Maraton Mikołajkowy lub festiwal „Arka” – to propozycje kinowe. Dobry rock’n’roll, nieco mocniejsze brzmienia i rap, to z kolei propozycje muzyczne. Podczas tego weekendu w Rzeszowie będzie można również pomóc kotkom oraz sprawdzić, co kryje się w duszy nastolatka.

1. PIĄTEK

W czwartek w kinie Zorza rozpoczął się trwający do niedzieli Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Arka”, którego celem jest przede wszystkim propagowanie kinematografii o wysokich walorach artystycznych i etycznych. To też festiwal dla ludzi wierzących i poszukujących, którzy wychowani w kulturze obrazkowej, w filmach odnajdują odzwierciedlenia rzeczywistości –  własnych zachowań, wyborów, czy postaw.

Festiwal tematycznie został podzielony na cztery obszary: „Wiara”, „Nadzieja”, „Miłość” oraz „Retrospektywa Juana Manuela Cotelo”.

W piątek widzowie zobaczą cztery filmy krótkometrażowe („Wygodny Kościół”, „Joy Story”, „To kim według ciebie jestem?”, „Do poprawki”) i cztery pełne produkcje – „Ziemia Maryi”, „Życie animowane”, „Ostatni szczyt” i „Doo Dah Man”. Początek drugiego filmowego dnia od godz. 13:30. 

Bilety w cenie: 11/13 zł – jeden film. Karnety jednodniowe: 30 zł, piątek (4 filmy) – 40 zł, niedziela (3 filmy) – 30 zł. Rezerwacje, a także szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. telefonu: 17 853 26 37 lub  u Bartosza Blicharza – tel. 605-551-449, e-mail: bartosz.blicharz@kinozorza.pl

Pełny program festiwalu TUTAJ

W piątek również od godz. 12:00 na rzeszowskim Rynku będzie można się cieszyć Świątecznym Miasteczkiem. Przez 9 dni mieszkańcy stolicy Podkarpacia będą mogli korzystać z 19 domków wystawienniczo-handlowych, lodowiska, a także uczestniczyć m.in. w pokazach tańca na lodzie, koncercie kolęd, czy miejskiej wigilii.

Jarmark Bożonarodzeniowy będzie czynny od 9 grudnia do 18 grudnia przez cały tydzień od 12:00 do 20:00. Więcej TUTAJ.

Jubileusz z „Siczką”

Niezniszczalni, niegrzeczni, niepospolici, niezależni, nieposkromieni i na polskiej scenie istniejący już 30 lat. Chodzi tu o grupę Wańka Wstańka & The Ludojades. W klubie Pod Palmą  (ul. Cicha 4a) będą obchodzić swój jubileusz wraz  z „Siczką” z KSU, Apteką, 1984 – profil zespołu, Le Moorem oraz #BrutalnaKontrola.

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie 45 zł można kupić m.in. w Podziemnej Trasie Turystycznej, klubie Pod Palmą, czy w sieci TicketPro.

Krzysztof Chruściel i Mateusz Micał to współpracujący od 2013 roku duet, zorientowany na wykonywanie światowych i polskich coverów w akustycznych aranżacjach. Charyzmatyczny głos wokalisty połączony z fingerstylowym akompaniamentem gitary akustycznej i klasycznej oraz techniką loopingu nadają utworom nowego brzmienia. Całość wzbogacają dźwięki harmonijki ustnej.

Ten wyjątkowy duet będzie można usłyszeć w Starym Browarze (ul. Rynek 20) o godz. 20:00. Wstęp wolny.

T. Love z nową płytą

W piątkowy wieczór w klubie Lukr (al. Kopisto 1) zagra T. Love, mający na koncie ponad 20 albumów studyjnych i koncertowych. T. Love będzie promował nowy album o tym samy tytule, który ukazał się 4 listopada. W przeciwieństwie do poprzedniego wydawnictwa „Old is Gold”, którego teksty skupiały się najczęściej na sprawach duchowych, nowy album T. Love niesie wiele nawiązań do współczesności. Dominuje artystyczna publicystyka, krążąca wokół Polski i świata.

Muniek śpiewa o podzielonym społeczeństwie, strachu w Europie zniewolonej terrorem, o uchodźcach, naszych fobiach i zagrożeniach. Jest też kawałek „Warszawa Gdańska”, poświęcony pamięci, zmarłego na początku tego roku Davida Bowie. Album – jak mówi Muniek – ma ostro bujać muzą opartą na dobrych melodiach i gitarowych riffach.

Ikona polskiego rock&rolla zagra w klubie Lukrze zagra o godz. 21:00. Bilety w cenie 69 zł można kupić na stronie www.lukr.club, www.kupbilecik.pl oraz w Punkcie Info Millenium Hall (poziom 0).

Maraton Mikołajkowy w Kinach Helios, będzie dla wielu świetnym prezentem mikołajkowym. Na kinomaniaków czeka niezwykła noc z ulubionymi gatunkami filmowymi: komedie i filmy grozy. Na początek  będzie wesoło i premierowo za sprawą „Firmowej Gwiazdki”. Kolejną propozycją będą „Asy bez kasy”. Po krótkiej przerwie nastrój zostanie zmieniony i na ekranie pojawi się: „Osaczona” i „Diabelski młyn”.

Maraton rozpocznie się o 22:30. Bilety w cenie: 31/34 zł do kupienia w kasie kina.

2. SOBOTA

Środek weekendu to świetna okazja do tego, aby obchodzić swój jubileusz. Z takiego założenia wyszli Jesus Chrysler Suicide (25 lat na scenie) i Brown (15 lat). Gośćmi specjalnymi podczas tego rockowego wydarzenia będą również Ketha i  Rage. Tę niepowtarzalną dawkę muzyki będzie można już posłuchać od godz. 18:00 w klubie Life House. Bilety w cenie 40 zł można kupić w Podziemnej Trasie Turystycznej lub sieci TicketPro.

A w Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudzkiego 8-10) kino nieme. W repertuarze  dwa filmy Charliego Chaplina: „Imigrant” z 1917 oraz „Światła wielkiego miasta” z 1931. Rozpoczęcie projekcji – godz. 2000. Wstęp wolny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Polska Wersja to polski zespół muzyczny wykonujący hip-hop. Powstał w 2012 roku w Warszawie z inicjatywy raperów Jana i Hinola. Ich najnowszy album „Notabene” ukazał się w marcu tego roku. W Rzeszowie zagrają w klubie Vinyl (al. Piłsudzkiego 31) o godz. 20:00. Bilety w cenie 30/35 zł dostępne są w sklepie Atman Shop (Piłsudskiego 34), klubie oraz na stronie ekobilet.pl

Premiera w „Siemaszce”

W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się natomiast kolejna premiera. Tym razem będzie to „Beze mnie” w reżyserii Tomasza Cymermana. O spektaklu więcej piszemy TUTAJ. Premiera odbędzie się na Małej Scenie o godz. 19:00. Bilety w cenie 30/40 zł do kupienia w kasie teatru.

Rzeszowska Fundacja dla bezdomnych zwierząt Felineus pomaga bezdomnym kotom już od pięciu lat. Tworzy dla nich sieć domów tymczasowych. Każdy kot jest sterylizowany/kastrowany, leczony gdy do Fundacji trafia chory. Takiego kotka trzeba wykarmić, zaszczepić, na bieżąco reagować na jego potrzeby.

W sobotę oraz niedzielę w hipermarkecie Auchan w Krasnem będzie można kociaki wesprzeć w godz. 13:00 do 18:00 takimi rzeczami jak: karma (sucha i mokra), żwirek, akcesoria, suplementy, miseczki czy ręczniki. Więcej TUTAJ.

„Naładowani ekologią”

W Centrum Handlowym Plaza Rzeszów obędzie się kolejna akcja edukacyjno-informacyjna „Naładowani ekologią”. Podczas imprezy, która rozpocznie się o godz. 10:00, odbędzie się zbiórka starych baterii oraz dodatkowe atrakcje dla młodych ekologów.

Odwiedzający Plazę będą mogli wziąć udział w ekologicznych animacjach i eksperymentach. Odbędą się także gry i zabawy ekologiczne. Celem „Naładowani ekologią” jest promowanie prawidłowego postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami.

Organizatorzy w szczególności chcą pokazać najmłodszym zasady selektywnej zbiórki elektro-śmieci. Impreza potrwa do 18:00. W atrium na parterze Plazy będzie otwarte stoisko stowarzyszenia Ekoskop.

Maraton Pisania Listów

W Estradzie Caffe (ul. Rynek 26) odbędzie się natomiast Maraton Pisania Listów, który organizuje rzeszowska grupa Amnesty International. Podczas maratonu każdy z uczestników ma szansę na napisanie apelu do władz, oraz podpisanie listy solidarności do osób, których prawa są łamane.

W tym roku bohaterami ogólnopolskiej akcji są m.in. Annie Alfred (dziewczynka ścigana z powodu albinizmu), Edward Snowden (dziennikarz, który ujawnił dokumenty amerykańskich służb wywiadowczych) i Johan Teterissa (nauczyciel torturowany i uwięziony za wzniesienie zakazanej flagi). Listy będzie można pisać w godz. 11:00-18:00.

3. NIEDZIELA

W Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) odbędą się bezpłatne warsztaty antyjhejtowe „Spacer po linie”. Warsztaty są skierowane do uczniów szkół średnich. Aby wziąć w nich udział należy wypełnić formularz. Warsztaty są świetną okazją, aby  spędzić dzień uczestnicząc w serii poza formalnych zajęć takich jak prace zespołowe, gry symulacyjne, studium przypadku oraz szereg dyskusji.  Zajęcia odbędą się w godz. 9-18. Wstęp wolny.

Wolontariusze Podkarpackiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzeszowie poprowadzą bezpłatne warsztaty, jak wykonać świąteczne dekoracje. Zajęcia poprowadzą Marina z Hiszpanii, Soaed z Włoch, Samuel ze Słowacji i Jeisy z Francji.

Niedzielne warsztaty trwają 1,5 godziny i rozpoczną się w dwóch turach: o godz. 10:00 i 12:00 w PCEE przy ul. Lubelskiej 28/4. Warsztaty są  bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenie należy wysłać na adres: ekoskop@ekoskop.rzeszow.pl. W każdej turze może wziąć udział 12 dzieci z opiekunami.

Świat widziany oczyma niepełnosprawnych

Gdy w mamy nieco więcej czasu warto wybrać się np. do Boguchwały. Tam czeka na nas niezwykła wystawa podopiecznych Fundacji Podaruj Miłość Osobom Niepełnosprawnym pt. „Świat widziany oczyma osób z niepełnosprawnościami”.

Wystawa jest zwieńczeniem kilku tygodni warsztatów fotograficznych, podczas których 15-osobowa grupa podopiecznych Fundacji pracowała pod okiem fotografa. Każdy z uczestników, „uzbrojony” w aparat fotograficzny, odszukiwał najciekawszych dla niego oznak jesieni, a także na nowo odkrywał uroki swojej miejscowości i jej okolic.

Na wystawie zobaczymy więc piękne krajobrazy pomarańczowych lasów, oblicza listopadowego nieba, a także znane mieszkańcom Boguchwały budynki z zupełnie innej perspektywy.

Fotografie będzie można zobaczyć w Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale (ul. Rynek 2) w godz. 16-18:30. Wstęp wolny.