Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Gutek
Reklama

Francuski „wróbelek” zaśpiewa ponownie w Rzeszowie, do tego pewien pan będzie wymyślał „Alibi od zaraz”. Okaże się także, że muzyka niweluje sztuczne podziały. Będzie można nauczyć się też nosić dzieci w chustach oraz zadbać o swoje zdrowie, „A jutro będzie futro”. Tak właśnie zapowiada się weekend w Rzeszowie.

PIĄTEK (16 lutego)

Zdjęcie: Materiały prasowe. Farben Lehre

Na dobry początek weekendu proponujemy wybrać się do Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24). Dlaczego? Bo tam, jak co tydzień, odbywa się ciekawe wydarzenie w ramach Slot Art Caffe. Tym razem jest to „I’m second – jestem drugi”.  Głównym bohaterem spotkania będzie Mateusz, który opowie, jak stał się właścicielem firmy produkującej gry planszowe oraz w jaki sposób wartości chrześcijańskie pomagają mu w życiu na co dzień i w prowadzeniu firmy.

Odpowie na pytanie dlaczego jest Drugi, a kto w takim razie jest Pierwszy w jego życiu.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:00. Wstęp wolny.

„Tchnienie” w „Przedmieściu”

Na teatralną ucztę warto zajrzeć do Teatru Przedmieście (ul. Reformacka 4) o godz. 19:00. Dlaczego? Bo właśnie tam grają „Tchnienie”.  Bilety w cenie 30/20 zł. Rezerwacji miejsc można dokonać pod numerem telefonu 667 714 730.

„Tchnienie” to kameralna opowieść o miłości, śmierci i cierpieniu. Życie bohaterów toczy się tu na pograniczu jawy i snu, rzeczywistości i wspomnienia. Przywołujemy postaci naszych dziadków, aby przez pryzmat ich życia móc lepiej poznać i zrozumieć samych siebie.

To prosta, wzruszająca historia na parę aktorów, stare łóżko, walizkę, prześcieradło i rzutnik, który służy do pokazywania rodzinnych fotografii, a czasem strzela jak karabin niemieckiego żołnierza. Jest i śmiesznie, i tragicznie, i całkiem zwyczajnie, jak to w życiu. Historia opowiedziana szczerze, nastraja do własnych wspomnień i głębokich refleksji nad istotą życia. Co po nas zostanie? Może tylko taka historia?

W tej sztuce każdy znajdzie odbicie swoich najgłębszych tęsknot, pragnień i lęków, swojej wrażliwości i siły. Te filozoficzne rozważania, które odbywają się poprzez dialog aktorów z publicznością zmierzają do postawienia ważnego pytania: czy miłość może nas uwolnić od strachu przed śmiercią?

Punk Fest

Na miłośników mocnych brzmień w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) czeka Punk Fest w ramach którego zagrają takie zespoły jak: Moskwa, Żywica, Secesja, Ziemiah.  Pierwsza grupa swój występ rozpocznie już o godz. 20:00.  Bilety w cenie 20/30 zł.

Antywalentynki i maraton horrorów

14 lutego były Walentynki, a 16 lutego można iść na Antywalentynki do Multikina. Co roku zgodnie z tradycją w ramach ENEMEF odbywa się z tej okazji nieromatyczny maraton horrorów. W tym dniu na ekranach pojawią się cztery mrożące krew w żyłach filmy, które zadebiutowały w Polsce w ostatnich tygodniach. Nie zabraknie tajemnic, demonów, potworów, psychotycznych postaci i makabrycznych scen. Atmosfera tajemnic i strachu będzie gęstniała z każdą minutą i wystawi nerwy widzów na poważną próbę!

W repertuarze: tajemniczy „Winchester. Dom Duchów”, niepokojąca „Tajemnica Marrowbone” (pokaz specjalny, tego filmu nie zobaczysz na zwykłych seansach w kinie), makabryczny Escape Room oraz trzymający w napięciu „Redwood”.  Pokaz filmów rozpocznie się o godz. 22:00 Bilety w cenie od  28 do 37 zł (za cztery filmy i całą noc w kinie), można kupić w kasie kina lub na jego stronie.

W kinie Helios nieromantyczny maraton horrorów będzie można zobaczyć od godz. 23:00. W programie znajdziemy: „Winchester: Dom duchów”, „Escape Room”, „Piła: Dziedzictwo”, „Tajemnica Marrowbone”.  Bilety w cenie 36 zł można kupić w kasie kina.

„Punky Reagge Live”

W klubie Pod Palmą (ul. Cicha 4A) odbędzie się o godz. 18:00 koncert w ramach trasy „Punky Reagge Live”, podczas którego zagrają: Farben Lehre, Gutek, The Analogs oraz Sabała Bacała. Bilety w cenie 50/55 zł można kupić w sklepie Toxic, Podziemnej Trasie Turystycznej, w klubie oraz na jego stronie, a także w sieci Ticketmaster.

Najważniejsza idea przyświecająca trasie „Punky Reggae Live”, którą w jednym ze swoich utworów umieścił niegdyś Bob Marley („Punky Reggae Party”), polega na zamazywaniu sztucznych podziałów, wzajemnym szacunku między artystami i ich pozytywnych relacjach z przybywającą na koncerty publicznością.

„Piaf” w „Siemaszce”

W „Siemaszce” premierowo będzie można o godz. 19:00 spektakl „Piaf”. W roli tytułowej zobaczymy Małgorzatę Pruchnik – Chołkę. W sobotę o 18:00 w rolę paryskiego „wróbelka” wcieli się Dagny Cipora. O szczegółach można przeczytać TUTAJ. Bilety w cenie 35 zł można kupić w kasie teatru.

SOBOTA (17 lutego)

Zdjęcie: Materiały prasowe. „Jutro będzie futro”

Jak spędzić sobotę? Najlepiej dbając o zdrowie na II Podkarpackich Targach Zdrowia, które w godz. 11:00-17:00 będą odbywać się w G2A Arena CWK w Jasionce. Targi stanowią przegląd obiektów opieki medycznej z regionu, ofert publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali specjalistycznych, prywatnych gabinetów lekarskich, gabinetów stomatologicznych, placówek rehabilitacyjnych, medycyny fakultatywnej (medycyna estetyczna, poradnie dietetyczne, terapie etc.).

Podkarpackie Targi Zdrowia to także okazja do tego, aby odwiedzić stoiska Centrum Medycznego „Medyk” oraz wykonać bezpłatne badania m.in. spirometrię, smokerlyzer, Visiosmart, Pulsoksymetr, analizę,  składu ciała, samobadanie piersi, samobadanie jąder, oraz zmierzyć sobie ciśnienie i poziom glukozy. Odwiedzający będą mieli okazje porozmawiać ze specjalistami i zaczerpnąć wiedzę z zakresu dietetyki, pierwszej pomocy, suplementacji, stomatologii, rehabilitacji, medycyny estetycznej.

W programie wydarzenia znajdują się także prelekcje: „Zabawy stymulujące rozwój dziecka w pierwszych latach życia:, „Jak to zrobić, żeby rano wstać i cieszyć się życiem? Świadome oddychanie. Świadome picie wody” (panel skierowany szczególnie dla seniorów), „Styl życia i odżywiania skutkiem późniejszych zachorowań”, „Anoreksja i bulimia” oraz warsztat z pierwszej pomocy.

„Jutro będzie futro”

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! grupa lokalna Viva Akcja dla zwierząt – Rzeszów zapraszają na prezentację oraz pokaz filmu „Jutro będzie futro”.  To pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o przemyśle futrzarskim w Polsce. Podczas projekcji filmu będzie gościł Mikołaj Jastrzębski, który opowie o raporcie Vivy, odpowie na pytania zgromadzonych.

Projekcja filmu rozpocznie się o godz. 17:00 w Undergroundzie (ul. Matejki 10). Film porusza problem ferm zwierząt futerkowych w Polsce od każdej strony. Opowiada o życiu lisów w naturze i na fermie futrzarskiej. W filmie po raz pierwszy pokazane zostaną materiały z kilkudziesięciu polskich ferm zebrane przez działaczy śledczych Fundacji Viva!
Wypowiedzą się w nim profesorowie, etiolodzy, projektanci i przedstawicie największych w Polsce organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W filmie wystąpią też znani aktorzy, dziennikarze i muzycy, m.in. Maja Ostaszewska, Szymon Hołownia, Drak z zespołu Hunter, Adam Wajrak i Dorota Sumińska. Zostanie poruszony wątek wpływu przemysłu futrzarskiego na środowisko i tego, jak wypada produkcja futer naturalnych w zestawieniu z produkcją futer sztucznych. Pokazane zostaną interwencje na fermach, pokazy mody i protesty mieszkańców w całej Polsce.

40. urodziny „Mańka”

Mariusz „Maniek” Zawadzki to człowiek związany z rzeszowską metalową sceną od ponad 20 lat. Wokalista, gitarzysta, autor większości tekstów i kompozycji w zespołach Misteria i Halucynogen. Dusza-człowiek i pozytywny wariat będzie świętował swoje 40. urodziny podczas koncertu, który odbędzie się w Vinylu (al. Piłsudskiego 31) o godz. 19:00. Podczas urodzin zagrają też: Shame Yourself, Halucynogen i Misteria.  Bilety w cenie 20 zł można kupić w klubie.

NIEDZIELA (18 lutego)

Zdjęcie: Materiały Teatru Capitol

W Piętro Cafe (ul. Rynek 10)  w godz. 12:00-20:00 odbędzie się kiermasz książek. Jeśli masz w domu książki, które zalegają ci na półkach i chciałbyś  je sprzedać, bądź zamienić, to jest to idealna okazja na odświeżenie swojej domowej biblioteki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wstęp wolny.

Jak nosić dziecko w chuście?

Wszyscy rodzice noszący swoje maluchy w chustach oraz przyszli i obecni rodzice zainteresowani chustonoszeniem mogą przyjść na warsztaty, na którym nauczą się prawidłowo nosić swoje maleństwo w chuście.

Spotkanie poprowadzi Maria Stępak – doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Warsztat odbędzie w holu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego (al. Kopisto 2B) o godz. 14:00. Na wydarzenie obowiązują zapisy przez www.festiwalrelacji.pl.

„Zorro” w „Masce”

Na miłośników teatru i Zorro czeka w Teatrze Maska wyjątkowa premiera o godz. 16:30. To właśnie na deski tego teatru zawita meksykański gość słynący z pozostawiania po sobie znaku „Z”. Tak, w Teatrze Maska zobaczymy spektakl „Zorro”.

Bilety w cenie 17 zł można kupić w kasie teatru. Wszędzie tam, gdzie zło próbuje zatriumfować nad dobrem, pojawia się nie wiadomo skąd Zorro – zamaskowany mściciel, który walczy w imieniu biednych i pokrzywdzonych ludzi.

Jego tajemnicza postać w czarnej masce i pelerynie budzi postrach wśród niegodziwców. Doskonale wiedzą bowiem, że spotkanie z Zorro oznacza tylko jedno – ich niecne plany legną w gruzach. Zostanie im tylko ośmieszenie i wycięte wprawną szpadą „Z” – znak rozpoznawczy naszego tajemniczego bohatera.

Szybki jak wiatr dzięki wspaniałemu wierzchowcowi o imieniu Tornado, przebiegły jak lis, którego imię przybrał, Zorro pozostaje niepokonany i nieuchwytny dla swoich wrogów. Kim jednak jest tajemniczy bohater? Czyją twarz osłania czarna maska? To najpilniej strzeżona tajemnica…

Wspaniałe kostiumy, efektowne sceny walki na szpady, pułapki i pościgi – wszystko to składa się na zrealizowany z wielkim rozmachem spektakl. Zorro to doskonały spektakl dla całej rodziny.

„Dybuk” w „Przedmieściu”

Jeśli macie ochotę na nieco poważniejszy repertuar wpisujący się w  aktualną dyskusję o relacjach polsko-żydowskich, to warto zajrzeć do Teatru Przedmieście (ul. Reformacka 4) o godz. 19:00. To właśnie tam będzie prezentowany „Dybuk Rzeszowski”.

Spektakl ten to próba zmierzenia się legendarnym żydowskim dramatem napisanym przez Szymona An-skiego. Tytułowy „dybuk” to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało.

Aktorzy wspólnie z widzami wyruszają w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Krok po kroku próbujemy odszukać cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma, Bluma…

Do tekstu dramatu dołączyła muzyka klezmerska. Duch żydowskiego kompozytora Nachuma Sternheima poprowadził nas w światy muzycznych inspiracji ludowej mieszanki podkarpacko-żydowskiej.  Bilety w cenie 20/30 zł można kupić w kasie teatru.

„Alibi od zaraz”

Przyłapany na zdradzie mąż potrafi wznieść się na wyżyny kreatywności! Sztuka Jeana Poireta „Alibi od zaraz” jest tego niezbitym dowodem.  Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie będzie można o godz. 16:00 w Filharmonii Podkarpackiej.

Bilety w cenie 85, 95, 100 zł można kupić w kasie filharmonii, Podziemnej Trasie Turystycznej oraz na stronach: edmaart.pl, abilet.pl, kupbilecik.pl, biletyna.pl. Bilety zbiorowe i zamówienia biletów u organizatora można dokonać pod adresem: karolina@edmaart.pl lub telefonicznie: 501 28 58 63. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.  

„Serce bez granic”

„Serce bez granic” to teatralna propozycja „Siemaszki” na godz. 16:00. Bilety w cenie 30 zł można kupić w kasie teatru. Portret kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, obywatela Polski i Zambii, pierwszego arcybiskupa Lusaki. Ten Wielki Apostoł Afryki, najwyższy dostojnik Kościoła zambijskiego, który 61 lat swojego życia poświęcił mieszkańcom kontynentu afrykańskiego, urodził się i wychował w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej.

W spektaklu wykorzystano pamiętniki ks. A. Kozłowieckiego – więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau oraz listy z afrykańskiej misji do przyjaciół.

Jak wytresować mężczyznę?

Do siebie w niedzielę zaprasza tez teatr „Bo Tak” na „Tresowanego mężczyznę” o godz. 16:45 do Wydziału Muzyki UR (ul. Dąbrowskiego 83). Bilety w cenie 45/35 zł można kupić w serwisie kupbilecki.pl. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama