Zdjęcie: Adam Pluciński / Materiały prasowe

Nadchodzący weekend to istny zawrót głowy. Koncertowo – Agnieszka Chylińska i Lao Che. Teatralnie – „Dziwna para”, „My Fair Lady”. A do tego warsztaty rękodzielnicze, rodzinna joga i odpowiedź na to, jak wreszcie spełnić swoje noworoczne postanowienia.

1. PIĄTEK

Jak zacząć weekend? Najlepiej uroczyście podczas otwarcia sceny Rzeszowskiego Domu Kultury filia Staromieście (ul. Staromiejska 43a). W programie występy: Grupy Reprezentacyjnej Rzeszowskiego Domu Kultury Art Dance, zespołów: Tańca Ulicznego Street Breakers, Tańca Nowoczesnego Trzynastka ze SP nr 13;  Zespołu Pieśni i Tańca Karpaty, tańca brzucha w Rzeszowie-GUSSEL, Rockout. Dla publiczności zaśpiewają:  Lena Paszek  oraz Kinga Paszek. W programie również mini pokaz akrobatyczny. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17:00, wstęp wolny.

Beata jest z wykształcenia plastykiem, z zamiłowania rękodzielnikiem. Swoimi pasjami postanowiła się podzielić i  zorganizowała warsztaty „Robienia czegoś z niczego”. Tematem przewodnim spotkania będzie skóra. Na warsztaty należy zabrać ze sobą większe, ostre nożyczki oraz, jeśli ktoś dysponuje takim materiałem, można przynieść również zniszczoną skórzaną lub zamszową torebkę, spodnie, kurtkę. Warsztaty odbędą się w Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudskiego 8-10) o godz. 18:00, wstęp wolny.

„Pogorzelisko” raz jeszcze

W ten weekend ponowie można zobaczyć fenomenalne „Pogorzelisko” w reż. Cezarego Ibera. Jeśli widzieliście już, nic nie szkodzi. Zawsze możecie zobaczyć raz jeszcze, bo spektakl jest fenomenalny. Świadczą o tym liczne recenzje, jak chociażby ta, którą możecie przeczytać u nas – TUTAJ

Spektakl rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie 35/45 zł można kupić w kasie teatru.

7 sposobów jak (wreszcie) spełnić swoje noworoczne postanowienia to propozycja od Slot Art Cafe. Robert Stopa opowie, w jaki sposób mierzyć się z „terrorem” noworocznych postanowień. Spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, jak i czy w ogóle warto stawiać sobie cele na nowy rok? Przy okazji uczestnicy spotkania będą mieli okazję nauczyć się  kilku prostych trików, jak być bardziej produktywnym, nie zapominać o imieninach cioci i w końcu mieć czas na wszystko.

Spotkanie odbędzie w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) o godz. 19:00, wstęp wolny.

Chylińska w Lukrze

We wrześniu 2016 roku Agnieszka Chylińska powróciła w wielkim stylu, wydając album „Forever Child”, który szybko uzyskał status złotej a następnie platynowej płyty. Pierwszy utwór z krążka, piosenka „Królowa Łez”, ma już ponad 20 milionów odsłon w serwisie YouTube. Gdy w październiku artystka rozpoczęła trasę „Forever Child Tour”, bilety na wszystkie koncerty zostały wyprzedane w rekordowo krótkim czasie.

Najnowszy album Chylińskiej jest zaskakującą i nieoczywistą wypowiedzią artystki, której twórczość najlepiej określa ukute przez nią hasło: „nigdy taka sama”. Tym razem Agnieszka Chylińska łączy rockową siłę swojego charakterystycznego głosu z nowoczesnym brzmieniem. Nawiązując do stylistyki z początków kariery i wplatając wyraziste elementy ulubionych nurtów muzycznych, artystka zaprasza fanów w niezwykłą podróż. Dopełnieniem są osobiste, niezwykle emocjonalne teksty, które długo pozostaną w pamięci słuchaczy.

Na koncertach „Forever Child Tour” charyzmatyczna wokalistka kolejny raz zaskoczy słuchaczy i przypomni, czym jest prawdziwy, energetyczny rock.

Agnieszka Chylińska w Rzeszowie zagra w klubie Lukr (al. Kopisty 1)  o godz. 21:00. Bilety w cenie 69 zł można kupić w serwisie kupbilecik.pl.

W Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się z kolei koncert symfoniczny w wykonaniu rzeszowskiej orkiestry pod dyrygenturą Jakuba Chrenowicza. Na skrzypcach zagra Romulo Assis. W programie znajdziemy utwory Brahmsa Koncert skrzypcowy D-dur op. 77  oraz II Symfonię D-dur op. 73. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00, bilety w cenie 20/30 zł do kupienia w kasie filharmonii.

2. SOBOTA

Luka to rzeszowski zespół w skład którego wchodzą: Marcin Litwa – śpiew, Artur Sikora – gitara, Arkadiusz Bąk – bas oraz Łukasz Rączy – perkusja. Ich specjalność to rock, metal, alternative.

Broken Songs – grają rzewne, akustyczne piosenki, głównie na mocno przesterowanych gitarach elektrycznych. Ich krótkie i dość proste, nawet kilkunastominutowe piosenki na siedem-ósmych i dziewięć-czwartych pełne są melodyjnego growlu i agresywnych pejzaży.

Zespół Snaut powstał na początku 2014 roku. Ich celem stało się tworzenie własnej muzyki, gdzie inspirują się brzmieniem stonerowych klasyków zachodniego wybrzeża Kalifornii. Od początku przyświecała im również idea odzwierciedlenia naszych, dość oryginalnych inspiracji muzycznych w tworzonych przez nas dźwiękach.

Te trzy zespoły zagrają w klubie Vinyl ( ul. Piłsudzkiego 31) o godz. 19. Bilety w cenie 10 zł do kupienia w klubie.

Podziemie vol.II  to okazja dla rapera Araba, aby świętować swoje urodziny oraz promowaĆ nową płytę „Ah!”. Na scenie będą mu towarzyszyć Homex, Dj Noriz oraz Dj Storm. Koncert rozpocznie się o godz. 21:00 w Estrada Caffe (ul. Rynek 26). Bilety do kupienia w klubie w cenie 25 zł.

Na klubowej scenie Lukr (al. Kopisty 1) wystąpi  Mike Evans. Jeden z najlepszych i najbardziej utalentowanych polskich DJ-ów młodego pokolenia. Ikona klubu Galeon, obecnie rezydent klubu Sydney i Revolution. Jego upodobania muzyczne to głównie trance, house, electro i pokrewne. Impreza rozpocznie się o godz. 21:00. Wstęp 10/20 zł.

Musical „My Fair Lady”

Oparty na dramacie Shawa musical „My Fair Lady” jest jednym z największych światowych sukcesów tego gatunku.  Święcąc triumfy i rekordy popularności od swego powstania w 1956 r., musical Loewego i Lernera dotarł na sceny teatrów całego świata. Dodatkowo spopularyzowała go wersja filmowa  z 1964 r., nagrodzona ośmioma Oscarami z Audrey Hepburn i Rexem Harrisonem w rolach głównych.

Akcja „My Fair Lady” dzieje się w Londynie w XIX wieku, gdzie językoznawca, prof. Higgins, zakłada się z przyjacielem, że przemieni uliczną kwiaciarkę w damę z wyższych sfer. Przypadkowym obiektem eksperymentu staje się Eliza Doolittle. Pogodna i wartko tocząca się historia, doskonałe dialogi czerpiące z dobrego dramatu, i najlepsza z wszystkiego: świetna muzyka, która wytrzymała próbę czasu (prapremiera nowojorska w 1956 r.), czynią z „My Fair Lady” utwór zdolny usatysfakcjonować zarówno wytrawnego melomana jak i początkującego bywalca teatru muzycznego.

Musical obfituje również w takie przeboje jak „Jeden mały szczęścia łut”, „Przetańczyć całą noc”, „Tę ulicę znam”. Spektakl muzyczny rozpocznie się o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Bilety w cenie 100/120 zł do kupienia w: kasie filharmonii, Podziemnej Trasie Turystycznej oraz na: www.kupbilecik.pl i www.biletyna.pl.

3. NIEDZIELA

Ostatni dzień weekendu to ponowna okazja, aby spędzić go w rodzinnym gronie w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury (budynek Estrady Rzeszowskiej ul. Jagiellońska 24). W programie: joga rozwojowa dla rodziców i dzieci (z elementami nauki angielskiego) – (15:00 – 16:00), czyli ćwiczenia gimnastyczne z elementami pracy w parach, ćwiczeń oddechowych i ćwiczeń relaksacyjnych. Zajęcia prowadzone będą częściowo w języku angielskim, co pozwoli przyswoić kilka nowych słówek.

Rysowanie mandali – (16:00 – 17:00) – czyli tworzenie geometrycznych symboli harmonii i doskonałości. Jak wynika z licznych badań i obserwacji, technika ta uspokaja i wycisza, ułatwia koncentrację, oraz prowadzi do wytrwałości i konsekwencji w działaniu.

Joga Śmiechu dla rodziców i dzieci – (17:00 – 18:00) jest to jest naukowo sprawdzona metoda samo-uzdrawiania i relaksu, stworzona w Indiach w latach 90. Łączy w sobie elementy tańca, ćwiczeń oddechowych, gimnastycznych i relaksacyjnych, a wszystko jest okraszone olbrzymią dawką śmiechu.
Na spotkania obowiązują zapisy poprzez formularz (TUTAJ). Wstęp wolny.

Barciś  i Żak w „Dziwnej Parze”

„Dziwna Para” Neila Simona to legendarny hit Broadway’u, a jego autor jest jedynym żyjącym pisarzem, który na Broadway’u ma teatr swojego imienia. Jest także najczęściej grywanym komediopisarzem amerykańskim na świecie, przy czym niemal wszystkie jego sztuki zostały przeniesione na ekran również w kinie cieszą się zawrotnym powodzeniem.

W polskiej wersji zobaczycie nasz rodzimy, wspaniały duet komediowy – Artura Barcisia i Cezarego Żaka, którzy wydają się tak różni, jak różni są bohaterowie „Dziwnej pary”. A są to: Oskar – kochający uroki życia dziennikarz sportowy, racjonalista i niepoprawny bałaganiarz – co w końcu doprowadza do rozstania żoną i jego żywe zaprzeczenie, domator, pedant, hipochondryk i histeryk Feliks, którzy spotykają się na cotygodniowych partiach pokera.

Kiedy małżeństwo Feliksa również się rozpada, Oskar w trosce o jego los proponuje mu, żeby się do niego wprowadził. To, co z tego wynika, zderzenie dwóch krańcowo odmiennych charakterów, jest tak zabawne, dowcipne i ciepłe, że skłoniło Dudka Dziewońskiego, jednego z naszych najznakomitszych artystów kabaretowych i znawcę lekkiego repertuaru, do stwierdzenia: „Neil Simon wie o komedii wszystko!”.

Komedia „Dziwna Para” odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie  o godz. 16:00 i 19:00. Bilety w cenie 90 i 99 zł są jeszcze dostępne, ale zostało ich około 30. Można je  kupić w kasie Filharmonii Podkarpackiej, biurze edma.art (ul. Kościuszki 5/1), Trasie Podziemnej (Rynek) oraz na www.teatralne.info, www.biletyna.pl,  www.kupbilecik.pl

„Dziwnej Parze” patronuje Rzeszów News.

Co się wydarzy w rodzinie lisów?

Maluchy zainteresuje z kolei spektakl „Skarpety i papiloty, czyli o tym, co zaszło w rodzinie lisów”. „Widziałaś moje skarpety? Te w szkocką kratę. Ciepłe. Są tylko trzy. Przecież nie pójdę na zebranie Zarządu Lasów i Borów z gołą łapą”. Tymi słowami Tatalisa zaczyna się każdy poranek w rodzinie lisków.

W ślad za ojcem Natalis wykrzykuje „Nie chcę tych kokardek”, a Bobolis wtóruje „Mamalisie, jestem głodny!”. Tak, te i wiele innych spraw ma na głowie Mamalis. Dlatego też dzień, w którym Mamalis postanawia, że pójdzie do pracy jest dniem wielkich zmian. Dzieci po raz pierwszy mają spędzić cały dzień z ojcem. Ta pozornie niegroźna sytuacja przyniesie wiele atrakcji, ale też zamieni się w krótki film grozy. Co zatem wydarzy się w rodzinie lisów?

Spektakl odbędzie się w Teatrze Maska, początek o godz. 16:00. Bilety w cenie 15 zł można kupić w kasie teatru.

„Ostanie rozdanie” w Teatrze Przedmieście

Dla dorosłych z kolei ma propozycję Teatr Przedmieście (ul. Reformacka 4) – spektakl „Ostatnie rozdanie” na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego, który odbędzie się o godz. 19:00. W podejrzanej scenerii piwnicznej, gdzieś na zapleczu pracowni krawieckiej stajemy się uczestnikami seansu wspominania. Porywa nas korowód tajemniczych postaci, które stopniowo odkrywają swoją tożsamość. Szum maszyn pracowni wtóruje rozterkom głównego bohatera, który ze skrawków pamięci próbuje na nowo uszyć sens swojego życia.

Spektakl „Ostatnie rozdanie” jest autorską interpretacją wybranych wątków powieści Wiesława Myśliwskiego pod tym samym tytułem. Główny bohater widzi, spotyka, rozmawia z postaciami, które miały mniejszy lub większy wpływ na jego życie, na obecny kształt jego osobowości. Mężczyzna poddaje się tym wspomnieniom, jest ich mimowolnym uczestnikiem, raczej biernym obserwatorem niż aktywnym kreatorem zdarzeń. W jego rozterkach, pytaniach i tęsknotach możemy przejrzeć się jak w lustrze i dostrzec swoją twarz, zadziwioną własnym istnieniem.

Bilety w cenie 30zł/20 zł można rezerwować pod numerem telefonu 667 714 730.

Lao Chce w Life House

Lao Che – tego crossoverowego zespołu z Płocka nie trzeba przedstawiać. Popularność zdobyli  w 2005 r. wydając płytę „Powstanie Warszawskie”. Potem było „Gospel”, następnie „Prąd stały/Prąd zmienny”, „Soundtracka” i ostatnia płyta „Dzieciom” wydana w 2015 r. Lao Che włączyło się także w kampanię społeczną „Kampania Przeciw Homofobii”, gdy jeden z muzyków zespołu – perkusista Michał Jastrzębski – przyznał się, że jest gejem.

Lao Che w niedzielę w Rzeszowie zagrają w klubie  Life House (al. Rejtana 1). Koncert rozpocznie się o godz. 20:30. Bilety w cenie 45/55 zł można kupić w sieci Ticket Pro, Empiku, Media Markt i Saturn.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ: