Zdjęcie: Pixabay

Największym wydarzeniem tego weekendu będzie rozpoczynający się w piątek Festiwal Nowego Teatru. Równocześnie trwa festiwal filmów dokumentalnych „Watch Docs”, odbędą się kolejne koncerty w ramach Rzeszów Jazz Festiwal, a w Vinylu zagra punkowa legenda – Dezerter. W Muzeum Okręgowym można podziwiać wystawę Jacka Malczewskiego.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

1. PIĄTEK (17 listopada)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu zespół Dezerter

W piątek w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej (ul. Sokoła 7 – 9) rozpoczyna się 4. Festiwal Nowego Teatru – 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Tegoroczna edycja Festiwalu została podzielona na trzy idiomy: „Nowe mitologie”, „Dybuki. Przepisywanie pamięci” oraz „Nowy Teatr. Europa”. Wydarzenie potrwa do 26 listopada, impreza odbywa się pod patronatem Rzeszów News.

Ucztę teatralną rozpocznie w piątek słowacki monodram pt. „Cells/ Komórki” Slávy Daubnerová (godz. 17:00, Szajna Galeria, czas trwania: 30 min., cena biletu 1 zł). Z kolei o 19:00 na miłośników teatru na Dużej Scenie będzie czekać Państwowy Teatr w Koszycach ze sztuką „Dziennik Anny Frank” w reż. Ondreja Šotha, (czas trwania: 85 min., cena biletu 30 zł).

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie TUTAJ

W piątek w Rzeszowskim Domu Kultury filia Pobitno (ul. Konfederatów Barskich 43a) odbędzie się XIV Podkarpacki Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Na Skrzydłach Muzyki”. Impreza potrwa od godziny 10:00 do 19:00. Więcej na jej temat można znaleźć TUTAJ.

W czwartek rozpoczął się „Festiwal Watch Docs Prawa Człowieka W Filmie”. 11. edycja festiwalu odbywa się na terenie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej (ul. Cegielniana 14) i potrwa do niedzieli. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

W piątek w Filharmonii Podkarpackiej (ul. Szopena 30) wystąpi Piotr Pławner (dyrygent/skrzypce), który wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej wykona „Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041” J.S. Bacha, „Koncert skrzypcowy G-dur” J. Haydna i „VII Symfonię A-dur op. 92” L. van Beethovena.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00, bilety normalne w cenie  30 zł  i ulgowe za 20 zł można nabyć w kasie filharmonii ( w dni koncertowe czynna godzinę przed wydarzeniem).

Tego wieczoru w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) zagra legenda polskiego punk rocka – grupa Dezerter. Jako suport w piątek wystąpi również lubaczowski zespół Brutalna Kontrola. Więcej  o koncercie możecie przeczytać TUTAJ.

Bilety można kupić w sklepie Kardamon Alkohole Świata (ul. Grottgera 26) lub za pomocą strony ekobilet.pl. W dniu koncertu bilety w cenie 40 zł będzie można kupić w klubie.

Od 12 listopada trwa 6. Rzeszów Jazz Festiwal. W piątek w Teatrze Maska (ul. Mickiewicza 13) wystąpi Marek Napiórkowski Trio w składzie: Marek Napiórkowski – gitary, Michał Kapczuk – bas, Paweł Dobrowolski – perkusja. Koncert zacznie się o 20:00. Bilety w cenie 50 zł można nabyć w kasie teatru lub w Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24).

W piątek w Multikinie (al. Kopisto 1) po raz kolejny odbędzie się „Enemef”, czyli Nocny Maraton Filmowy. Tym razem będzie to „Maraton Superbohaterów”, podczas którego wyświetlone zostaną „Liga Sprawiedliwości” (premierowo), „Batman vs. Superman: Świt Sprawiedliwości”, oraz „Wonder Woman”.

Maraton rozpocznie się o 22:00, przewidywane zakończenie o 6:00. Bilety w cenie 33 łz (normalny) i 25 zł (ulgowy) można nabyć w kinie.

2. SOBOTA (18 listopada)

Fot. Materiały prasowe. Michał Szkil

W sobotę i niedzielę w Millenium Hall (al. Kopisto 1) rozegrane zostaną zawody „Rzeszów Slalom Battle” , podczas których mistrzowie jazdy na rolkach powalczą o puchar świata w 6. kategoriach. Mistrzostwa (w sobotę i w niedzielę) będą rozpoczynać się o 10:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Więcej o rolkowej imprezie TUTAJ

W sobotę w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) rozbrzmiewać będzie muzyka elektroniczna. Jak zaznaczają organizatorzy, na najbliższej imprezie, kolejnej  z cyklu Subbas Session, będzie więcej drum and bassu.

Wystąpią: Domin z warszawskiej ekipy Scream Music – jeden z najbardziej charakterystycznych polskich didżejów grających drum and bass, Jah Bass z Krakowa – DJ prezentujący głęboki, dubowy sound, a także lokalni mistrzowie skreczingu, bez których nie byłoby kilku ostatnich Subbass Session, czyli Josh i Marton z krośnieńskich StereoTypów, oraz Kael i Herman z Rzeszowa.

Impreza rozpocznie się o 22:00. Do 23:00 bilety będą kosztować 5 zł, a po tej godzinie – 10 zł. Można je nabyć w klubie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Tymczasem w klubie Life House (ul. Rejtana 1) rockowa grupa Le Moor będzie świętować swoje urodziny. Zespół powstał w 2005 roku w Kolbuszowej. Ma na koncie dea pełne albumy: „Komunikat” (2013) i „Niefabryka” (2015).

Jako goście na sobotnim koncercie wystąpią grający crossover nowohucki zespół Wu – Hae, rzeszowski Clockwork Mind, określający swoją muzykę jako „free melodic rock”, oraz 0% Normy – rzeszowska grupa, która podczas tegorocznej Rockowej Nocy otrzymała statuetkę Nalepa Publiczności.  

Koncert zacznie się o 19:00, klub będzie czynny o 18:00. Bilety w cenie 20 zł (w przedsprzedaży) i 25 zł (w dniu koncertu) można kupić w klubie lub na stronie www.ticketpro.pl.

Sobota to także kolejny dzień 6. Rzeszów Jazz Festiwal. W Centrum Handlowym Plaza (al. Rejtana 65) wystąpi Michał Szkil Quartet w składzie Michał Szkil – fortepian, Krzysztof Dziedzic – perkusja, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Przemysław Florczak – saksofon. Na ten koncert zespół przygotował m.in. wyjątkowe aranżacje „Tańców Rumuńskich” słynnego węgierskiego kompozytora Béli Bartóka.

Koncert zacznie się o 21:00, bilety w cenie 30 zł w przedsprzedaży można kupić w administracji Plazy w godzinach 9:00 – 17:00 lub za pomocą strony evenea.pl. W dniu koncertu cena biletów wynosi 40 zł.

4 listopada rozpoczął się Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Arka”, który odbywa się w 8. polskich miastach. Od tego dnia w każdy weekend listopada w wybranych kinach wyświetlane są filmy o tematyce religijnej. W Rzeszowie pokazy odbywają się w kinie Zorza (ul. 3 Maja 28). W sobotę w rzeszowskim kinie o 15:00 zaprezentowany zostanie dokument „Ostatni bastion”, który opowiada o syryjskich chrześcijanach zagrożonych wojną domową i atakami Państwa Islamskiego.

Godzinę później, o 16:00 odbędzie się pokaz kolejnego filmu dokumentalnego, zatytułowanego „Oblicza miłosierdzia”. To opowieść o wizjach miłosiernego Boga doświadczanych przez św. Siostrę Faustynę i o roli Jana Pawła II, który rozpowszechnił orędzie o Bożym Miłosierdziu. Bilet na każdy z tych filmów kosztuje 12 zł. W cenie 20 zł można nabyć bilet na oba filmy.

Bilety są dostępne w kasie kina, można je także kupić za pomocą strony www.kinozorza.pl

Warto dodać, że w sobotę na Małej Sali o 10:00 (a w niedzielę o 10:30) zostanie ponownie wyświetlony film „Sprawa Chrystusa”, którego przedpremierowy pokaz zaczynał tegoroczny festiwal „Arka”. Jest to oparta na faktach fabularna opowieść o Lee Stroblu – wybitnym dziennikarzu, laureacie Nagrody Pulitzera, który z perspektywy ateisty i racjonalisty przeprowadził drobiazgowe „śledztwo” w sprawie faktów dotyczących zmartwychwstania Jezusa. Badania doprowadziły do tego, że sam stał się  chrześcijaninem…

Bilety ulgowe w cenie 14 zł, oraz normalne za 16 zł (w przedsprzedaży za 14 zł)  można kupić w kasie kina, lub za pomocą strony www.kinozorza.pl.

W kinie Zorza (ul. 3 Maja 28) znajdzie się także coś dla miłośników opery. O 18:55 rozpocznie się kolejna transmisja na żywo z nowojorskiej The Metropolitan Opera. Tym razem będzie to „Anioł zagłady” skomponowany przez Thomasa Adèsa, z librettem Toma Cairnsa, napisanym we współpracy z kompozytorem na podstawie filmu Luisa Buñuela pod tym samym tytułem. Bilety w cenie 48 zł i 40 zł (ulgowy) można kupić w kasie kina lub na stronie www.kinozorza.pl.

3. NIEDZIELA (19 listopada)

Zdjęcie: Materiały Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

Od 16 listopada (czwartek) w Muzeum Okręgowym (ul. 3 Maja 19) oglądać można wystawę „Jacek Malczewski malarz poezji – poeta malarstwa”.  Znalazły się na niej obrazy namalowane przez tego artystę w latach 1901 – 1922. Był to bardzo ważny okres w twórczości Malczewskiego – jednego z najważniejszych przedstawicieli symbolizmu.

Ekspozycję tworzy 9 prac, które są  własnością prywatną, a obecnie zostały użyczone rzeszowskiemu muzeum. Ta czasowa wystawa świetnie się komponuje z 7 innymi obrazami Malczewskiego, które należą do muzeum. W rzeszowskiej placówce będzie ją można podziwiać przez ponad pół roku.

W niedzielę bilety na wystawy czasowe są tańsze – kosztują tylko 5 zł (dla porównania – w pozostałe dni bilet normalny kosztuje – 9 zł, a ulgowy – 7 zł), dlatego warto właśnie w tym dniu odwiedzić muzeum. W niedzielę placówka jest czynna od 14:00 do 18:00, w sobotę też o tych samych godzinach, zaś w piątek od 8:30 do 15:30.    

W Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) można natomiast obejrzeć wystawę Krystyny Gawron i Tomasza Zduna zatytułowaną „Konfrontacje”. Dr Krystyna Gawron jest absolwentką Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP, pracuje na Wydziale Sztuki UR. Zajmuje się działalnością artystyczną, naukową i pedagogiczną. Jest autorką aranżacji architektoniczno – rzeźbiarskich. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, również za granicą.

Tomasz Zdun jest uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej. Dzięki tym zajęciom odkrył w sobie pasję rzeźbiarską. Tworzy w glinie, która potem jest wypalana i malowana. Jego rzeźby przedstawiają  głównie popiersia. Wystawa będzie czynna do 28 listopada. Wstęp jest wolny.

redakcja@rzeszow-news.pl