Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu zespół Raz Dwa Trzy

Trochę teatru, szczypta kina, moc koncertów i wielkie serca podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będą też planszówki i opowieści o Kamczatce oraz wspólne kolędowanie. Weekend w Rzeszowie będzie gorący, chociaż zapowiadają mrozy.

1. PIĄTEK

Na dobrego weekendu początek można się wybrać do KWADRAT-u Podkarpackiej Przestrzeni Kreatywnej (ul. Bardowskiego 4), której oficjalne otwarcie nastąpi o godz.  18:00.  W programie Networking.

O tym, czym dokładnie jest KWADRAT można przeczytać TUTAJ.

„Moje Peru” to spotkanie z  Agnieszką Kielar, która  przedstawi zdjęcia ze swojej miesięcznej podróży po kraju Inków. Mnóstwo wrażeń, jeszcze więcej emocji. A najwięcej będzie o ludziach, których spotkała na swojej drodze, którzy najbardziej zapadli w pamięć, a w sercu pozostawili swój ślad.

Podczas spotkania Agnieszka Kielar zdradzi, skąd się wziął  pomysł na wyprawę, peruwiańskim ślubie cywilnym i szamańskim w tradycji Inca brata naszej bohaterki, o jej peruwiańskiej rodzinie i miejscach, które zwiedziła – m.in. Machu Picchu, Lago Titicaca, Lago Sandoval Reserva Tambopata (Jungle), Mancora Beach (Oceano Pacifico), Cusco, Lima, Puno, Huanchaco, Chiclayo, Inca Temple of The Sun, Museo Nacional TUMBAS REALES THE SIPAN, Museo CAO…

Slajdowisko rozpocznie się o 19:00 w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24).

Spektakl „Festiwale, festiwale!” w reż. Sławomira Gaudyna to szanty, piosenki biesiadne, żołnierskie, poetyckie, romantyczne i ludowe. To sentymentalna podróż szlakiem szaf grających – od morza aż po górskie szczyty. To przegląd największych festiwali rodzimej i światowej sceny rozrywkowej minionych lat. To okazja, aby dać się uwieść klimatom Opola, Sopotu, Zielonej Góry, San Remo i… Eurowizji!

Spektakl będzie można obejrzeć o godz. 19:00 zarówno w piątek jak i sobotę w zamian za „Balladę o mieście R”, która miała mieć wtedy swoją premierą. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

Bilety w cenie 30/40 zł do kupienia w kasie teatru.

MIG w Bajce, DISCO PIĄTEK w Lukrze

A dla miłośników muzyki disco polo, zarówno tych, którzy mówią o tym otwarcie oraz tych, którzy słuchają jej w zaciszu swojego domu, zagra  zespół MIG znany z takich hitów jak „Nie ma mocnych na Mariolę”, „Miód Malina” czy „Tak byś chciała mała”. Utwór „Ona Jedyna” został wybrany hitem 2015 r. w głosowaniu przez fanów na łamach portalu Disco-Polo.

Koncert odbędzie się w klubie Bajka (ul. Piłsudskiego 34) o godz. 20:00, wstęp 15 zł.

W piątek klub Lukr rozpoczyna nową karnawałową serię imprez – „DISCO PIĄTKI”. To oznacza, że w klubie będzie można się bawić do najlepszej muzyki, którą doskonale znacie z domówek, przyjacielskich spotkań a nawet wesel! Usłyszycie również utwory z europejskich radiowych TOP LIST. Usłyszycie najbardziej taneczne hity z gatunków polskie disco, retro – lata 80` i 90` oraz radiowe przeboje!

Start:21:00, wstęp: panie za darmo, panowie – 10zł

Radikal Guru w Vinylu

Radikal Guru czyli Mateusz Miller to pochodzący z Kwidzyna producent oraz dj, będący obecnie najbardziej rozpoznawalnym współczesnym polskim twórcą muzyki dub na międzynarodowej scenie. Jego styl jest przepełniony wpływami roots reggae, uk dub oraz muzyki Dalekiego Wschodu, dzięki czemu zjednał sobie słuchaczy wywodzących się z wielu rożnych kręgów muzycznych.

Ma na koncie dwa świetnie odebrane albumy studyjne oraz kilkanaście winylowych singli. W ciągu ostatnich lat jego niezwykle energiczne występy na żywo można było usłyszeć na trasach koncertowych w całej Europie oraz w tak odległych krajach jak USA, Meksyk czy RPA.

Dla rzeszowskiej publiczności zagra w klubie Vinyl (ul. Piłsudzkiego 31) o godz. 21:00. Bilety w cenie 15/20/25 zł do kupienia na stronie ekobilet.pl/klubvinyl

A w Królestwie Bez Kresu (ul. Piłsudskiego 8-10) kolejna odsłona Nocy Planszówek. Wybór pozycji jest spory. Można przynieść też swoje egzemplarze. Zaproszeni są wszyscy miłośnicy planszówek, jak i osoby, które dopiero chciałyby zapoznać się z tematem. Początek – godz. 21:00, wstęp wolny.

Najlepsze polskie filmy 2016 r.

ENEMEF: Noc kina polskiego z premierą „Powidoków” w reż. Andrzeja Wajdy to z kolei propozycja Multikina.  W repertuarze maratonu znalazły się najlepsze polskie filmy 2016 roku, które zdobyły uznanie krytyków filmowych i zachwyciły widzów. Każdy z nich wyróżnia się intrygującą i autentyczną fabułą, urzeka rewelacyjną grą aktorską, a przy tym stwarza niesamowity klimat i wzbudza ogromne emocje.

W programie maratonu również wstrząsający i wzbudzający ogromne emocje „Wołyń”, przejmująca „Ostatnia rodzina” i trzymający w napięciu „Jestem mordercą” Bilety w cenie od 25 do 34 zł są już do nabycia w kasach kina oraz na www.multikino.pl. Początek maratonu godz. 22:00.

W kinie Helios odbędzie się z kolei Maraton Strachu. W ciągu jednej nocy zobaczymy cztery zupełnie różne oblicza grozy w filmach, których jedynym celem jest śmiertelnie nas wystraszyć. Na początek premierowy pokaz długo wyczekiwanego horroru „Autopsja Jane Doe” Dalej, tuż po premierze, przerażająca „Aplik@Cja”, potem jeszcze „Sawney: Kanibal Ze Szkocji” i na koniec „Dark House”.

Maraton rozpocznie się o godz. 23:00. Bilety w cenie: 26/32/36 zł dostępne w kasie kina.

Aktywne kobiety na Podpromiu

W hali Podpromie odbędzie się dziesiąta karnawałowa edycja Kobiety Pro-Active, której ambasadorka jest Marta Niewczas. Tym razem gościem specjalnym będzie Ania Cegłowska, gwiazda Zumba Fitness na Pomorzu. 

Program Kobieta Pro-Active jest skierowany do wszystkich kobiet, które ćwicząc zmieniają swoje życie na lepsze. Dla kobiet z pasją i wolą walki. Przy okazji każdej edycji oprócz wspólnych ćwiczeń, każdy gość opowiada o swojej życiowej pasji, marzeniach i planach. Gośćmi poprzednich edycji byli m.in. Krzysztof Ignaczak, Małgorzata Boć , Magdalena Mazur i wiele innych wspaniałych osób i specjalistów.

Kobiety Pro-Active rozpoczną się o godz. 18:30. Wstęp wolny.

Dzieci z państw ogarniętych wojną

W Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale odbędzie się projekcja filmu „Znaleźć Dom” nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Dokument zrealizowany został w niecodziennej szkole prowadzonej przez Duński Czerwony Krzyż, której uczniami są dzieci z państw ogarniętych działaniami wojennymi na całym świecie. Kamera śledzi ich codzienne obowiązki, przygody, przyjaźnie i wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć znajdując się w zupełnie nowym państwie i społeczeństwie, mając cały czas wątpliwość: czy zostanie im udzielone pozwolenie na pobyt w Danii, czy też zostaną odesłane do miejsc, z których przybyły?

Niektórzy z nich są tu z rodzicami, niektórzy zostali całkiem sami. Znaczna większość dzieci była skazana na wieloletnią ucieczkę, mieszkając dotychczas w kilku państwach. To co łączy ich wszystkich to doświadczenie z bliska przemocy i terroru wojny. Straciły miejsce, gdzie czuły się bezpiecznie wśród rodziny i przyjaciół – wszystkie straciły swój dom. Po filmie odbędzie się wymiana opinii na temat problemów zawartych w filmie jak i innych dotyczących aktualnych zjawisk migracyjnych z udziałem osób prowadzących projekty i warsztaty poświęcone tej tematyce.

Projekcja rozpocznie się o godz. 18:00, wstęp wolny. Organizatorem wydarzenia jest rzeszowski oddział Amnesty International i Against Gravity w ramach cyklu „Człowiek w kinie”.

2. SOBOTA

„Bez uprzedzeń” to bezpłatne warsztaty skierowane do uczniów szkół średnich oraz studentów do 19. roku życia. Tematem sobotniego spotkania będzie dyskryminacja, a raczej – antydyskryminacja. Aby móc wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy –TUTAJ

Będziecie mogli spędzić dzień uczestnicząc w serii niezwykle kreatywnych prac zespołowych, gier symulacyjnych, a także w studium przypadku oraz szeregu niekonwencjonalnych dyskusji. Wszystko to sprawi, że dyskryminacja przestanie być tematem tabu. Poznacie jej oblicza, by w końcu odkryć skuteczne sposoby przeciwdziałania.

Spotkanie odbędzie się w godzinach 9.00 -16.00 w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24), wstęp wolny.

Niesamowita podróż

Kuba Rydkodym, urodzony w 1990 roku w Stalowej Woli. Chciałby zobaczyć cały świat. Fanatyk autostopu. Miłośnik gór. Amator fotografii. Backpacker. Zaczął podróżować podczas studiów, a studencki budżet zmusił go do wymyślania kolejnych sposobów na tanie podróżowanie. Dziś, mimo braku czasu stara się wykorzystać każdą wolną chwilę na realizację swoich pasji. Ostatnio zrealizował projekt pod nazwą „Zabrałem matkę na Kamczatkę” o którym opowie w Undergroundzie (ul. Matejki 10).

 „Decyzja o kupieniu biletów na Kamczatkę zapadła jakieś dwadzieścia minut po ich pojawieniu się w internecie. Pół roku później już pakowaliśmy się w podróż, której pierwszym etapem był autostop do Moskwy. Potem lot na jeden z najdzikszych półwyspów na świecie i dwa tygodnie wędrowania dziewiczymi terenami. Trekking pomiędzy wulkanami, poznawanie miejscowej ludności i kąpiele w gorących źródłach. A w dodatku spotykanie jednych z największych niedźwiedzi na świecie. I to wszystko… z mamą” – wspomina Kuba.

Spotkanie odbędzie się o godz. 16:00, wstęp 5 zł.

Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Resovienses pod dyrekcją Marcina Florczaka i Jacek Ścibor – tenor wspólnie będą kolędować podczas Koncertu Kolęd, który odbędzie się w Katedrze Rzeszowskiej o godz. 18:30. W programie kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe polskie i zagraniczne, m.in. Lulajże, Jezuniu w aranżacji Dominika Lasoty, Mizerna, cicha w aranżacji Marka Pawełka, Gdy śliczna Panna w aranżacji Włodzimierza Sołtysika, Will we know Him? Dona Besiga. Wstęp wolny.

Grin (thrash/death metal), Ropień (punkmetal/new romantic) i Wostok (hc/crossover), przynoszą w darach trochę agresji, trochę zimna i szczyptę soli do posypania ran. Swoje klątwy dorzuci również rzeszowski Simlicity (groove metal) podczas koncertu w klubie Vinyl (ul. Piłsudzkiego 31). Początek godz. 19:00.

Bilety dostępne w klubie oraz sklepie Kardamon Alkohole Świata (Grottgera 26) w cenie 15 zł.

W klubie Lukr na żywo zagra sam GROMEE – twórca takich hitów jak „Fearless”, „Live Forever”, „Follow You” czy najnowszego utworu „Spirit”, który bije rekordy popularności na europejskich listach muzyki klubowej oraz dance/pop. Start: 21:30, wstęp: 20 zł.

3. NIEDZIELA

W ostatni dzień tego weekendu będzie królował w Rzeszowie 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gwiazdą wieczoru, która wystąpi na scenie Rynku będzie Natalia Szroeder. Pełen program imprezy znajdziecie TUTAJ

„Raz, Dwa, Trzy” to zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków. Karierę zaczynał na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Nierzadko wymieniany, jako zespół rockowy – wszak występował w Jarocinie. Sympatycy, fani i wielbiciele Raz Dwa Trzy kochają Adama Nowaka i jego zespół za senne bosanowy, kojące rytmy reggaeowe, miękko otulające dźwięki gitar, akordeonu i kontrabasu. Bogactwo instrumentów, technicznie doskonałe aranżacje, pełna pasja tworzenia i grania to znaki firmowe zespołu.

Teksty Adama Nowaka są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Filozoficzne kapsułki, które chce się połknąć, by poszerzyć świadomość. Adam Nowak nie boi się pytań o rzeczy trudne i ostateczne. Jego liryka porusza i pozostaje w słuchaczu. Raz Dwa Trzy to zjawisko. Fenomen. Są twórcami i równie dobrymi interpretatorami. Interpretacje tekstów Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu Raz Dwa Trzy to jedne z najpiękniejszych i najtrafniejszych spośród dostępnych. Wielokrotnie nominowani do prestiżowych nagród muzycznych, nagradzani, ich albumy niejednokrotnie pokrywały się złotem i platyną.

Koncert odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17: 00. Bilety w cenie 150/115/95 zł można kupić w kasie filharmonii, Kinie Zorza, Podziemnej Trasie Turystycznej oraz na stronach: biletin.pl, eventim.pl, bilety24.pl.

„Circus Paradise” i „Szalone nożyczki”

„Circus Paradise” wg „Parad” Jana Potockiego i „Dekameronu” Giovanniego Boccaccia to szalone i wesołe widowisko pełne energii i niecodziennych sytuacji. To dwie parady Hrabiego Potockiego ku uciesze gawiedzi, a także dwie opowieści z rubasznych i pełnych wigoru nowel Boccaccia. Zawiłe gry miłosne, liczne żarty sceniczne, gra słów i frywolny humor commedii dell’ arte ukazują nam prawdę o nas samych, o naszych słabościach i pragnieniach.

Spektakl barwny i groteskowy, czasem oniryczny, czasem przewrotny, przedstawia niewątpliwie zabawne historie ludzkich namiętności. Ten nieoczekiwany spektakl będzie można zobaczyć w Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4) o godz. 19:00/ Bilety w cenie 20/30 zł można rezerwować pod numerem telefonu 667 714 730.

Miejsce akcji – salon fryzjerski. Czas wydarzeń – późne popołudnie. Osoby – barwny fryzjer, jego atrakcyjna asystentka oraz klienci – typki spod ciemnej gwiazdy. Punktem kulminacyjnym jest morderstwo znanej pianistki. „Szalone nożyczki” to teatr interaktywny. Autor sztuki jedną z ról powierzył publiczności, to od niej zależy rozwój sytuacji i zakończenie przedstawienia.

Jeśli masz ochotę na małą zbrodnie koniecznie musisz pojawić się w „Siemaszce” o godz. 19:00. Bilety w cenie 35/50 zł można kupić na stronie teatru lub w kasie.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ: