Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News. Kaliber 44

Ostatnie spektakle Festiwalu Nowego Teatru („Bieguny”, „Sekretne życie Friedmanów”, „Chłopi”, „U studni”), spektakl „Arcydzieła baletu światowego” w Filharmonii Podkarpackiej, zakończenie Festiwalu Filmów Chrześcijańskich „Arka”, projekcje filmów poświęconych problemom globalnego Południa (Global Justice Night), Rzeszów Jazz Festiwal i inne liczne koncerty (m.in. Kaliber 44, Percival Schuttenbach, Izabela Trojanowska)… To zaledwie niektóre z propozycji na nadchodzący weekend.  

1. PIĄTEK (24 listopada)

Zdjęcie: Materiały prasowe. Izabela Trojanowska

Najbliższy weekend to ostatnie dni 4. Festiwalu Nowego Teatru. Impreza, której organizatorem jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej, odbywa się od 17 do 26 listopada. Tegorocznej, czwartej edycji Festiwalu Nowego Teatru – 65. Rzeszowskim Spotkaniom Teatralnym patronuje hasło: „NOWE MITOLOGIE/ DYBUKI. przepisywanie pamięci”.

W piątek zostaną wystawione dwa spektakle, które są częścią FNT- „Bieguny” w Teatrze Maska (godzina 17:00) i „Sekretne życie Friedmanów” w  „Siemaszce” (o 17:30 i 21:00). Tego dnia w Hotelu Rzeszów (al. Piłsudskiego 44) odbędzie się także  konwersatorium „Nowe czy stare mitologie?”, które jest wydarzeniem towarzyszącym (wstęp na nie jest wolny). 

Global Justice Night

W piątek już po raz drugi w Rzeszowie odbędzie się wydarzenie zatytułowane Global Justice Night, poświęcone problemom globalnego Południa. Na spotkaniu w Estrada Caffe (ul. Rynek 26, wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej) zostaną pokazane dwa filmy dokumentalne –  „Droga do Man Eater’s Bridge” i „Living on one dollar”.

Po projekcji pierwszego z nich zaplanowano spotkanie z jego reżyserem Krzysztofem Miękusem – dziennikarzem i artystą. Film opowiada o problemach ubogich mieszkańców Mombasy, którzy bronili się  przed wysiedleniem z powodu budowy autostrady.

Drugi film został nakręcony przez amerykańskich studentów, którzy przez dwa miesiące mieszkali w wiosce Pena Blanca w Gwatemali i na własnej skórze doświadczyli jak trudno żyć za dolara dziennie… 

Dodatkowe atrakcje, które czekają  na gości Global Justice Night to “Chillout z DJ Paul” – zabawa przy klubowej muzyce świata, oraz loteria z nagrodami, w której będzie można wylosować m.in. książkę „Głód” Martina Caparrosa z dedykacją od autora.  

Global Justice Night rozpocznie się o 18:07. Wstęp na imprezę  jest wolny.  Jej organizatorem  jest rzeszowskie Stowarzyszenie Ekoskop, które jest członkiem Polskiej Zielonej Sieci. Wydarzenie odbędzie się także w Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu i Lublinie.

Izabela Trojanowska w Lukrze

Na osoby, które mają sentyment do popkultury lat 80. czeka niezwykła impreza andrzejkowa w klubie Lukr (al. Kopisto 1 – Millenium Hall), na której rozbrzmiewać będzie muzyka z tamtych czasów  (oraz z lat 90. i nie tylko). Głównym punktem wieczoru będzie koncert Izabeli Trojanowskiej. Artystka zdobyła dużą popularność dzięki piosenkom „Tyle samo prawd ile kłamstw” oraz „Wszystko czego dziś chcę”, które nagrała wspólnie z Budką Suflera.  

Goście Lukru usłyszą również inne przeboje Trojanowskiej z lat 80., takie jak  „Pieśń o cegle”czy „Jestem twoim grzechem”.  Znana piosenkarka i aktorka  zaprezentuje także swoje najnowsze utwory –  „Skos”, czy „Posłańcy wszystkich burz”, pochodzące z nowej płyty Izabeli Trojanowskiej „Na Skos”.

Koncert zacznie się o 21:00, klub będzie otwarty od 19:30. Bilety w cenie 30 zł ( przedsprzedaż – pierwsza pula) i 40 zł (druga pula) można kupić w sklepie Sports BBQ w Millenium Hall (poziom 1), lub za pomocą strony www.lukr.club

Legenda polskiego hip hopu w Vinylu

Tego samego wieczoru w klubie Vinyl (al. Pilsudskiego 31) wystąpi legenda polskiego hip hopu – Kaliber 44. Grupa została założona w 1994 roku w Katowicach przez braci Michała „Ś.P. Brata Joki” Martena i Marcina „Abra dAba” Martena. Wkrótce  do składu dołączył Piotr „Mag Magik I” Łuszcz (w 2000 r. popełnił samobójstwo). Ich muzyka jest określana jako „hardcore psycho rap”.  

Zespół rozpadł się w roku 2000, ale w 2013 r. wznowił działalność. Trzy lata później wydał płytę „Ułamek tarcia”, która cieszyła się wielkim sukcesem. 

Na piątkowym koncercie Kaliber 44 wykona materiał z kultowej płyty „Księga tajemnicza. Prolog”. Znajdą się również inne największe przeboje zespołu. Jako suport w klubie Vinyl wystąpi grupa Therapia Banda z Jarosławia. Formacja istnieje od 2012. Tworzą ją Dziabson, Becon, EDK, IwueN, Stychu, Comson.

Koncert zacznie się o 19:30. Bilety w cenie 50 zł można nabyć w sklepie Ataman Shop (al. Piłsudskiego 34, Europa II , lub na stronie ekobilet.pl

PITZ na Rzeszów Jazz Festiwal

Piątek to także kolejny dzień trwającej od 12 listopada 6. edycji Rzeszów Jazz Festiwal. W Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Sobieskiego 18) wystąpi grupa PITZ w składzie: Sebastian Mac, Vasen Piparjuuri, Michał Kiedrowki i Jacek Nizioł.

Twórczość PITZ to trudny do zaszufladkowania mix, m.in. jazzu, yass, muzyki elektronicznej. Koncert zacznie się o 20:00. Bilety w cenie 20 zł można nabyć na stronie evenea.pl, jak podają organizatorzy, ilość biletów jest „mocno ograniczona”.

2. SOBOTA (25 listopada)

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Na góralski Wieczór Andrzejkowy z prawdziwymi wróżbami w sobotę zaprasza z kolei Hotel Bacówka Radawa & Spa! Przyjedź do Bacówki na wyjątkowy wieczór, przepełniony magią i dobrą energią. To ostatnia okazja, aby hucznie spędzić wieczór przed rozpoczynającym się adwentem, oddając się w pełni muzyce i tańcom.

Zabawę będzie umilała Góralska Kapela Ciupagi, każdy z gości będzie mógł udać się do namiotu wróżki Agnieszki Skrzypczuk, gdzie w mistycznej atmosferze uchyli rąbka tajemnicy „co kryje przyszłość”

Zaproś bliską osobę i podaruj niezapomniany, góralski Wieczór Andrzejkowy!

W cenie oferty: SMACZNIE I SYTO: Serwowane danie główne godz. 20:00, serwowana kolacja godz. 24:00. Przez całą noc: Bufet Zimny, Bufet Deserowy, kawa, herbata, woda z
cytryną. Dodatkowo wódka 0,5 l na parę na rozpoczęcie zabawy. Koszt: 125 zł zł od osoby. Rezerwacje: recepcja@bacowkaradawa.pl lub 530 530 511.

„Chłopi” na FNT

25 listopada to przedostatni dzień Festiwalu Nowego Teatru. W sobotę Teatr Powszechny w Warszawie na Dużej Scenie „Siemaszki” wystawi „Chłopów” na podstawie powieści Władysława Reymonta. Wydarzeniami towarzyszącymi będą dalszy ciąg konferencji „Nowe czy stare czy mitologie?” oraz panel dyskusyjny „Nowe <<książki zbójeckie>>, czyli co infekuje zbiorową wyobraźnię Polaków?”.

Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

„Gurgacz” w „Zorzy”

Najbliższy weekend jest ostatnim weekendem Festiwalu Filmów Chrześcijańskich „Arka”, który trwa od początku listopada. Filmy o tematyce religijnej prezentowane są w 8. polskich miastach. Impreza odbywa się pod patronatem Rzeszów News.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W ramach festiwalu w najbliższą sobotę w kinie Zorza (ul. 3 Maja 28) o 16:00 zostanie wyświetlony film „Gurgacz” w reżyserii Dariusza Walusiaka.

Jest to fabularyzowany dokument o niezwykłym kapłanie, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski, drogą, na której czekała go męczeńska śmierć. Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W tematykę filmu wprowadzi  Mateusz Bryg – koordynator Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Bilety w cenie 12 zł można nabyć w kasie kina lub na stronie www.kinozorza.pl

Mroczne klimaty w Vinylu

W sobotę w klubie Vinyl (al. Pilsudskiego 31) rozbrzmiewać będą mocniejsze i bardziej mroczne klimaty. O 19:00 wystąpią grupy Neolith, Loathfinder, Kult Mogił oraz Into Dark.

Muzyka krośnieńskiego Neolith to death/black metal, z elementami thrash metalu. Pochodząca z Krakowa grupa Loathfinder określa swój styl jako „blackended doom”. Tarnowska formacja Kult Mogił gra death metal, a rzeszowska grupa Into Dark – black metal.

Bilety można kupić tylko w klubie Vinyl, w dniu koncertu. Od 19:00 do 20:30 będą kosztować 20 zł, a po tej godzinie – 25 zł.

Percival Schuttenbach w Life House

Sobotnim wieczorem w klubie Life House (ul. Rejtana1) zagra jeden z najbardziej znanych polskich zespołów folk metalowych – Percival Schuttenbach. Grupa kojarzona jest przede wszystkim z udziału w soundtracku do gry „Wiedźmin 3″. Ma na koncie wiele osiągnięć, w tym koncerty w krajach całej Europy, nagrody na festiwalach folkowych, a także – jako jeden z niewielu wykonawców w Polsce – diamentową płytę za współautorstwo muzyki do projektu „Równonoc” – spektakularnego połączenia hip-hopu ze słowiańskim folkiem. 

Percival Schuttenbach gościł na ekranach telewizyjnych od Szwecji po Serbię, a ich fankluby można znaleźć w Brazylii i Chinach. Na sobotnim koncercie wystąpią także dwie młode, zdolne polskie grupy folk metalowe – Merkfolk  i Stelarius.

Koncert zacznie się o 19:00. Bilety można nabyć w Estrada Caffe (ul. Rynek 26, wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej) lub używając strony bilety.fm. Cena w przedsprzedaży wynosi 35 zł, a w dniu koncertu 45 zł.

Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet

W sobotę odbędzie się ostatni koncert Rzeszów Jazz Festiwal. O 20:00 w Underground Pub (ul. Matejki 10) wystąpią Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet.

Muzyka Pink Freud wychodzi daleko poza kanony tradycyjnej formy improwizacji i pomimo klasycznego instrumentarium wzbogaconego o najnowsze muzyczne narzędzia elektroniczne ociera się o różne style od punk rocka i rocka, poprzez drum’n bass, jungle i dub aż po eksperymentalną muzykę elektroniczną.

Na sobotnim koncercie zespół Pink Freud zagra nowe interpretacje utworów legendy muzyki elektronicznej – grupy Autechre, pochodzące z płyty „Pink Freud Plays Autechre”.

W Undergroundzie wystąpi także druga formacja lidera Pink Freud Wojtka Mazolewskiego (basisty i kontrabasisty jazzowego) – Wojtek Mazolewski Quintet. Bilety w cenie 60 zł (w przedsprzedaży) i 80 zł (w dniu koncertu) są dostępne w klubie lub na stronie evenea.pl

3. NIEDZIELA (26 listopada)

Zdjęcie: Bartek Cieniawa / Materiały teatru. „Do dna”

W niedzielę, na zakończenie Festiwalu Nowego Teatru wystawiona zostanie sztuka „Do dna”, przygotowana przez studentów Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Po niej odbędzie się gala finałowa. Więcej na temat ostatniego dnia festiwalu można znaleźć TUTAJ

26 listopada kończy się również Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Arka”.  Jako ostatni w kinie Zorza (ul. 3 Maja 28) pokazany zostanie film „Loyola”  – dramat historyczny  produkcji filipińskiej w reżyserii Paolo Dy. Jest to film oparty na „Opowieści Pielgrzyma” – autobiografii św. Ignacego z Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. „Loyola”.

Film rozpocznie się o 17:00 Bilety w cenie 14 zł można nabyć w kasie kina lub na stronie www.kinozorza.pl

Autor „Metro 2033” w Empiku

Tego dnia w salonie Empik w Millenium Hall (al. Kopisto 1) odbędzie się spotkanie z rosyjskim pisarzem Dmitrijem Glukhovskym, autorem  słynnej postapokaliptycznej powieści „Metro 2033”. Autor zaczął ją pisać w wieku 18 lat. Fragmenty publikował w internecie, pozwalając czytelnikom do pewnego stopnia wpływać na fabułę. Książka ukazała się w 2005 i stała się bestsellerem.

W ostatnią środę, 22 listopada, do księgarń trafiła  książka „Tekst”, która jest pierwszą powieścią realistyczną Dmitrija Glukhovsky’ego.  Spotkanie z autorem rozpocznie się o 12:00. Wstęp jest wolny.

Arcydzieła baletu światowego

W niedzielę na melomanów czeka prawdziwa uczta, przygotowana przez Filharmonię Podkarpacką (ul. Szopena 30). W przedstawieniu zatytułowanym „Arcydzieła baletu światowego” wystąpią soliści zespołów baletowych Lwowskiej i Kijowskiej Opery Narodowej, pod kierownictwem Aleksandra Didyka, oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej (w roli dyrygenta Yurij Berweckyj).  

W programie znajdą się fragmenty baletów m.in.: -„Dziadek do orzechów”, „Jezioro łabędzie”  P. Czajkowskiego, „Don Quichotte” L. Minkusa, „Giselle”  A. Adama. Spektakl zacznie się o 18:00, bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) można nabyć w kasie filharmonii (w dniu koncertowym czynna godzinę przed wydarzeniem).

Rockowo w Vinylu

Tymczasem w klubie Vinyl (al. Pilsudskiego 31) zagrają rockowe grupy Anotherland, After Midnight i Deep Alley. Pochodzący z Warszawy hardrockowy zespół Anotherland odwiedzi Rzeszów w ramach jesiennej trasy „Wyruszasz Sam” Tour 2017 vol.1, która jest związana z promocją płyty „Wyruszasz sam”. Towarzyszyć mu będą After Midnight – grupa, która tworzy muzykę z gatunku pop-punk/pop-rock inspirując się głównie zespołami zza oceanu, oraz Deep Alley, którzy w swojej twórczości balansują na pograniczu alternatywnego rocka i post grunge’u.

Koncert zacznie się o 18:00. Bilety w cenie 10 zł będzie można kupić na miejscu w dniu koncertu.

Ciekawostką dla miłośników historii będzie wystawa „Rzeszów z czasów I wojny światowej” w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7). Znalazły się na niej fotografie ze zbiorów Jacka Rudnickiego, które przedstawiają m.in. rzeszowski Rynek w czasie Wielkiej Wojny. Wystawa będzie czynna do 30 listopada. Wstęp jest wolny.

redakcja@rzeszow-news.pl