Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Katarzyna Kowalska

Rzeszów Jazz Festiwal, nutka refleksji patriotycznej z okazji Święta Niepodległości i o tym, że kochać można w każdym wieku. Będzie też seks. I to nie byle jaki, bo dla opornych! A dlaczego? „Bo tak!”. Jeśli ktoś nie przepada za erotycznymi uniesieniami, może skorzystać z „wymianki” i pójść na kawę i Poparzyć Kawą Trzy razy kogoś, z kim się na tę kawę pójdzie lub wybrać się w podróż dookoła świata (tak, tak, w Rzeszowie w ten weekend jest to możliwe).

1. PIĄTEK (10 listopada)

Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News. Na zdjęciu Miuosh

Jak zacząć dobrze weekend? Najlepiej od pomagania. Jak można to zrobić tym razem? Wystarczy zarejestrować się jako dawca szpiku lub komórek macierzystych. Akcja jest dedykowana choremu na białaczkę Piotrowi Popkowi, któremu potrzebny jest przeszczep szpiku. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Kowalska w Life House

Gdy pomożemy później możemy iść na koncert Kasi Kowalskiej w klubie Life House (al. Rejtana 1), który rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w dniu koncertu można kupić za 60 zł  w klubie.

Kasia Kowalska to wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej, obecna na niej już od ponad 20 lat. Autorka wielu przebojów, m.in. „Prowadź mnie”, „A to co mam”, „Wyznanie”, „Coś optymistycznego”, „Wyrzuć ten gniew”, „Spowiedź”, czy „Antidotum”.

Jesienna wymianka

Ci, którzy lubią się wymieniać mogą przyjść na „Wielką jesienną wymiankę!”, która odbędzie się w ramach Slot Art Cafe w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24).
Co należy zrobić przed wymianką? Wystarczy wyjąć swoje ubrania, książki i kosmetyki z szafy. Następnie do wielkiego wora wrzucić te przedmioty, których nie używasz i przynieść na Slot.

Uwaga! Podczas wymianki grozi ci przyjście z jedną rzeczą i wyjście z pięcioma? Zaryzykujesz i przyjdziesz o 19:00? Bo właśnie wtedy zaczyna się slotowa wymianka.

Ostre granie w Vinylu

W piątkowy wieczór mocniejsze brzmienia zapewnią w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) dwa zespoły CORRUPTION i Animations. Koncert rozpocznie się o godz. 19:30. Bilety w cenie 30 zł można kupić przed koncertem.

Corruption na swoim muzycznym koncie ma siedem studyjnych płyt, wydawnictwo DVD, liczne koncerty m.in. na festiwalach Metalmania, Sonisphere, Ursynalia 2013, MetalFest 2013, Wacken Open Air u boku takich zespołów jak Deep Purple, The Cult, Behemoth, Soulfly, Motorhead.

W 2011 roku ich album „Bourbon River Bank” został nominowany do prestiżowej nagrody „Fryderyk 2011” w kategorii „Album Roku – Metal”! Muzycy związani są od 2017 roku z wytwórnią Metal Mind Productions dla, której wydali siódmy album zatytułowany „Devil’s Share”.

Animations to z kolei grupa metalowa pochodząca z Jaworzna. Debiutancki album zespołu (zatytułowany po prostu „Animations”) został wydany w 2007 roku i do dziś jest jedynym tego typu wydawnictwem na polskim rynku. W całości instrumentalny, bez wsparcia wytwórni płytowej, sprzedał się w ilości około 2 tys. egzemplarzy na całym świecie.

Miuosh w Lukrze

Z kolei w klubie Lukr (al. Kopisto 1) zagra Miuosh o godz. 21:00. Bilety w cenie 5 zł można kupić  na stronie www.lukr.club oraz w Sports BBQ w Millenium Hall (poziom 1). Miuosh, to Miłosz Paweł Borycki – polski raper i producent muzyczny pochodzący  Katowic. Artysta swoją działalność podjął na początku XXI w. w katowickim zespole hip-hopowym Projektor. Od 2007 roku występuje solo.

Co w „Siemaszce”?

Jeśli ktoś woli jednak piątkowe wieczory spędzić nieco subtelniej to może wybrać się do teatru. „Siemaszka” ma dwie propozycję. Jedna z nich to spektakl „Serce bez granic” – godz. 9:30, bilety w cenie 30 zł, a druga to – „Szalone nożyczki” o 11:30 i 19:00, bilety w cenie 50 zł.

„Serce bez granic” to portret kardynała Adama Kozłowieckiego , obywatela Polski i Zambii, pierwszego arcybiskupa Lusaki. Ten Wielki Apostoł Afryki, najwyższy dostojnik Kościoła zambijskiego, który 61 lat swojego życia poświęcił mieszkańcom kontynentu afrykańskiego, urodził się i wychował w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej.

W spektaklu wykorzystano pamiętniki ks. A. Kozłowieckiego – więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau oraz listy z afrykańskiej misji do przyjaciół. Obsada: Grzegorz Pawłowski i Grzegorz Gładyś. Więcej o spektaklu można przeczytać TUTAJ

„Szalone nożyczki” to teatr interaktywny. Autor sztuki jedną z ról powierzył publiczności, to od niej zależy rozwój sytuacji i zakończenie przedstawienia. Miejscem akcji przedstawienia jest salon fryzjerski. Czas wydarzeń – późne popołudnie. Osoby – barwny fryzjer, jego atrakcyjna asystentka oraz klienci – typki spod ciemnej gwiazdy. Punktem kulminacyjnym jest morderstwo znanej pianistki.

Najazd globtroterów 

Marzysz o wielkich podróżach, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może byłeś już na krańcach świata i swoim doświadczeniem chcesz się podzielić z innymi? Jeśli tak, to koniecznie musisz pojawić się na 34. Ogólnopolskich Spotkaniach Obieżyświatów, Trampów i Turystów OSOTT 2017, które rozpoczną się w piątek (10 listopada) w hotelu Prezydenckim. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

SPiN Day

Eksperymenty, wystawy, pokazy – tak zapowiada się kolejna edycja SPiN Day, która w piątek 10 listopada odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim. 

Na uczestników czekają  pokazy fizyczne i chemiczne, a także samodzielnie eksperymentowanie za pomocą interaktywnych eksponatów i demonstratorów. Będzie możnawziąć udział w konkursach i miniwarsztatach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pokazy, warsztaty oraz udostępnione eksponaty obejmą swoim zakresem tematycznym zjawiska fizyczne i chemiczne, matematykę i logikę, anatomię człowieka, biologię, ekologię.

SPiN Day odbędzie się w holu budynku A0 UR przy ul. Pigonia 1 od 16:do 19:00. Wstęp bezpłatny. Więcej na temat wydarzenia możecie przeczytać TUTAJ.

2. SOBOTA (11 listopada)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Poparzeni Kawą Trzy

Nadchodząca sobota to okazja do historycznych refleksji, bo to właśnie w tym dniu przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.  O tym co z tej  okazji będzie działo się w Rzeszowie pisaliśmy TUTAJ

Mniej oficjalnie będzie również można pośpiewać pieśni patriotyczne znane i mniej znane w Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudskiego 8-10) od godz. 19:18.

„Poparzeni…” w filharmonii 

Po uroczystościach patriotycznych można wstąpić do Filharmonii Podkarpackiej na kawę. A dokładnie na koncert Poparzonych Kawą Trzy o godz. 19:00. Bilety w cenie 120/110 zł można kupić w serwisach  Kupbilecik.pl; Ebilet.pl oraz salonach Empik.

Formacja powstała w 2005 roku z prywatnej inicjatywny dziennikarzy. W skład zespołu wchodzą: Wojciech Jagielski (Radio Zet), Jacek Kret, Roman Osica (RMF FM), Krzysztof Zasada (RMF FM), Marian Hilla (Eska Rock), Mariusz Gierszewski (Radio Zet) i Krzysztof Tomaszewski.
 
Zafascynowani legendarną undergroundową grupą Leningrad, przez rok, dwa wykonywali tylko jej kawałki – po rosyjsku. Potem zaczęli tworzyć własne utwory. Nikt jednak nie czuł się poetą i nie rwał się do pisania tekstów. Ostatecznie proponują mieszkankę ska, rocka, punku i swingu okraszoną tekstami Rafała Bryndala.
 
The Freeborn Brothers w Vinylu
 
W  klubie Vinyl (al. Piłsudskiego  31) wystąpi rzeszowski zespół The Freeborn Brothers promując swoją najnowszą płytę „Instant Magic”. Koncert rozpocznie się o godz. 21:50. Występy grupy poprzedzi koncert Hrabiego. Bilety w cenie 25 zł można kupić w klubie.
 
„Pamiętniki” i „Antygona”
 
W Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4) będzie można od godz. 18:00 zobaczyć prezentacje teatrów młodzieżowych. O 18:00 zaprezentuje się Teatr Grymas w „Pamiętnikach” na podstawie tekstu Marka Twaina, a godzinę później (19:00)  Teatr Pozytywka z „Antygoną” wg dramatu Sofoklesa. Na oba spektakle wstęp jest wolny.
 
„Pamiętniki” to miniatura literacka opisująca w sposób humorystyczny i wzruszający pierwszych ludzi – Adama i Ewę; dwie tak bardzo odmienne istoty, między którymi powoli rodzi się uczucie. Mark Twain błyskotliwie analizuje naturę kobiety i mężczyzny, pokazuje ich wady i zalety, ale przede wszystkim składa hołd wiernej i bezinteresownej miłości.
 
Ewa już od pierwszego dnia swojego istnienia jest bardzo ciekawa świata, pragnie posiąść wiedzę, umiejętności i cały czas… mówi. Codziennie stara się pozyskać zainteresowanie i przyjaźń Adama, który jednak nie zabiega o jej towarzystwo i jest skupiony wyłącznie na sobie. Oboje komentują w tajemnicy przed sobą te same wydarzenia, jednakże ich relacje znacząco się różnią.
 
„Antygona” to z kolei tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Jest nazywana tragedią władzy i traktuje o odwiecznym konflikcie między nakazami serca i rozumu. W tej wersji jest to opowieść o przechodzeniu młodej dziewczyny z okresu niewinności do dojrzałości.

3. NIEDZIELA (12 listopada)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Apostolis Anthymos

„Panna Wodna” operetka morska w Rzeszowie? Czemu nie! Rozegra się ona w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) o godz. 17:00. Wstęp 7 zł.

Najnowsza operetka Studio Operowego „Halka” pracującego przy WDK, przygotowana we współpracy z Rzeszowskim Towarzystwem Muzycznym, przenosi nas do okresu międzywojennego, do radosnego przeżywania, po długich latach niewoli, odzyskanej niepodległości w naszej Ojczyźnie. No i dostęp do morza…

„Panna Wodna” to nazwa autentycznego XVII-wiecznego polskiego okrętu wojennego, a także statku polskiej żeglugi w okresie międzywojennym. Wprawdzie po II wojnie światowej został on pocięty na złom, ale nie psujmy sobie romantycznego nastroju, który niepodzielnie towarzyszy stęsknionym Polonusom, płynącym z dalekich Hawajów do Polski, do Gdyni.

Jak to zwykle w takich długich podróżach bywa, zwłaszcza w operetce, patriotyczne porywy serc mieszają się z sympatiami, miłostkami, flirtami, sytuacje dramatyczne z komicznymi, by rzecz całą zakończyć optymistycznym happy-endem. Trzy pary stają na ślubnym kobiercu!

Ale nie uprzedzajmy wypadków. Dodam tylko, iż zgrabny scenariusz Jerzego Czosnyki, reżysera spektaklu, oparty na libretcie Walerego Jastrzębca-Rudnickiego i Józefa Słowińskiego, sprawnie przeplata się z cudowną muzyką, ariami i duetami Jerzego Lawiny-Świętochowskiego w iście przedwojennym stylu, nawet z elementami jazzu.

Do operetki wkradły się także inne utwory, arie, pieśni i piosenki, które zapewne wnikliwy słuchacz łatwo rozpozna.

Apostolis Anthymos

W niedzielę rozpocznie się również 6. Rzeszów Jazz Festwial, który potrwa do 25 listopada. Jako pierwszy w Rzeszowskim Domu Kultury filia Biała (ul. Wojtyły 164) zagra Apostolis Anthymos – polski kompozytor, multiinstrumentalista, m.in. gitarzysta rockowy i jazzowy, który pochodzi z rodziny greckich imigrantów. Początek koncert o godz. 19:00.

O szczegółach festiwalu możecie przeczytać TUTAJ.

Sasha Boole w Undergroundzie

W Undergroundzie (ul. Matejki 10) zagra Sasha Boole o godz. 20:00. Bilety w cenie 10 zł można kupić przed koncertem. Sasha to jeden z najważniejszych i najbardziej aktywnych przedstawicieli ukraińskiej sceny alternatywnej. Gra country i folk zmieszane z whisky, ciekawymi, budzącymi emocje opowieściami oraz ciągłą podróżą.

Lubisz Boba Dylana, Johnny’ego Casha, King Dude’a albo Neila Younga? Prawdopodobnie polubisz też Sashę. Artysta gra na kilku instrumentach.

W ciągu trzech ostatnich lat ten trubadur zagrał w Polsce ponad 130 razy! Dostał też pierwsze zaproszenia na festiwale oraz występy w innych krajach. Grał w Czechach, Holandii, Belgii, Szwajcarii i Niemczech oraz na Słowacji i Islandii, gdzie słuchacze przyjęli go bardzo entuzjastycznie.

„Seks dla opornych”

W niedzielny wieczór teatr „Bo Tak” zachwyci nas  też spektaklem o przewrotnym tytule „Seks dla opornych” o godz. 16:30. Bilety w cenie 35/45 zł można kupić na stronie kupbilecik.pl.

Alice i Henry, małżeństwo z 25-letnim stażem, spędzają weekend w najmodniejszym hotelu w mieście, aby tam przy pomocy poradnika „Seks dla opornych” ożywić swoje życie intymne i odnaleźć dawną namiętność.

Czy ta terapia przyniesie oczekiwane rezultaty i pokona rutynę w ich małżeństwie, czy raczej spowoduje jeszcze większy żal i rozczarowanie, a może pozwoli docenić to, co w związku dwojga ludzi najważniejsze – bliskość, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa?

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl