Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Illusion

W nadchodzący weekend w Rzeszowie nie zabraknie koncertów – zagrają m.in. Illusion, Dikanda, Koniec Świata. W „Siemaszce” będzie można obejrzeć „Old Love” i sztukę „Beksiński. Obraz bez tytułu”, a w Teatrze Przedmieście „Tchnienie”. Najbliższy weekend to także czas „bliskich spotkań” z brazylijską sztuką walki Capoeira, w sobotę rozpoczyna się Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Arka 2017”.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

1. PIĄTEK (3 listopada)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu zespół Dikanda

Spektakl  „Old Love” kanadyjskiego autora Norma Fostera, w reżyserii Andrzeja Chichłowskiego, będzie można zobaczyć w piątek w cenie 30 zł.  Bilety można kupić w kasie teatru, lub na stronie teatr-rzeszow.pl. 

Bud zakochuje się w Molly od pierwszego wejrzenia, jednak okoliczności sprawiają, że para głównych bohaterów nie może być ze sobą. Widują się co jakiś czas, lecz dopiero po 25 latach znajomości pojawia się szansa na realny związek.

Komedia bawi widzów, ale równocześnie stawia ważne pytanie: czy ludziom w dojrzałym wieku wypada jeszcze myśleć o miłości, także tej fizycznej?

Obsada: Anna Demczuk, Marek Kępiński. Przedstawienie zacznie się o 19:00. Będzie grane również w sobotę i niedzielę o 18:00. 

Od czwartku w Rzeszowie trwa „Długi weekend z Capoeira”. Na zajęciach prowadzonych przez brazylijskich i polskich instruktorów tej sztuki walki  można trenować Caopeira, a także zdobyć ciekawą wiedzę teoretyczną na jej temat. Zajęcia odbywają się w Akademii Sztuki Capoeira Rzeszów (ul. Langiewicza 31) i Szkole Podstawowej nr 16 (ul. Bohaterów 1). Potrwają do niedzieli.

„Multinational Tour”

Piątek w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) zapowiada się rockowo i… międzynarodowo, na co wskazuje już sama nazwa koncertu – „Multinational Tour”.  Wystąpią podczas niego rzeszowska grupa Tension Zero, łącząca progresywnego rocka z metalem, białoruski zespół Weesp grający alternative/electronic metal, oraz niemiecka formacja  Redlake Circus, której muzyka to psychodeliczny hard rock. Wokalistką Tension Zero jest Dominika Kobiałka, znana z programu The Voice Of Poland.

Koncert zacznie się o 19:00. Bilety w cenie 20 zł (przedsprzedaż) i 25 zł (w dniu koncertu) można nabyć w klubie Vinyl, sklepie muzycznym Gama (Plac Wolności 1) oraz w Underground Pub (ul. Matejki 10). Co istotne – liczba biletów jest ograniczona do 250, w przedsprzedaży można kupić 50 z nich.  

Folkowo w Life House

W klubie Life House (ul. Rejtana 1) znajdzie się coś dla miłośników folku i muzyki świata. W piątek wystąpi formacja Dikanda, która rzeszowskim koncertem rozpocznie swoje tournee po Polsce i Europie. Trasa koncertowa została przygotowana z okazji  20-lecia istnienia zespołu. Ich utwory to oryginalne kompozycje, które zainspirowane zostały tradycyjnymi, folkowymi brzmieniami muzyki bałkańskiej, irańskiej, żydowskiej, afrykańskiej, góralskiej, indyjskiej, karpackiej czy romskiej.

Zespół Dikanda koncertuje na całym świecie, byli między innymi w Niemczech, Austrii, Rosji czy w Stanach Zjednoczonych. Piątkowy koncert przypada w szczególnym dla grupy dniu. Będzie to dzień premiery nowego albumu zatytułowanego „Devla Devla”. 

Koncert zacznie się o 20:00, klub będzie czynny od 19:00. Bilety w przedsprzedaży w cenie 40 zł, można nabyć we wszystkich salonach sieci Empik, Saturn, Media Markt. Bilety kolekcjonerskie można znaleźć w wejściu do Podziemnej Trasy Turystycznej (ul. Rynek 26), biurze  Thorn&Emm (ul. Cicha 4), Grin Shopie w Kolbuszowej. W dniu koncertu bilet w cenie 45 zł można kupić w klubie. Jest też możliwość kupna biletów za pomocą strony www.ticketpro.pl

„Portret w Batiku”

Od 31 października do 14 listopada w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury można oglądać wystawę „Portret w Batiku”, ukazująca m.in. wielkie postacie kompozytorów, twórców muzyki współczesnej, znanych poetów oraz portrety osób anonimowych.

Główną część wystawy tworzą prace z kolekcji „Muzycy w batiku”. W roku 2014 kolekcja ta doczekała się wydania albumu obejmującego 94 prace, które powstały w pracowni Batiku „MAMUT” w Przasnyszu w latach 2012-2014.

To także wystawa pokazująca pracę grupy artystycznej, którą tworzy obecnie kilkanaście osób zaangażowanych w działania pracowni. Poprzez prace plastyczne prezentowani są ludzie, tworzący zgrany zespół zarażający twórczą atmosferą i pasją do batiku oraz  innych dziedzin sztuki i kultury.

Wystawa w Rzeszowie to 33. prezentacja prac z tej kolekcji w 23. mieście w Polsce i za granicą.

2. SOBOTA (4 listopada)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Koniec Świata

W sobotę w Rzeszowie rozpoczyna się Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Arka 2017”. Festiwal potrwa do 26 listopada. W tym czasie w kinie Zorza będzie można zobaczyć osiem filmów o tematyce chrześcijańskiej, które do tej pory nie były prezentowane w Polsce.

Festiwal rozpocznie się przedpremierowym pokazem filmu „Sprawa Chrystusa” w reżyserii Johna Gunna. To oparta na faktach opowieść o Lee Stroblu – wybitnym dziennikarzu, laureacie Nagrody Pulitzera, który z perspektywy ateisty i racjonalisty przeprowadził drobiazgowe „śledztwo” w sprawie faktów dotyczących zmartwychwstania Jezusa. Badania doprowadziły do tego, że sam stał się  chrześcijaninem… 

Początek filmu o godz. 19:00. Festiwalowi „Arka 2017” patronuje Rzeszów News. Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ

O Beksińskim w „Siemaszce”

W sobotę na Dużej Scenie w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej (ul. Sokoła 7-9) wystawiona zostanie sztuka „Beksiński. Obraz bez tytułu” w reżyserii kompozytora Jerzego Satanowskiego, który jest także autorem muzyki do spektaklu, oraz scenariusza. To muzyczne i multimedialne widowisko inspirowane życiem i twórczością wybitnego malarza i fotografika Zdzisława Beksińskiego. W przedstawieniu znajdą się piosenki z tekstami m.in. Bolesława Leśmiana, Jonasza Kofty i Jana Wołka.

Obsada: Dagny Cipora, Karolina Dańczyszyn, Robert Chodur, Mateusz Mikoś, Michał Stępniak/Stanisław Godawski (kreacja dziecięca, gościnnie). Spektakl rozpocznie się o 19:00. Będzie grany także w niedzielę o tej samej porze. Bilety w cenie promocyjnej 20 zł można nabyć w kasie teatru, lub na stronie teatr-rzeszow.pl

Illusion w Life House

W sobotę w klubie Life House (ul. Rejtana 1) wystąpi jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych z lat 90. – grupa Illusion. Z jednej strony duży wpływ na muzykę Illusion miały amerykańskie grupy grunge  – Soundgarden,  Nirvana,czy Rage Against the Machine, a z drugiej metalowa Pantera. Ważnym elementem w brzemieniu Illusion jest charakterystyczny głos wokalisty Tomasza Lipnickiego „Lipy”. Grupa rozpadła się w 1999, ale w 2012 wznowiła działalność. Ma na koncie 7 albumów studyjnych.

Podczas piątkowego koncertu, jako suport, wystąpi grupa Basement. Koncert zacznie się o 20:00, klub będzie czynny od 19:00. Bilety w przedsprzedaży w cenie 50 zł można kupić we wszystkich salonach sieci Empik, Saturn, Media Markt. Bilety kolekcjonerskie można znaleźć w wejściu do Podziemnej Trasy turystycznej (ul. Rynek 26), biurze Thorn&Emm (ul. Cicha 4), Grin Shopie w Kolbuszowej. W dniu koncertu bilet w cenie 60 zł można kupić w klubie. Jest też możliwość kupna biletów za pomocą strony  www.ticketpro.pl

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Koniec Świata w Vinylu

Tymczasem w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) zagra katowicka grupa Koniec Świata. Zespół istnieje od 2000 roku, ich muzyka to głównie ska punk. Stali się znani dzięki utworom takim jak „Atomowe czarne chmury”, „Granat w plecaku” czy „Oranżada”.  W latach 2007 i 2008 występowali podczas trasy koncertowej Punky Reggae Live, organizowanej co roku przez zespół Farben Lehre.

Sobotni rzeszowski koncert jest częścią trasy „Oranżada w Kinie Mockba”. Jako gość wystąpi wtedy także rzeszowska formacja Clockwork Mind, określająca swój styl jako „free melodic rock”.

Koncert rozpocznie się o 19:00, bilety w cenie 25 zł (przedsprzedaż) i 35 zł (w dniu koncertu) można nabyć w klubie i  sklepie Kardamon Alkohole Świata (ul. Grottgera 26). Bilety w cenie przedsprzedaży można także rezerwować za pomocą SMS-a o treści: „RZESZÓW, Imię i nazwisko, ilość biletów”, od numerem 534 833 634.  Będzie można je odebrać w klubie bezpośrednio przed koncertem.  

Fours Collective w Jazz Roomie

Również w sobotę w Jazz Roomie (ul. Kościuszki 9) wystąpi zespół Fours Collective, który tworzą  Dominik Borek – trąbka, Staszek Plewniak – wokal, saksofon, Michał Salamon – pianino, Krzysiek Augustyn – bas, Maksymilian Olszewski – perkusja. Ich twórczość to niezwykła mieszanka jazu, muzyki klasycznej, drum’n bassu, etno i funka.  

Grupa została założona w roku 2010 przez studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W marcu 2014 r. wydała swój debiutancki album, zatytułowany „Treezz”. Sobotni koncert zacznie się o 20:00. Bilety w cenie 30 zł (przedsprzedaż) i 40 zł (dniu koncertu) można kupić w klubie.  

„Niech żyje bal!” w Lukrze

W klubie Lukr (Millenium Hall, al. Kopisto 1) na imprezie zatytułowanej „Klubowa sobota. Niech żyje bal!” zagra DJ Timon – założyciel kolektywu Gruby Groove, który obecnie wraz z Sir Michem tworzy zespół My Band. Jego styl muzyczny można najlepiej określić jako urban. Podczas jego setów będzie można usłyszeć rap, trap, R’n’B ale także nowe brzmienia muzyki elektronicznej. DJ Timon Gra w przeróżnych klubach w Polsce, jest rezydentem Klubu Bal w Warszawie.

Impreza rozpocznie się o 21:30. Bilety można nabyć w klubie, lub za pomocą strony www.lukr.club. Do 22:30 panie będą mieć wolny wstęp, a panowie zapłacą 10 zł. Po 22:30 bilet dla wszystkich będzie kosztował 20 zł.

Cheap Tobacco w Undergroundzie

Sobotnim wieczorem w Underground Pub (ul. Matejki 10) odbędzie się koncert krakowskiej grupy Cheap Tobacco, grającej mieszankę bluesa, rocka i popu. W ciągu sześciu lat istnienia grupa zagrała już ponad 300 koncertów w Polsce i za granicą. Wystąpili m.in. na Rawa Blues, Suwałki Blues Festival, Bochum Total. Otrzymali także wiele nagród. Wokalistka zespołu została uznana za najlepszy bluesowy głos w Polsce w 2015 oraz 2016 roku, ponadto zespół został okrzyknięty odkryciem roku 2013.

Po wydaniu debiutanckiego albumu „Promises Of Tomorrow” zespół zagościł ze swoją muzyką w radiowej „Trójce” zyskując uznanie redaktorów muzycznych takich jak Piotr Baron, Jan Chojnacki czy Wojciech Mann. Koncert zacznie się o 18:30. Bilety w cenie 20 zł można nabyć w  pubie.

3. NIEDZIELA  (5 listopada)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Hunter

W niedzielę o 19:00 w klubie Life House (ul. Rejtana 1) wystąpi Hunter. Zespół wykonuje muzykę z pogranicza heavy metalu i trash metalu. Jego członkowie lubią nazywać swój styl „soul metalem, czyli muzyką duszy”, jak to określił wokalista Paweł „Drak” Grzegorczyk.  

Chociaż Hunter istnieje od 1985 roku, to szerszej publiczności stał się znany dopiero w 2005 roku dzięki trzeciej płycie „T.E.L.I”.  Pochodzący z tego albumu utwór „Pomiędzy niebem a piekłem” znalazł się na 8. miejscu słynnej Listy Przebojów Programu Trzeciego.

Rok wcześniej na Przystanku Woodstock grupa zdobyła Złotego Bączka – specjalną nagrodę przyznawaną przez publiczność, dzięki której jej laureat bez eliminacji może wystąpić na festiwalu za rok.  

Ważnym elementem w twórczości zespołu są teksty – poetyckie, mocno komentujące rzeczywistość, traktujące o wojnie, zniewoleniu, polityce, manipulacji. Podczas niedzielnego koncertu Hunter będzie promował swoją nową płytę „NieWolnOść”.  

Jako suport przed koncertem Huntera wystąpi trashmetalowa krakowska grupa Killsorrow. Koncert zacznie się o 19:00, klub będzie otwarty od 18:00. Bilety w cenie 50 zł można kupić w klubie.

„Tchnienie” w Przedmieściu

Miłośników teatru ucieszy na pewno wiadomość o niedzielnym przedstawieniu przygotowanym przez Teatr „Przedmieście”. Spektakl „Tchnienie” w reżyserii Anety Adamskiej to opowieść z pogranicza jawy i snu, rzeczywistości i wspomnienia.

Bohaterowie wspominają swoich dziadków przez co starają się poznać i lepiej zrozumieć również samych siebie. W sztuce wystąpią Paweł Sroka, Maciej Szukała i Aneta Adamska, której przypadła potrójna rola: aktorki, reżyserki oraz autorki scenariusza.  

Spektakl rozpocznie się o godzinie 19:00 w siedzibie Teatru Przedmieście  (ul. Reformacka 4). Bilety w cenie 20 zł. Rezerwacje pod numerem: 667 714 730.

W niedzielny wieczór w Underground Pub (ul. Matejki 10) wystąpi ukraińskie trio Somali Yacht Club. Muzykę tej lwowskiej grupy można określić jako mieszankę rocka psychodelicznego, stoner rocka i tak zwanego shoegaze (podgatunek rocka alternatywnego). Koncert zacznie się o 19:00. Bilety w cenie 10 zł można nabyć w klubie.

„Dawny świat dziecka”

Nieco wcześniej, o 17:00 w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) rzeszowska grupa rockowa Guitar Force zagra mini koncert, podczas którego nakręci teledysk do utworu „Rockendrollowi Fani”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

25 października w Muzeum Okręgowym (ul. 3 Maja 19) otwarta została wystawa „Dawny świat dziecka”, na której można obejrzeć wszelkiego rodzaju akcesoria dziecięce sprzed 100 lat. Znalazły się tam m.in. zabawki, ubranka, przybory szkolne, literatura dziecięca, sprzęt sportowy. Dodatkową atrakcją są zdjęcia, wykonane m.in. w słynnym zakładzie fotograficznym Edwarda Janusza.

Wystawa potrwa do 25 lutego 2018 r. W niedzielę bilet wstępu kosztuje tylko 5 zł, dlatego warto się wybrać do muzeum właśnie w ten dzień. Placówka jest czynna wówczas  od 14:00 do 18:00.  

redakcja@rzeszow-news.pl