Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu WSRH

Na koncert i na kinowy maraton. Można też pójść do teatru lub na kabaret. Ewentualnie zastanowić się nad rolą rzeszowskiej młodzieży lub pooglądać ciekawą kolekcję broni. Weekend w Rzeszowie raczej nie będzie nudny.

1. PIĄTEK (26 stycznia)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Donguralesko

Hip-hopowy WSRH (skrót od Wyższa Szkoła Robienia Hałasu), czyli dwójka znanych poznańskich raperów Słoń i Shellerini, oraz Donguralesko, należący do najlepszych polskich raperów, zagrają w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) o godz. 20:00. Bilety w cenie 35/45 zł dostępne w serwisie ticketos.pl.

Gypsy and the Acid Queen to pseudonim krakowskiego muzyka Kuby Jaworskiego. Artysta, który wykorzystuje technikę loopowania dźwięków, gitary, instrumentów elektronicznych i wokalu, sam tworząc brzmienie całego zespołu, pojawi się w pubie Underground (ul. Matejki 10) o godz. 20:00. Bilety w cenie 20 zł można kupić w klubie.

„Lubię gadać z Leonardem”

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei) o 19:00 rozpocznie się koncert Marcina Stycznia „Lubię gadać z Leonardem”. O tym samym tytule Styczeń wydał płytę, na której znajduje się 11 piosenek Leonarda Cohena z jego trzech ostatnich albumów w wykonaniu i w tłumaczeniach pieśniarza Marcina Stycznia. Do tej pory nikt w Polsce nie wykonywał tych utworów. Nie było także tłumaczeń, ponieważ największy popularyzator twórczości kanadyjskiego barda Maciej Zembaty zmarł w 2011 roku. Jest to zatem dzieło pionierskie. Wszystkie tłumaczenia zostały zaakceptowane przez spadkobierców Leonarda Cohena.

Bilet na koncert kosztuje 45 zł. Można je kupić za pośrednictwem strony www.kupbilecik.pl a także w Salonie Muzycznym Riff przy ul. Dąbrowskiego 17 lub w Księgarni PWN, ul. Pigonia 8.

Maratony filmowe

Na kinomaniaków w ten piątek czekają dwa maratony filmowe. W Multikinie w ramach ENEMEF będzie to „Więźniem Labiryntu”, „Więźniem Labiryntu: próba ognia” oraz premierowo „Więźniem Labiryntu: lek na śmierć”.  Maraton rozpoczyna się o 22:00. Ceny biletów: od 28 do 37 zł.

Jeśli nie zdążycie na maraton w Multikinie możecie zajrzeć o 23:00 do Heliosa na pokaz tych samych filmów. Bilety w cenie 32/36 zł.

„Szklana menażeria”

W „Siemaszce” o godz. 11:00 i 18:00 będzie można zobaczyć „Szklaną menażerię”. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie teatru. Amanda to na pozór despotyczna matka, która usiłuje wtłoczyć swoje dzieci, wrażliwego poetę Toma i chorobliwie nieśmiałą Laurę, właścicielkę szklanej menażerii, w ogólnie pojęty schemat szczęścia.

Ten rodzinny dramat pełen wewnętrznych napięć i tarć rodzi się – paradoksalnie – z wielkiej miłości. Bohaterów łączy głęboka i silna więź, choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że trwają w nieprzerwanym toksycznym konflikcie. W ich relacjach nic nie jest zero-jedynkowe.

Ta znakomita sztuka traktuje o sprawach uniwersalnych i bliskich każdemu z nas: o rozczarowaniu szarą rzeczywistością, pragnieniu miłości, akceptacji i samorealizacji, ucieczce w bezpieczny świat iluzji, o braku zgody na to, że życie toczy się własnym torem, bez pytania nas o zdanie. 

„Kroniki podwórkowe”

W Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4) będziemy mogli o godz. 19:00 zobaczyć „Kroniki podwórkowe”. Bilety w cenie 20/30 zł można rezerwować pod numerem 667 714 730. Znamy się o wielu lat. Razem pracujemy i tworzymy. Znamy się na wylot. A co by było gdybyśmy się spotkali 30 lat wcześniej. Jacy wtedy byliśmy? Jak wyglądaliśmy? Czy gralibyśmy razem w piłkę? Czy bawilibyśmy się razem w teatr, szukali skarbów, odkrywali wspólnie wielkie tajemnice?

Spektakl jest próbą cofnięcia się do naszej dziecięcej niewinności, naszego podwórka i marzeń. Krajobraz dzieciństwa pełen jest nie tylko sielskich wspomnień, ale też bólu, niespełnienia i gorzkiego smaku porażki.

W tle tej historii przewijają się burzliwe lata 80., czarno–białe fotografie, pochody pierwszomajowe i cień Czarnobyla. To czas przełomu, niewidzialnego zagrożenia, zmian społeczno–politycznych, budującego się nowego świata. Droga między szkołą, podwórkiem a kościołem to miejsce naszych najważniejszych odkryć, przeżyć, doświadczeń, które wpływają na późniejsze życie.

Top Girls w Bajce

W Slot Art Cafe (budynek Estrady Rzeszowskiej, ul Jagiellońska 24) o godz. 19:00 rozpocznie się spotkanie pod hasłem: „Młodzi ludzie dla miasta- co robią i dlaczego?”. Weźmie w nim udział Ewa Zając, przewodnicząca Rady Młodzieży Rzeszowa i rzecznik prasowy Aleksandra Hemaya. Obie opowiedzą o Radzie i roli młodzieży w Rzeszowie.
Wstęp wolny.

W Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudskiego 8-10) będzie wybuchowo. O godz. 18:00 Maciej Kilarski opowie o broni czarnoprochowej oraz zaprezentuje swoją kolekcję. Kilarski jest  konserwatorem zabytków, historykiem sztuki i muzealnikiem. Jego zawodowe życie kojarzone jest przede wszystkim z Muzeum Zamkowym w Malborku, gdzie pracował przez 32 lata. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Bajka Disco Club Rzeszów (al. Piłsudskiego 34) nie zwalnia tempa. Po raz pierwszy w tym klubie zaprezentują się o godz. 21:00 trzy piękne panie o nazwie z zespołu Top Girls. Dziewczyny przebojem wdarły się do czołówki sceny disco. Znane  są doskonale z hitów: „Mleczko”, czy „Nie będę Twoja”. Wstęp 15 zł.

2. SOBOTA (27 stycznia)

Fot. Maciej Mikulski / Teatr im. W. Siemaszkowej. Na zdjęciu spektakl „Coś w rodzaju miłości”

Uwaga, zaplanowany na sobotę koncert Paulina Przybysz (ex-Sistars) w klubie Life House został odwołany. Organizatorzy podjęli taką decyzję na skutek słabej sprzedaży biletów. 

Przybysz prawie dwie dekady zachwycała głosem w takich składach jak Sistars, Pinnawela, Rita Pax czy Archeo, z którymi wydała w sumie 7 długogrających albumów. Laureatka licznych nagród i wyróżnień – m.in. Fryderyków i SuperJedynek. Otwartość na muzykę doprowadziła ją do niezliczonej liczby kolaboracji studyjnych i koncertowych, a pracowała m.in. ze Stanisławem Sojką, Tomaszem Stańko, Night Marks Electric Trio czy Envee.

Po raz pierwszy Paulina Przybysz występuje pod swoim pełnym imieniem i nazwiskiem, bo jak sama mówi: „mam coś konkretnego do powiedzenia”. Album pod nazwą „Chodź Tu” wydany został 6 października 2017 r. pod szyldem Kayaxu i jest promowane dwoma singlami: „Dzielne Kobiety” oraz „Pirx”. Można śmiało powiedzieć, że jest to płyta z wyjątkową muzyką i mocnym przekazem.

JG Tango Project

W restauracji Chilita (al. Rejtana 23) wystąpi zespołu JG Tango Project. Muzycy wykonają instrumentalne utwory z nurtu „tango nuevo”, łączące swój żywiołowy charakter oraz nastrojowy klimat. Zespół wystąpi w składzie: Jacek Gajdek – gitara klasyczna, Marek Murias – akordeon, Zdzisław Ziarkiewicz – kontrabas.  Koncert rozpocznie się o 19:00.

„Coś w rodzaju miłości”

W „Siemaszce” o godz. 16:00 w sobotę i niedzielę można zobaczyć „Coś w rodzaju miłości”. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie teatru.

„Coś w rodzaju miłości” to spotkanie kobiety z przeszłością i mężczyzny bez przyszłości.
Ona tkwi w ciągłym pragnieniu afirmacji własnej atrakcyjności. Nie widzi, że mimo dojrzałego wieku wciąż jest piękna i by poczuć się atrakcyjnie jest w stanie zgodzić się na wszystko. Próby zawładnięcia drugim człowiekiem są jedynie próbą uświadomienia sobie swojej wartości.

On walczy o pozycję w grupie i pragnie dominować. Niespełniony „samiec alfa” nieustannie usiłuje wszystkim udowodnić, że jest coś wart i że coś znaczy. Od pięciu lat nieudolnie próbuje rozwikłać sprawę, w której rozwiązanie nikt już nie wierzy, a niesłusznie skazany wciąż tkwi w więzieniu. Jego obecność daje jej nadzieję. Spektakl przepełniony mrocznym klimatem rodem z filmów noir, w którym bohaterowie są zdolni do wszystkiego, by pokazać światu wymarzoną wizję siebie.

„Szalone nożyczki”

Z kolei o godz. 19:00 w sobotę i niedzielę można zobaczyć „Szalone nożyczki”. Bilety w cenie 50 zł można kupić w kasie teatru. Miejsce akcji – salon fryzjerski. Czas wydarzeń – późne popołudnie. Osoby – barwny fryzjer, jego atrakcyjna asystentka oraz klienci – typki spod ciemnej gwiazdy. Punktem kulminacyjnym jest morderstwo znanej pianistki.

„Szalone nożyczki” to teatr interaktywny. Autor sztuki jedną z ról powierzył publiczności, to od niej zależy rozwój sytuacji i zakończenie przedstawienia. „Szalone nożyczki” w 1997 wpisano do światowej Księgi Rekordów Guinnessa jako sztukę najdłużej obecną w repertuarach teatrów amerykańskich.

Carpathia Karate Cup

Rzeszowski Klub Sportów Walki System zaprasza do kibicowania zawodnikom biorącym udział w Turnieju Carpathia Karate Cup, który odbędzie w hali sportowej V Liceum Ogólnokształcącego (ul. Hetmańska 38). W programie: oficjalne otwarcie turnieju – godz. 10:30, eliminacje w kumite – godz. 11:00, półfinały i finały kumite – godz. 16:00, dekoracja – 18:00.

3. NIEDZIELA (28 stycznia)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu kabaret Smile

„To się nadaje do kabaretu” to nowy program kabaretu Smile, który będzie prezentowany o godz. 16:00 w Filharmonii Podkarpackiej. W tym właśnie programie powraca wyczekiwana Bożena i jej mąż Merlin. Nowe perypetie tej zwariowanej pary to tylko część programu Kabaretu Smile. Cały program to laboratoryjna mieszanka codziennych sytuacji, ponadczasowych tematów i postaci, które w przerysowany sposób niesamowicie bawią każdego z nas.

Nowe skecze, piosenki, gagi, puenty i inne odczynniki tworzą wybuchową reakcję. Na sali co chwila wybucha salwa śmiechu, po której przychodzi chwila zadumy i myśl: „Faktycznie. Tak jest też w moim życiu!”.

Odwiedziny w szpitalu, zaległości w abonamencie rtv, współczesne plotki kontra hejterzy, facet w kuchni, życie ulicy, czy też odmienne pojmowanie rzeczywistości przez dorosłych i przez dzieci – „to się nadaje do kabaretu!”.

Chcesz poczuć na własnej skórze, z jakich odczynników korzystają artyści? Przyjdź na spektakl „na żywo”.  Bilety w cenie 70-110 zł można kupić na stronie biletynakabarety.pl 

Koncert dla Mikołaja

W niedzielę w filii „Zalesie” Rzeszowskiego Domu Kultury (ul. Wieniawskiego 4) odbędzie się kolejny koncert charytatywny w ramach cyklu „Styczeń z Kolędą”. Pieniądze będą zbierane na rehabilitację 7-letniego Mikołaja z Rzeszowa, który cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Koncert rozpocznie się o godz. 18:00.

Jeżeli ktoś chce pomóc Mikołajowi może też wpłacić pieniędzy na numer konta Alior Bank: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 (Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, tytuł przelewu: 13526 Krysztofowicz Mikołaj Krzysztof darowizna na pomoc i ochronę zdrowia).

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl