Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News. "Chory z urojenia"

Festiwal Breakout Days, „Preteksty kulturalne”,  „Stacja Natura Dzień”. Do tego Anna Demczuk będzie się rozwodzić niezmiennie w boskim stylu, a Marek Kępiński znów zachoruje na chorobę.  Na ulicach Rzeszowa spotkamy też konfederatów barskich. Nie zabraknie też akcentów naukowych.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

1. PIĄTEK (15 WRZEŚNIA)

Fot. Materiały prasowe. Podwórkowi Chuligani

Po wakacyjnej przerwie ponownie na deskach Teatru im. W. Siemaszkowej będzie można zobaczyć świetną komedię Moliera w reż. Waldemara Śmigasiewicza „Chory z urojenia”. Spektakl rozpocznie się o godz. 19:00.

„Chory….” to opowieść o hipochondryku Arganie, który tak naprawdę cieszy się świetnym zdrowiem, to komedia pełna barwnych  postaci, prześmiesznych sytuacji i nagłych zwrotów akcji. W spektaklu wystąpią Dagny Cipora, Justyna Król, Barbara Napieraj, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Marek Kępiński, Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Piotr Napieraj i Robert Żurek.

Naszą recenzję możecie przeczytać TUTAJ. Przedstawienie będzie grane także w sobotę i niedzielę, również o godzinie 19:00. Bilet normalny w cenie 45 zł, ulgowy oraz miejsce na balkonie – 35 zł, szkolny – 25 zł.

Podczas najbliższego weekendu nie zabraknie koncertów.  W klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) zagrają Podwórkowi Chuligani, którzy będą świętować swoje 20-lecie. Muzyka tej płockiej grupy to połączenie ska i punka, przy który można się świetnie bawić.  Trasa koncertowa zespołu jest związana również z premierą czwartej płyty zespołu zatytułowanej „Prowincjonalna łobuzerka”. 

Jako suport wystąpi krakowska grupa SKAcowani, grająca – jak sama nazwa wskazuje – muzykę ska.  Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00 (klub będzie czynny już od 19:00). Bilety w cenie 25 zł.

„Mądrość Syracha”

Ten weekend to także czas festiwalu Breakout Days. W ramach tej imprezy w piątek w rzeszowskiej Estrada Caffe  o godzinie 20:00 wystąpi rzeszowska blues rockowa grupa Maj, a godzinę później charyzmatyczny gitarzysta Bartek Grzanek, uczestnik programu „The Voice of Poland” . Koncert zacznie się o godzinie 21:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Będąc w Estrada Caffe, do soboty można będzie także podziwiać wystawę  „Galeria na wsi Niebrów” poświęconą twórcom grupy Breakout.

Warto wybrać się także do Galerii r_z (ul. 3 Maja), aby obejrzeć wystawę Marii Monikowskiej – Tabisz zatytułowaną „Mądrość Syracha”. Jest to ekspozycja czternastu grafik komputerowych, zainspirowanych Biblią. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ

2. SOBOTA (16 września)

Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Fenomenalną Annę Demczuk będzie można ponownie zobaczyć w doskonałej komedii „Mój boski rozwód”. Aktorka pokaże nam, jak bardzo skomplikowane są relacje damsko-męskie, miłość, zdrada i przyjaźń. Spektakl zobaczyć będzie można w sobotę i niedzielę na deskach „Siemaszki” o godz. 18:00. Bilet normalny w cenie 25 zł, ulgowy – 20 zł, szkolny – 15 zł można kupić w kasie teatru.

Najbliższy weekend  przyniesie kolejną odsłonę imprez będących częścią Europejskich Dni Dziedzictwa. W ramach tego przedsięwzięcia w Muzeum Okręgowym (ul. 3 Maja 19) odbędzie się czwarta edycja „Pretekstów kulturalnych”. Gościem specjalnym spotkania zatytułowanego  „Krajobraz – świątynia natury” będzie Henryk Waniek   – wybitny malarz, rysownik, oraz pisarz, autor około 20 książek.  Podczas wernisażu można będzie podziwiać jego prace, przewidziano także wieczór autorski.   

W muzeum odbędzie się też koncert akordeonowy Dariusza Kota, Wieczór Pisarzy (swoją twórczość zaprezentują Jerzy Fąfara, Joanna Lech, Krystyna Lenkowska, Roman Madejowski, Jan Tulik, Marek Pękala), projekcja  obrazów na murach muzealnych. Imprezę poprowadzi znana  i ceniona rzeszowska poetka, tłumaczka literatury  i prozaiczka Krystyna Lenkowska.

Kiedy byłem małym chłopcem…

Sobota to ostatni dzień Breakout Days. O godzinie 17:00 pod pomnikiem Tadeusza Nalepy przy ul. 3 Maja gitarzyści wspólnie zagrają przebój Breakoutu „Kiedy byłem małym chłopcem”. Więcej o tym wydarzeniu piszemy TUTAJ

Festiwal zakończy koncert Piotr Nalepa Breakout Tour Symfonicznie na rzeszowskim Rynku, który rozpocznie się o godzinie 18:30. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny..

Tymczasem w klubie Vinyl  (ul. Piłsudskiego 31) na koncercie zatytułowanym „Night of four lives” zabrzmią mocniejsze dźwięki. Strzyżowsko-rzeszowski zespół Restless Hope istnieje od 2016 r.  Grają metalcore/deathcore. Rain in Florence z Warszawy również określają swój styl jako metalcore. 16 września wystąpią także grający progresywny metal zespół DeGray  i hardrockowy  Black Soul.

Początek koncertu przewidziano na godzinę 18:00, bilety w cenie 10 zł.

3. NIEDZIELA (17 września)

Zdjęcie: Pixabay

W niedzielę na skwerze Millenium Hall klub motocyklowy „Unknown Bikers” organizuje akcję „Motocykliści przeciw białaczce & marzenia do nieba”. Podczas tej charytatywnej imprezy wystąpi zespół rockowy Fools 4, będą pokazy motocykli i stuntu motocyklowego (wyczynów kaskaderskich na motocyklu), pokazy Capoeira, puszczanie do nieba balonów z marzeniami, zabawy, konkursy. W godzinach 11:00 – 16:00 będzie trwała rejestracja dawców szpiku kostnego. Osoby, które chcą się zapisać powinny wziąć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Historyczna gra miejska

Niemal w tym samym czasie (od godziny  11:00 do 20:00) na placu przy fontannie multimedialnej  będzie trwała ciekawa impreza o tematyce ekologicznej  – „Stacja Natura Dzień”. Poprowadzi ją znany prezenter telewizji TVN Tomasz Zubilewicz. Więcej na temat tego wydarzenia piszemy TUTAJ

17 września to także dzień,  w którym odbędzie się będzie Historyczna Gra Miejska „Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich”, w której wziąć udział może każdy. Zabawa rozpocznie się o godzinie 12:00 pod Kościołem Reformatów. Więcej informacji na temat tego niecodziennego wydarzenia znaleźć można TUTAJ.

Skąd biorą się kolory? Czy świetliki potrzebują prądu żeby świecić? Dlaczego samolot lata? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą wykwalifikowani specjaliści podczas III Pikniku Nauki, który w dniach 17-18 września odbędzie się w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

NAPISZ KOMENTARZ: