendium dla twórców komiksowych wydawnictwa Gildia.

Będzie równie Artur Wabik – mieszkający w Krakowie artysta i organizator działań związanych ze streetartem, recenzent komiksów m.in dla portalu Instytutu Książki.

Sobotni blok tematyczny dla miłośników świata „Gwiezdnych wojen” będzie poświęcony zbliżającej się premierze ósmego epizodu serii „Ostatni Jedi”. Zaś drugi dzień imprezy przeznaczony jest dla miłośników kultury japońskiej, a przede wszystkim mangi i anime.

W programie, oprócz projekcji filmu „Lu Over The Wall”, przewidziano prelekcję na temat bożonarodzeniowej tradycji w Japonii i jej przedstawień w filmach anime, drużynową zabawę w konstruowanie z kartonu „Mecha-Santa” (czyli Mikołaja-robota), a także konkurs kalamburów.

Rozstrzygnięty zostanie również ogłoszony na Facebooku konkurs na życzenia świąteczne w formie memu. Podczas imprezy odbędą się także konkursy wiedzy o komiksie i świecie „Gwiezdnych wojen” z mnóstwem nagród.  Impreza rozpoczyna się w sobotę o godz. 9.30  w sali audiowizualnej (II pięto) WDK, ul. S. Okrzei 7, wstęp wolny

O godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej zobaczymy Kabaret pod Wyrwigroszem w programie „500 +”. Bilety w cenie 50 zł, 55 zł, 60 zł do nabycia w kasie Filharmonii Podkarpackiej lub na stronie kupbilecki.pl.

3. NIEDZIELA (10 grudnia)

Zdjęcie: Pixabay

Jak skończyć weekend? Najlepiej z „Miłością i polityką” w teatrze „Bo Tak” (Wydziału Muzyki, ul. Dąbrowskiego 83) o godz. 16:45. Bilety w cenie 35/45 zł można kupić w serwisie kupbilecik.pl.

„Miłość i polityka” Pierre’a Sauvila w reżyserii Marcina Sławińskiego, to błyskotliwa, francuska komedia, która przeniesie nas w świat walki o władzę, pieniądze i miłość. Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, by tego wszystkiego nie stracić? Czy wierność jest dziś w cenie i czy może zostać przehandlowana za reputację? „Miłość i polityka”, to ostra satyra, która odkrywa ciemne oblicze polityki, mimo francuskiego rodowodu, nietrudno przenieść ją na grunt polskich realiów.

Intryga zawiązana jest wokół ministra, który sam przyznaje, że uszczknął trochę pieniędzy to tu, to tam, oraz posła z tej samej partii, który nieuczciwość kolegi chce wykorzystać w sprytny sposób.

W WDK (ul. Okrzei 7) w sali baletowej w godz. 19:30-22:00 odbędą się
„Niedzielne Wprawki Taneczne”. Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed zajęciami u prowadzącego.

Świąteczne warsztaty

„Pająk czy himmeli”? – pod takim hasłem odbędą się w godz. 12:00-15:00 kreatywne warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych we Włączniku – Domu Kultury (Iwonicka 40).

Tradycyjny pająk to świąteczna ozdoba polskich domów (powszechna na pocz. XX w.), zawieszana u powały nad stołem wigilijnym zanim upowszechniły się choinki. Himel natomiast są to ozdoby świąteczne wykonywane w Finlandii, Szwecji oraz na Litwie.

W trakcie warsztatów uczestnicy własnoręcznie wykonają swoje pajaki, himmeli lub inne ozdoby świąteczne, które będą się barwnie prezentować w domach podczas tegorocznych świat bożonarodzeniowych.

Uczestnicy powinni zabrać ze sobą:  nożyczki, kolorowe słomki plastikowe, bibułę, nić jasną np. kordonek, nie za grubą – tak by spokojnie moc przewlec ją przez igłę, długą iglę ok. 5-8 cm, linijkę, taśmę bezbarwną. Wstęp wolny.

Kroniki podwórkowe

W niedzielę warto wybrać się do Teatru Przemieście (ul. Reformacka 4), aby o godz. 19:00 zobaczyć „Kroniki podwórkowe”. Bilety w cenie 20/30 zł można zarezerwować pod numerem telefonu  667 714 730.

Znamy się o wielu lat. Razem pracujemy i tworzymy. Znamy się na wylot. A co by było gdybyśmy się spotkali 30 lat wcześniej. Jacy wtedy byliśmy? Jak wyglądaliśmy? Czy gralibyśmy razem w piłkę? Czy bawilibyśmy się razem w teatr, szukali skarbów, odkrywali wspólnie wielkie tajemnice?

Spektakl jest próbą cofnięcia się do naszej dziecięcej niewinności, naszego podwórka i marzeń. Krajobraz dzieciństwa pełen jest nie tylko sielskich wspomnień, ale też bólu, niespełnienia i gorzkiego smaku porażki.

W tle tej historii przewijają się burzliwe lata 80., czarno – białe fotografie, pochody pierwszomajowe i cień Czarnobyla. To czas przełomu, niewidzialnego zagrożenia, zmian społeczno-politycznych, budującego się nowego świata. Droga między szkołą, podwórkiem a kościołem to miejsce naszych najważniejszych odkryć, przeżyć, doświadczeń, które wpływają na późniejsze życie.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl