Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Czesław Mozil

„Gdzie diabeł nie może” tam pośle „Chorego z urojenia”, Poparzy Kawą Trzy razy i odeśle w lata 80., albo na Olimp do Zeusa. W ten weekend Czesław zaśpiewa i być może skorzysta z Dizla, chyba, że jego Królestwo Bez Kresu jest i skusi się na… Hobbita lub „Piękno Biznesu”. Ten weekend w Rzeszowie będzie zdecydowanie ciekawy.

1. PIĄTEK

Wystawa „Komiksy z okolicy” to komiksy (i nie tylko), których autorem jest Jarosław Ejsymont. Artysta jest  absolwentem PLSP oraz Wydziału Artystycznego UR, komiksiarz, rysownik, współzałożyciel Rzeszowskiej Akademii Komiksu oraz Biblioteczki Rzeszowskiej Akademii Komiksu działającej w WDK w Rzeszowie.

Wernisaż tej komiksowej wystawy odbędzie się godz. 18:00 w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina. Ekspozycja  potrwa do 9 kwietnia. Komiksy można podziwiać w godz. 10-20. Wstęp wolny.

Acid Drinkers zagra w klubie Pod Palmą o godz. 19:00. To jeden z najpopularniejszych polskich zespołów metalowych, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Liderem grupy jest basista i wokalista Tomasz „Titus” Pukacki. „Drinkersi” mają na koncie 15 albumów, z czego ostatni „Peep Show” ukazał się we wrześniu 2016 r.

Bilety na koncert Acid Drinkers w cenie 40 zł można kupić w sklepie Toxic (ul. 3 Maja), Podziemnej Trasie Turystycznej  (ul. Rynek 26), na stronie klubu Pod Palmą i w sieci TicketPro.pl.

W ramach „I am scecon. Jestem Drugi” w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) podczas spotkania Slot Art Cafe zaprezentuje się Robert Stopa – mąż i ojciec, miłośnik efektywności oraz właściciel imponującej brody, który opowie, jak to się stało, że jest drugi. Spotkanie odbędzie się o 19.00, wstęp wolny.

Z czym wam się kojarzy Camasutra? Oczywiście, że z „Grzesznymi myślami”. Odkryć je będzie można już w klubie Bajka (al. Piłsudskiego 34) o godz. 20:00. To właśnie na tej bajkowej scenie pojawi się blond trio, które zachwyca niejednego sympatyka muzyki disco polo. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00, wstęp 15 zł.

Punk i garażowy sznyt

Dizel i Nanosojuz zagrają z kolei w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) o godz. 20:00. Wstęp 10 zł. Dizel to alternatywny projekt muzyczny, łączący punk’n’rolla i stoner rocka. Swobodny choć klasyczny styl piętnuje opinia, że „tych kawałków nie powstydził by się Motörhead”.

Band tworzą typy zaangażowane na co dzień w różne projekty (Inkwizycja, Tripis, Them Pulp Criminals), ale pod tą banderą odnajdujący pierwotne instynkty muzyczne. Nuty uzupełniają teksty, w przewrotny sposób komentujące społeczne stereotypy. Na koncie albumy: „Get Rude” i „M.I.L.F.”.

Nanosojuz to garażowy sznyt wyryty na współczesnym rocku. Przestrzeń muzyczna przeszywana riffami brzydkimi i zarazem mocnymi jak „facjata” Keitha Richardsa. Teksty zawsze o czymś, nigdy o niczym. Inspiracja jest jedna: życie!

Duet Agape & Zapart to akustyczne interpretacje standardów jazzowych, jak również hitów muzyki rozrywkowej. Aby poczuć ten klimat wystarczy przyjść tylko do Starego Browaru Rzeszowskiego (ul. Rynek 20) o godz. 20:00, wstęp wolny.

Czesław i maraton grozy

Czesław Śpiewa zaśpiewa w Rzeszowie w klubie  Life House (al. Rejtana 1) o godz. 20:30. To polsko-duński zespół założony przez muzyka, kompozytora, wokalistę oraz jurora programu X Factor Czesława Mozila. Mają na swoim koncie pięć albumów. W marcu będzie miała miejsce premiera ich najnowszej płyty „Księga Emigrantów Tom II”, którą nagrali z towarzyszeniem orkiestry barokowej Arte Dei Suonatori.

Bilety w cenie 55 zł można kupić w Podziemnej Trasie Turystycznej, sieci TicketPro oraz Empiku i Media Markt.

A na tych, którzy lubią się bać czeka od 23:00 maraton grozy w kinie Helios. W ciągu jednej nocy będzie można zobaczyć wyczekiwany horror „Baba Jaga”, następnie świetny „Zło we mnie” i kolejną premierę „Lokatorzy”. Na koniec wizjonerski thriller psychologiczny w reżyserii nagrodzonego Oscarem Gore’a Verbinskiego, twórcy ”The Ring” – „Lekarstwo na życie”. Bilety w cenie 32/36 zł można kupić w kasie kina.

2. SOBOTA

„Siemaszka” w sobotę zachoruje po raz pierwszy i to z urojenia, w dodatku przez Francuza, ale na szczęście wybitnego. O czym mowa? O najnowszej premierze, która rozegra się o godz. 19:00 na scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej, a będzie nią „Chory z urojenia”.

Ta komedia to ostatnie dzieło francuskiego komediopisarza Molière’a. Po raz pierwszy wystawiono ją w roku 1673. W trakcie czwartego przedstawienia komedii Molière przeżył zapaść, gdy odgrywał scenę śmierci Chorego, a wkrótce po tym zmarł.

Komedia opowiada historię hipochondrycznego Argana, który nieustannie wmawia sobie kolejne choroby, gdy tymczasem cieszy się dobrym zdrowiem. Z ogromną skrupulatnością stosuje się jednak do zaleceń lekarza. Jednocześnie dąży do tego, by jego córka Angelika poślubiła lekarza, pomimo faktu, że ta już od dawna kocha Cleante’a.

„Argan, jak sam to nazywa, jest chory na chorobę. Chory na chorobę…? To wymyślone przez niego określenie jest tak pojemne, iż może pomieścić każdą chorobę w dowolnym jej stadium, na jaką może zapaść nasz bohater.

Moliera w „Chorym z urojenia” ponosi namiętny temperament, tak jakby chciał powiedzieć: oto świat, który zapadł na nieuleczalną chorobę, nikt nie wie dokładnie, na jaką, ale wszyscy przeczuwamy, jakie przyniesie żniwo… „Ta choroba to… istnienie poza rozumem” – tak o sztuce pisze reżyser spektaklu  Waldemar Śmigasiewicz.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Premiera spektaklu „Chory z urojenia” połączona będzie z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru. Bilety w kasie teatru można kupić w cenie 35/45 zł. Spektakl w ten weekend będzie można zobaczyć również o godz. 19:00 w niedzielę.

Okrutna, zła i podła

W rocznicę Upadku Saurona i zakończenia Wojny o Pierścień wszyscy miłośnicy Tolkiena powinni pojawić się w Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudskiego 8-10) na#TolkienReadingDay, czyli Dzień Czytania Tolkiena. Formuła jest prosta: każdy przygotowuje jakiś fragment z dzieł Tolkiena  i  po kolei czyta.

Rozpoczęcie o godz. 18.00, wstęp wolny. Dzień Czytania Tolkiena to inicjatywa angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Society). Jest obchodzony od 2003 roku.

Zespół Cisza zagra w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) o godz. 19:00. Bilety w cenie 30 zł będą do nabycia bezpośrednio przed koncertem, po wcześniejszej koniecznej rezerwacji, która tradycyjnie odbywa się poprzez wysłanie SMS z nazwiskiem, ilością rezerwowanych biletów i miastem koncertu na numer zespołowy: 791 347 924.

„Okrutna, zła i podła, jak zrobić i to mogła?” – pyta Roman Osica. Rzeszowiankom i rzeszowianom zada je również w klubie Life House (al. Rejtana 1) o godz. 20:30 z pozostałymi chłopakami grupy Poparzeni Kawą Trzy. Bilety w cenie 35/45 zł można kupić  w sieci TicketPro.

Do Vinyla (al. Piłsudskiego 31) przybędzie o godz. 20:00 Zeus, czyli Kamil Rutkowski, pochodzący z Łodzi raper i producent muzyczny działający od 1998 roku. Od 2006 roku razem z Joteste tworzy grupę Pierwszy Milion. Wraz z zespołem nagrał dwie płyty: Pierwszy Mixtape z 2006 roku oraz Deep Cover Mixtape wydany rok później. Rutkowski współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Familia H.P., Miuosh, Ten Typ Mes, O.S.T.R., Pesante, PHHR, PMM, Projektanci, Bisz, Małpa, Bezczel, Uśpione Miasto oraz Vademecum.

Bilety można kupić w cenie 30/35 zł w klubie lub Atman Shop.

„Piękno Biznesu” w G2 Arena

Kobiety biznesu sprawiają, że biznes staje się coraz piękniejszy. To dla nich – kobiet aktywnych G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce organizuje Ogólnopolskie Forum „Piękno Biznesu” oraz Podkarpackie Targi Piękna. W programie m.in. strefa zdrowia, strefa piękna, strefa przedsiębiorczości, sesje fotograficzne.

– Forum stanowi doskonałą okazję do poznania najnowszych trendów wizażu, pogłębienia wiedzy z zakresu dbania o swój wizerunek, rozwoju osobistego a przede wszystkim gwarancję przyjemnie spędzonego wieczoru. Na dziewczyny czekają świetne prelegentki, m.in. Anna Szubert, Justyna Liber, Dorota Mastalska, Bożena Magoń, bezpłatny poczęstunek, wspaniałe upominki oraz inne atrakcje- mówi Ewa Mackiewicz, menadżer projektu.

W ramach Forum odbędą się po raz pierwszy Podkarpackie Targi Piękna – czyli przegląd oferty kosmetycznej, wizażowej, fryzjerskiej, dietetycznej i modowej regionu. W programie także nowinki branżowe. 

W finale dla wszystkich gości zaśpiewa Mateusz Mijal ze specjalnym wystąpieniem pt. „Kobietom”. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pokaz marki Zygzak, która ubiera kobiety w Rzeszowie, Paryżu i Berlinie, przy akompaniamencie fortepianowym Beaty Dencikowskiej.

Wśród przygotowanych dla pań upominków: biżuteria Giorre, vouchery do Pracowni Wdzięku i Urody, 3 kreacje od marki Zygzak i wiele, wiele innych. Żadna dziewczyna nie wyjdzie od nas bez zestawu włoskich kosmetyków do pielęgnacji włosów – przygotowanych przez Atelier Macieja Maniewskiego.

„Piękno Biznesu” rozpocznie się o godz. 17:00 i potrwa do 21:00. Wstęp wolny.

3. NIEDZIELA

Symphonica 2 made in Poland to powrót do punku lat 80. W Filharmonii Podkarpackiej o godz. 16:00 i 19:00 rozbrzmi muzyka kultowych, undergroundowych, rockowych, metalowych i punkowych polskich zespołów. Piosenki, których nie usłyszymy w komercyjnym radiu w wykonaniu Małgorzaty Ostrowskiej (ex Lombard), Damiana Ukeje, Ernesta Staniaszka i Sylwii Lorens z towarzyszeniem bandu i orkiestry Filharmonii Futura. W klimat koncertu będą wprowadzać specjalne wizualizacje.

Bilety w cenie 110/90/70  zł można kupić na stronie: www.filharmoniafutura.pl, ticketpro.pl, w Empiku oraz w  kasie Filharmonii Podkarpackiej.

W WDK (ul. Okrzei 7) odbędzie się spektakl „Gdzie diabeł nie może” o godz. 17:00. Sztukę tę wykonają aktorzy mieleckiego Teatru Rozmaitości SCK w reżyserii Jadwigi Klaus. „Gdzie diabeł nie może” jest sceniczną opowieścią o perypetiach starego, poczciwego diabła, który naraził się władzom piekielnym, zaniedbując swoje czartowskie obowiązki. Scenariusz sztuki osnuto na kanwie utworów Jana Drdy: ,,Zapomniany diabeł” i ,,Igraszki z diabłem”.

Akcja rozgrywa się w kilku wsiach: Długie Kabaty, Kaczynie czy w Czarcim Młynie. No i, rzecz jasna, w piekle. Jest miłość, zazdrość, pokusa, dobro, zło… Moce piekielne są bliskie zwycięstwa, jednak w niespodziewanym zwrocie akcji triumfuje ludzki zdrowy rozsądek.

Bilety w cenie 6 zł można kupić w kasie WDK.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl