Zdjęcie: Materiały prasowe

Koncert duetu „Me And That Man” Johna Portera oraz Adama Darskiego „Nergal, występ Mieczysława Szcześniaka podczas Dnia Papieskiego, festiwal „Hip Hop Quest – 20 lat Side By Side”, premiera „Serce bez granic” w „Siemaszce” – to tylko część propozycji na nadchodzący weekend w Rzeszowie.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI 

1. PIĄTEK (6 października)

Zdjęcie: www.massimilianocaldi.it

Teatr im. Wandy Siemaszkowej (ul. Sokoła 7 – 9) rozpocznie ten weekend spektaklem dla najmłodszych. W piątek o godzinie 9:30 na Dużej Scenie wystawione zostaną „Przygody Koziołka Matołka” w reżyserii Sławomira Gaudyna, na podstawie  komiksu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Koziołek Matołek wyrusza na wędrówkę do Pacanowa, podczas której przeżywa najrozmaitsze przygody…

Obsada: Mariola Łabno-Flaumenhaft, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Marek Kępiński, Mateusz Mikoś, Robert Żurek. Bilety w cenie  40 zł (normalny), 25 zł (ulgowy i miejsce na balkonie) i 20 zł (szkolny), do nabycia w kasie teatru.

Tego dnia  w Filharmonii Podkarpackiej (ulica Szopena 30) odbędzie się inauguracja nowego sezonu artystycznego. Z tej okazji o 19:00 w sali koncertowej wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą  Massimiliano Caldiego. Na fortepianie zagra Adam Wodnicki. Muzycy wykonają uwerturę „Poświęcenie domu” op. 124 L. van Beethovena, IV Symfonię koncertującą op. 60 K. Szymanowskiego, oraz Wariacje i fugę nt. Purcella op. 34 „Wprowadzenie młodych osób w orkiestrę” B. Brittena. 

Bilety normalne w cenie 30 zł, ulgowe – 20 zł, do nabycia w kasie filharmonii  (w dni koncertowe czynna godzinę przed danym wydarzeniem) lub na stronie www.filharmonia.rzeszow.pl   

Tymczasem w klubie LUKR (Millenium Hall, ul. Kopisto 1) o 19:30 wystąpi niezwykły duet „Me And That Man”, który tworzą John Porter – weteran polskiej sceny rockowej, Brytyjczyk od lat 70. mieszkający w Polsce, oraz Adam Darski „Nergal” – wokalista blackmetalowej grupy Behemoth – jednego z najbardziej znanych za granicą polskich zespołów. Bilety w cenie 65 zł w przedsprzedaży i 75 zł w dniu koncertu można nabyć w klubie oraz restauracji Sport’s Bar-B-Q w Millenium Hall. Więcej o tym wydarzeniu piszemy TUTAJ.

W klubie Vinyl natomiast  (ul. Piłsudskiego 31) o 19:00 zagrają zespoły Biegun Zachodni i The Lauders. Biegun Zachodni to rzeszowska formacja hardrockowa, istniejąca od 2010. Koncert będzie połączony z premierą pierwszej płyty grupy, zatytułowanej „Pamiętaj kim byłeś”.

The Louders to zespół z Głogowa Małopolskiego, który określa swój styl jako „psychedelic,  roots, blues, hard rock, rock’n’roll”. Bilety na ten koncert (w cenie 10 zł) można nabyć w klubie Vinyl, sklepie muzycznym Piano (ul. Kościuszki 13), oraz w Graciarnii u Plastyków. (Rynek 10).

2. SOBOTA (7 października)

Zdjęcie: Materiały organizatorów

W sobotę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej (ul. Sokoła 7 – 9) o 18:00 w Szajna Galerii odbędzie się premiera spektaklu „Serce bez granic” w reżyserii Sławomira Gaudyna. Sztuka przedstawia sylwetkę kardynała Adama Kozłowieckiego – pochodzącego z Huty Komorowskiej (powiat kolbuszowski), pierwszego arcybiskupa stolicy Zambii – Lusaki, który 61 lat swojego życia poświęcił mieszkańcom kontynentu afrykańskiego.

Scenariusz powstał na podstawie pamiętników kardynała – więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, oraz jego listów z afrykańskiej misji do przyjaciół. Obsada: Paweł Gładyś, Grzegorz Pawłowski. 

Jeśli chcecie się dowiedzieć, skąd wziął się pomysł na spektakl, zajrzyjcie TUTAJ.

Również w sobotę na Dużej Scenie teatru będzie można obejrzeć „Pogorzelisko” Wajdiego Mouawada w reżyserii Cezarego Ibera, który jest również twórcą choreografii. Nawal Marwan w testamencie przekazuje swoim dzieciom dwa listy. Jeden do ich ojca, który prawdopodobnie zginął na wojnie, a drugi do ich brata, o którego istnieniu właśnie się dowiedzieli. Jeanne i Simone jadą na Bliski Wschód, aby ich odnaleźć i dostarczyć im listy zostawione przez matkę…

Obsada: Dagny Cipora, Anna Demczuk, Sylwia Gola, Justyna Król, Robert Chodur, Miłosz Karbownik, Mateusz Mikoś, Piotr Napieraj, Robert Żurek oraz statyści: Marcin Mazurek, Tomasz Janczyk, Wojciech Wota.

Bilet normalny w cenie 45 zł, ulgowy i miejsce na balkonie – 35 zł, szkolny – 25, do nabycia w kasie teatru, lub za pomocą strony internetowej teatr-rzeszow.pl. Sztuka zostawiona wystawiona także w niedzielę o 19:00. Więcej o „Pogorzelisku” można przeczytać TUTAJ.

W sobotę w rzeszowskim klubie Lukr (al. Kopisto 1) rozpoczyna się nowy sezon – od tańca i dobrego klimatu, który nakręcać będzie czołówka polskiej sceny dj-skiej. W klubie  zagra skład, który wyselekcjonował ulubieniec rzeszowian DJ IKZ.

Oprócz niego na konsolecie pojawią się m.in. DJ Haade – regularnie odwiedza najlepsze kluby w całym kraju, jego wizytówka to głównie szybki mix, DJ Wide  – na co dzień rezydent pomorskich lokali, DJ PacOne – czołowy partyrocker w Polsce już od lat, wieloletni staż dj-ski, znakomity turntablista, DJ Trakmajster, rezydent Frantica, DJ Timon – członek ekipy Wielkie Joł, DJ Macu, DJ Chill.

Nie zabraknie również popisów wokalnych i muzycznych na żywo. Swoje możliwości drugi już raz zaprezentuje piekielnie zdolna i obdarzona bardzo ciekawą barwą głosu K-Leah. Nie zabraknie też niespodzianek, konkursów, specjalnych i promocji. Imprezy odbywać się będą w każdy weekend w piątki i soboty.

W sobotę możecie również zajrzeć do nowopowstałego Browaru Manufaktura Rzeszów, gdzie napijecie się świeżo ważonego piwa opartego o czeskie receptury, a przy okazji będzie można zobaczyć m.in. koncert zespołu Piersi. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.  

Tego dnia w II LO (ul. ks. Jałowego 22) rozpocznie się dwudniowy festiwal „Hip Hop Quest – 20 lat Side By Side”, poświęcony takim dziedzinom sztuki, jak breakdance, graffiti, rap, bboying i DJ-ing. Będzie to pierwszy międzynarodowy festiwal hiphopowy na Podkarpaciu. Wydarzenie związane jest z jubileuszem 20-letniej działalności grupy tanecznej Side By Side.

Pierwszego dnia imprezy odbędą się otwarte warsztaty beatbox  z „Muzamanem” oraz rozegrane zostaną międzynarodowe zawody tańca breakdance, które poprowadzą trzej eksperci z różnych krajów Europy – „bboy Speedy” z Niemiec, „bgirl Dora” z Węgier oraz „bboy Beeski” z Polski.

Imprezę poprowadzi znany w całej Polsce duet „Mąką & Sierber” z Sinior Skład Family, a głównym DJ-em będzie pochodzący z Czech DJ Radio Jasty, którego na perkusji wspomoże „Lebson” z Side By Side. Wstęp na imprezę jest wolny, z wyjątkiem wybranych zawodów i warsztatów, na które trzeba się wcześniej zarejestrować. Szczegóły na stronie www.rdk.rzeszow.pl.

7 października kino „Zorza” (ul. 3 Maja 28) rozpoczyna nowy sezon operowy 2017/2018. Tego wieczoru odbędzie się transmisja opery „Norma” autorstwa Vinzenzo Belliniego,   na żywo z nowojorskiej The Metropolitan Opera.  Seans rozpocznie się o 18:55, bilety w cenie 48 i 40 zł, do nabycia w kasie kina.

Sobotnim wieczorem w pubie Underground (ul. Matejki 10) zagrają Dziady Kazimierskie. Ten pochodzący z Kazimierza Dolnego zespół określa swoją muzykę jako „rootsowo – kniajacki folk wąwozowo – barowy”. Koncert zacznie się o godzinie 19:00. Bilety w przedsprzedaży kosztują 20 zł, w dniu koncertu 25 zł. Można je nabyć w Underground Pub, codziennie od 17:00. 

Nie zabraknie także czegoś dla osób chcących się zabawić w rytmie muzyki techno. O 21:00 w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) rozpocznie się impreza „Technofalls”, podczas której zagrają Prezo, Navy, Phcore, Gagatek. Wstęp na imprezę jest wolny.  

3. NIEDZIELA (9 października)

Zdjęcie: Materiały prasowe

8 października o 19:00 Teatr Przedmieście wystawi sztukę „Kroniki podwórkowe” – autorski spektakl w reżyserii Anety Adamskiej. Opowieść nawiązuje do wspomnień z dzieciństwa, które przypadło na burzliwe lata 80.

Jak się okazuje, wspomnienia bohaterów są nie tylko miłe i sielskie, czasami mają także smak goryczy… Obsada:  Aneta Adamska, Paweł Sroka, Maciej Szukała. Bilety w cenie 30 i 20 zł, do nabycia w teatrze (ul. Reformacka 28).   

W najbliższą niedzielę już po raz 17. obchodzony będzie Dzień Papieski. Z tej okazji w Parku Papieskim odbędą się koncerty chóru katedralnego Pueri Cantores (16:45) i Mietka Szcześniaka „O niebo lepie” (17:30), animacje, zabawy, konkursy. Od 11:30 działać będzie Wioska Papieska. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Więcej na temat tego wydarzenia piszemy TUTAJ.

Niedziela to również drugi dzień festiwalu „Hip Hop Quest – 20 lat Side By Side”. Odbędą się wtedy warsztaty hip hop dance z „Polsskym”, warsztaty graffiti z „Beeskim” oraz zawody taneczne break kids battle i zawody allstyle, podczas których rolę jurorów pełnić będą „Olfis”, „Emez” oraz „Polssky. Imprezę poprowadzi „Lebson” a uczestnikom przygrywać będzie DJ Smak i Blazi.

Tymczasem wieczorem w pubie Underground wystąpi kontrowersyjny, ale dość oryginalny duet Siksa. Tworzą go wokalistka Aleksandra Dudczak i basista Piotr Buratyński. Siksa to trochę punk rock, trochę  performance. Dosadne, celowo przejaskrawione teksty Aleksandry Dudczak piętnują zwłaszcza seksizm, ale również nacjonalizm, ksenofobię. Zespół ma na swoim koncie koncerty na OFF – Festivalu w Katowicach i Ultra Chaos Pikniku w Żelebsku.  Koncert rozpocznie się o 20:00, bilety w cenie 10 zł do nabycia w klubie.   

W Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Sobieskiego 18) od czwartku 5 października oglądać można dwie wystawy. Ekspozycja „Album rodzinny” zorganizowana została z okazji 90. urodzin Renaty Niemirskiej – Pisarek. Artystka jest absolwentką krakowskiej ASP, zrealizowała ponad trzydzieści wystaw indywidualnych m.in. w Rzeszowie, Przemyślu, Łańcucie, Gdańsku, Krakowie, brała także udział w wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.  

Poza obrazami jubilatki, na wystawie znalazły się także prace Anny, Krzysztofa, Łukasza i Szymona Pisarków. Na wystawie „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa” zaprezentowano prace braci bliźniaków – Witolda i Piotra Adamczyków. Obie wystawy będzie można oglądać do 5 listopada. W niedzielę można je oglądać za darmo.  

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ: