Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu zespół Hunter
Reklama

Sportowe emocje, teatralne przygody, warsztaty twórcze i koncerty, koncerty, koncerty. Do tego jeszcze dwa święta, kiermasz wielkanocny i bajki, które pozwalają dorosnąć. Nie ma co robić w weekend? Na pewno nie w Rzeszowie!

PIĄTEK (23 marca)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Dixon37

Weekend warto rozpocząć w Teatrze „Bo Tak” (ul. Dąbrowskiego 83, budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego) o godz. 19:45 „Kolegą Mela Gibsona”. Bilety na monodram Marka Kępińskiego można kupić w cenie 25/35 zł na stronie kupbilecik.pl.

Ci, którzy cenią sobie dobrą sztukę i do tego pogawędki o niej koniecznie powinni zajrzeć do „Siemaszki”, bo właśnie tam spotyka się Teatralny Klub Dyskusyjny. Tematem przewodnim będzie spektakl „Coś w rodzaju miłości” z Mariolą Łabno-Flauenhaft i Robertem Żurkiem, który będzie można zobaczyć o godz. 19:00. Bilety w cenie 30 zł można kupić w kasie teatru.

Dla tych, co lubią sobie pograć na żywo w większym gronie czeka z kolei w Nowej Kulturze (ul. Dymnickiego 4) jam session. Tym razem w klimacie rockowym. Jeśli masz ochotę na wspólne granie – przyjdź o godz. 20:00. Wstęp wolny.

Ci, którzy poprzez wysiłek fizyczny chcą zmienić swojego ducha czeka Ekstremalna Droga Krzyżowa – trzynaście tras od 27 do 102 km, noc, Bóg i Ty – tak zapowiada się piąta edycja tego wydarzenia. EDK rozpocznie się o godz. 20:00 mszą świętą w kościele garnizonowym. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Z kolei ci, którym na sercu leży dobro polskich kobiet koniecznie powinni wybrać się na #CzarnyPiątek. W Rzeszowie w obronie praw kobiet manifestacja odbędzie się o godz. 18:00 na rzeszowskim rynku. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Hunter i Thesis zagrają o godz. 19:00 w klubie Pod Palmą (ul. Cicha 4A). Bilety w cenie 40/50 zł można kupić w klubie i na jego stronie, w Podziemnej Trasie Turystycznej oraz w sieci TicketMaster.

Hunter to polski zespół, grający trash i heavy metal. Zdobył w Polsce popularność w połowie lat 90. za sprawą płyty “Requiem”. Zespół był dwukrotnie nominowany do Fryderyków oraz wielokrotnie wyróżniany w plebiscytach branżowych czasopism. W latach 2004-2009 zespół był gospodarzem festiwalu muzyki heavymetalowej Hunter Fest.

Thesis to z kolei warszawska grupa powstała w 2007 roku, grająca psychodelicznego progresywnego post-rocka.

O 20:00 w klubie Vinyl zagra Dixon37. To warszawska ekipa raperów, w skład której wchodzą Kafar, Rest, Michrus i Saful. Swój pierwszy album – „Lot na całe życie” wydali w 2008 roku. Kolejny wspólny krążek Dixon37 – „OZNZ” pojawił się dopiero w 2013 roku. Po jego premierze ukazały się solówki Kafar Dix37 – „Panaceum” oraz Rest Dix37 – „WNM”. W 2016 roku nakładem DistrictAREA ukazał się trzeci wspólny album Dixon37 – „Krew za krew”.

Michał Bąk Quartetto pojawi się w Jazz Romie o godz. 20:00. Bilety w cenie 25 zł można kupić na stronie niezla-sztuka.pl. Projekt Quartetto to próba połączenia dwóch światów jakimi są inspiracja muzyką baroku i współczesna improwizacja jazzowa. To spotkanie klasycznej formy z jazzową nieprzewidywalnością. Każdy z muzyków biorących w tym projekcie udział posiada swój indywidualny styl – tworząc niepowtarzalne brzmienie kwartetu bez instrumentu harmonicznego.

SOBOTA (24 marca)

Fot. Maciej Mikulski / Teatr im. W. Siemaszkowej. Spektakl “Piaf”

Czy Słonko wie, gdzie kurka pewnego chłopa znosi jajka? Jeśli chcecie poznać odpowiedź na to pytanie koniecznie musicie pojawić się na kolejnym spotkaniu z cyklu „Bajki, które pozwalają dorosnąć”, które odbędzie się w JiM Cafe (ul. Grunwaldzka 16 C) o godz. 15:00. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

W sobotę w rzeszowskich teatrach będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Teatru. Szczególnie hucznie będzie go świętował Teatr Przedmieście (ul. Reformacka 4), w którym od godz. 20:00 będzie można zobaczyć dwa spektakle „Obietnica” i „Korniki Podwórkowe” oraz wysłuchać koncertu zespołu Reisha Trio. Bilety na to wydarzenia można kupić w kasie teatru w cenie 50 zł.

W „Siemaszce” będzie można zobaczyć z kolei „Piaf” z dwoma aktorkami. W pierwszym akcie rolę francuskiej piosenkarki zagra Dagny Cipora, w drugim Małgorzata Pruchnik-Chołka. Spektakl rozpocznie się o godz. 18:00. Bilety w cenie 50 zł można kupić w kasie teatru. Naszą recenzję można przeczytać TUTAJ

W sobotę będziemy także świętować nową uroczystość – Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie przygotował bezpłatna projekcie filmów dokumentalnych  „Życie za życie” i  „Stella” oraz prelekcję Zenona Fajgera, historyka z oddziałowego biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.

Bezpłatne bilety można odebrać w budynku IPN w Rzeszowie (ul. Słowackiego 18). Pokaz rozpocznie się o godz. 10:00 w Multikinie. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

W Niezłej Sztuce (ul. Sobieskiego 18) od godz. 10:00 będzie można stworzyć… niezłą sztukę i to samodzielnie, a pomoże w tym procesie Małgorzata Gałda, instruktor jogi śmiechu, i entuzjastka robótek ręcznych, która  zaprasza do wspólnego warsztatu decoupage „Zrób to Sam!”. Na spotkaniu będzie można  samodzielnie wykonać  chustecznik – skrzynkę na chusteczki, a dla chętnych także mini ozdobę wielkanocną.

Zaproszeni na warsztaty są starzy wyjadacze, którzy w takich zajęciach są wprawni, ale i ci, którzy chcieliby swoje manualne zdolności dopiero przetestować. Na spotkanie wystarczy zabrać ze sobą nożyczki, pozostałe materiały – farby, lakiery i pędzle – zapewnia organizator. Gotową skrzynkę po zajęciach zabiera się ze sobą do domu.

Koszt udziału w warsztacie to 60 zł, płatne gotówką przed wejściem. Rezerwacji miejsca można dokonać pod numerem telefonu: 733 833 348 lub mailowo: niezlasztukacafe@gmail.com

Regionalne potrawy wielkanocne, świąteczne rękodzieło artystyczne oraz ozdoby i inspiracje na Wielkanocy stół – to wszystko będzie można znaleźć podczas Wielkanocnego Kiermaszu Ekonomii Społecznej, który odbędzie się w Centrum Handlowym Plaza Rzeszów. Kiermasz rozpocznie całotygodniowy Jarmark Wielkanocny, który potrwa aż do piątku 30 marca.  O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

W sobotę sportowe emocje zapewnią XXIV Mistrzostwa Polski Oyama PFK Kata. O godz. 9:45 rozpoczną się eliminacje, a na godz. 14:00 zaplanowany jest finał. Z kolei o 16:00 rozpocznie się II Puchar Polski Oyama Cup KnockDown, więc jeśli jesteście w ten weekend głodni sportowych emocji koniecznie musicie pojawić się sobotę na Zalesiu w hali sportowej Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Zelwerowicza, budynek D 12).

Ulcer, Rites Of Daath, Kalt Vindur zagrają o godz. 19:00 w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31). Bilety w cenie 25/30 zł można kupić  w kasie klubu. Ulcer grają obłąkanego, nieprzewidywalnego i chropowatego death metal. Pochodzą z Lublina i grają jakby ciągle były lata 90. Na koncie mają trzy płyty, ostatnia z nich to „Heading Below”.

Rites of Daath to krakowska kapela wykonująca muzykę z pogranicza death i doom metalu. Zespół stawia na ciężkie, smoliste brzmienie, przywodzące na myśl takie nazwy jak Grave Miasma czy Necros Christos, jednakże czerpie także z klasyki gatunku i można znaleźć w jego muzyce naleciałości wykonawców pokroju Incantation, Morgoth, Celtic Frost czy Hellhammer.

Kalt Vindur to zespół z Podkarpacia. W październiku 2017 ukazała się debiutancka płyta zatytułowana „Delusions” wydana przez Mara Production.

W pubie Underground (ul. Matejki 10) o godz. 20:00 zagra Porter & Mazolewski. Bilety w cenie 60/70 zł można kupić w klubie. Muzyczne drogi obu artystów skrzyżowały się po raz pierwszy podczas nagrywania albumu Wojtka zatytułowanego „Chaos Pełen Idei”.

Wojtek zaprosił Johna do przygotowania wspólnej kompozycji specjalnie na tą płytę. Postanowili, że skomponują go i nagrają wspólnie podczas trzy godzinnej sesji nagraniowej. Tak powstał utwór „Polish Girl”, który okazał się początkiem wspaniałej współpracy obu artystów. Od pierwszej minut sesji nagraniowej okazało się, ze obaj artyści rozmawiają tym samym muzycznym językiem.

Kolejne miesiące w trasie, próby i koncerty promujące album Chaos Pełen Idei zaowocowały nowymi pomysłami na utwory.

NIEDZIELA (25 marca)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Cała Góra Barwinków

W Galerii Nowy Świat odbędą się XII Otwarte Mistrzostwa Podkarpacia w jeździe na rolkach. Przewidziane konkurencje to w godz. 10:00 – 17:30 jazda przez tor przeszkód, 17:45 – 18:45 przejazd pod tyczką i 18:50 – 19:00 skok nad tyczką. Ponadto nie zabraknie też konkurencji rodzinnych, dla szkół podstawowych i szkółek rolkowych. Wpisowe: dla zarejestrowanych uczestników: 20 zł/os. Dla niezarejestrowanych uczestników: 25 zł/os.

W Teatrze Maska w niedzielę o godz. 14:30 i 16:30 będzie grany spektakl „Zorro”. Bilety w cenie 17 zł można kupić w kasie teatru lub na jego stronie.

Zorro to tajemnicza postać w czarnej masce i pelerynie, budzi postrach wśród niegodziwców. Doskonale wiedzą bowiem, że spotkanie z nim oznacza tylko jedno – ich niecne plany legną w gruzach. Zostanie im tylko ośmieszenie i wycięte wprawną szpadą „Z” – znak rozpoznawczy naszego tajemniczego bohatera. Szybki jak wiatr dzięki wspaniałemu wierzchowcowi o imieniu Tornado, przebiegły jak lis, którego imię przybrał, Zorro pozostaje niepokonany i nieuchwytny dla swoich wrogów.

Kim jednak jest tajemniczy bohater? Czyją twarz osłania czarna maska? To najpilniej strzeżona tajemnica…Wspaniałe kostiumy, efektowne sceny walki na szpady, pułapki i pościgi – wszystko to składa się na zrealizowany z wielkim rozmachem spektakl Teatru Maska pt. „Zorro”.

W teatrze „Bo tak” z kolei godz. 16:30 będzie można zobaczyć „Tresowanego mężczyznę”. Bilety można kupić w cenie 35/45 zł, a naszą recenzję można przeczytać TUTAJ

Witek Muzyk Ulicy – charyzmatyczny muzyk uliczny, obdarzony bardzo mocnym głosem, pojawi się o  godz. 19:00 w klubie Pod Palmą (ul. Cicha 4 A). Bilety w cenie 40/50 zł można kupić w Podziemnej Trasie Turystycznej, w klubie i na jego stronie oraz w serwisie TicketMaster.

Witek po 13 latach mentalnej niewoli i pracy tylko dla pieniędzy postanowił żyć jak żebrak i budować swój świat na nowo. Zainspirowany uliczną skrzypaczką – Dominiką Bienias – wyszedł w miasto z akordeonem, tworząc swoją własną, wyjątkową muzykę, pełną refleksyjnych słów.

Opisuje świat z perspektywy zarówno obserwatora, jak i sympatyka ludzi, których umysł jest bezkrytycznie poddany, uformowany i zniewolony przez system religijny, polityczny i ekonomiczny. W jego muzyce przeplatają się motywy ludowe i rockowe, ale nie brakuje też wyraźnych akcentów lirycznych.

Grając na ulicy, poddaje ludzi próbie wrażliwości muzycznej, dzięki której wyłonił 10 melodii cieszących się wśród przechodniów największym uznaniem. Te 10 utworów znalazło się na debiutanckiej płycie pod tytułem „Gram dla Was”, która ukazała się 25 listopada 2016.

W klubie Vinyl o godz. 20:00 zagra Cała Góra Barwinków i Boleo. Bilety w cenie 25/30 zł można kupić w klubie. Muzyka CGB to energetyczny mix ska, reggae i rocksteady. Znakiem rozpoznawczym CGB jest wysunięta na pierwszy plan, rozbudowana sekcja dęta i chwytliwe melodie. Grupa ma na koncie cztery płyty długogrające. Ostatnia z nich – „Beat 2 Meet U” – ukazała się w 2013 roku.

Boleo to wokalista i kompozytor związany z muzyką reggae od 2005 roku. Wcześniej wokalista Cieszanowskiej Niagary, a obecnie artysta pracujący nad solową płytą przy współpracy ze składem Follow The Riddim.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: