Fot. Studio 69. Na zdjęciu spektakl "Sceny dla dorosłych czyli sztuka kochania"

Wycieczka do Iranu, do czasów PRL-u oraz odpowiedź na pytanie „Jak podróżować tanio i często?”. Będzie trochę ruchu i kilka „Portretów”. Będzie też o związkach i międzynarodowo, ale też wiosennie.  A podczas intensywnego weekendu w Rzeszowie będzie można również zrobić coś dobrego i wesprzeć akcję Młodzieży (dla) miasta.

1. PIĄTEK

Prawie Kino Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego dla mieszkańców Rzeszowa przygotowało we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych nowy cykl filmowy „American Classics”. Ich celem jest, aby obejrzeć produkcje z listy 100 najlepszych amerykańskich filmów wszechczasów, którą ogłosiło American Film Institute. Każdy seans będzie również okazją do dowiedzenia się czegoś nowego na temat filmowych klasyków, będą przygotowywane prelekcje i dyskusje, aby po udanym seansie można było  czuć się bogatszym o nową wiedzę.

Wydarzenie odbędzie się w Auli 127 na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego, a pokaz filmu poprzedzi prelekcja dr. Krzysztofa Jajko – kulturoznawcy z Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizującego się w historii kina hollywoodzkiego, pracownika Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Film, który będzie można obejrzeć nosi tytuł „12 gniewnych ludzi”. Młody chłopak (John Savoca) zostaje oskarżony o morderstwo własnego ojca. Zgromadzone dowody i zeznania świadków jednoznacznie wskazują na jego winę. Gdy sędzia (Rudy Bond) wysyła ławę przysięgłych na obrady, ich wynik wydaje się być czystą formalnością. Prawie wszyscy ławnicy, zmęczeni upałem i pragnący jak najszybciej opuścić budynek sądu, są przekonani o winie oskarżonego. Tylko jeden z nich (Henry Fonda), nie ma wystarczającej pewności. A wyrok musi być jednogłośny. Rozpoczyna się zawzięta dyskusja, w której stawką jest życie chłopaka.

Film będzie można zobaczyć o godz. 17:00, wstęp wolny.

„Sąsiedzi” w „Siemaszce”

Polaków portret własny, który uderza gorzką prawdą i autoironią. To polityczna komedia, która bezlitośnie wyszydza narodowe przywary. Reżyser Waldemar Śmigasiewicz nie tylko mierzy się z mitem sarmatyzmu, ale zestawia go ze współcześnie pojmowaną polskością. Przedwyborcze spory galicyjskiej szlachty sprzed wieku uderzają swoją aktualnością, a przekonanie, że Polacy są narodem wybranym wielu widzom wyda się znajome.

„Sąsiedzi” Michała Bałuckiego to pretekst do rozmowy o naszym aktualnym portrecie zbiorowym. Spora dawka komizmu, mistrzowsko skrojone dialogi oraz gra aktorska na najwyższym poziomie to gwarancja wyśmienitej zabawy, która pozostawi po sobie ślad smutnej refleksji.

Spektakl rozegra się na deskach Teatru im W. Siemaszkowej o godz. 19:00. Bilety w cenie 45 zł można kupić w kasie.

Wiosnę czuć w powietrzu, więc pewnie wielu z Was myśli o podróżach, dlatego warto „wybrać” się w piątkowy wieczór do Iranu. O tym kraju opowie Jan Marković, psycholog; człowiek, który lubi poznawać nowe i nieoczywiste. Na podróżowaniu się nie zna, ale od czasu do czasu z przyjemnością to robi. Nie znosi za to powierzchownych opinii o innych kulturach, bo sam się ich wiele nasłuchał o swoich.

Spotkanie będzie miało formę slajdowiska, które rozpocznie się o godz. 19:00 w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24), wstęp wolny.

„Peweksówka” w Jazz Room

O godz. 20:00 w rzeszowskim klubie Jazz Room (ul. Kościuszki 9) ze swoim recitalem „Peweksówka” wystąpi Jacek Stęszewski. Będzie to wędrówką po czasach PRL-u i powrotem do lat 80. i 90. Znajdą się tam piosenki wspominające zakupy w Peweksie, tankowanie na kartki na CPN-ie, przypomnienie sobie, jak smakowała woda firmowa z saturatora oraz guma turbo.

Recital spowoduje również przenosiny do roku 1990 na mistrzostwa świata we Włoszech. Będą też wspomnienia dotyczące  pierwszych filmów na kasetach VHS. Nie zabraknie także wujka z RFN przywożącego z zagranicy kolorowe katalogi i „czekoladę z okienkiem”. Będzie także trochę o komputerach tamtych czasów, czyli Commodore 64 i Amiga.

Podsumowaniem płyty będzie piosenka inspirowana mistrzowskim i ponadczasowym dziełem Staszka Berei, czyli filmem „Miś”. Nie zabraknie tez obowiązkowych pieśni z Księżycówki.

Bilety w cenie 30/40 zł można kupić wysyłając sms na nr 533 242 733 o treści
„Miasto, Imię i Nazwisko, Ilość biletów”. Bilety będą do odebrania bezpośrednio przed koncertem. W dniu imprezy bilety można kupić w recepcji Grand Hotelu (ul. ks. Dymnickiego 1a).

Maraton Fitness

Z okazji Dnia Kobiet  Rzeszowski Dom Kultury przygotował wyjątkowe przedsięwzięcie, jakim jest Maraton Fitness, czyli pięć równoległych imprez rekreacyjno-sportowych dla kobiet, które odbędą się w sobotę (11 marca)  w wybranych filiach na terenie całego Rzeszowa. Wszystkie wydarzenia rozpoczną się o godzinie 10:00 i w ich programach znajdą się takie zajęcia, jak aerobik, pilates, tabata, zumba i wiele innych.

Maraton Fitness odbędzie się w następujących filiach Rzeszowskiego Domu Kultury: Filia Country (ul. Herbowa 3), Filia Krynicka (ul. Krynicka 1), Filia Pobitno (ul. Konfederatów Barskich 43a), Filia Staromieście (ul. Staromiejska 43a), Filia Zalesie (ul. Wieniawskiego 84).

Wstęp na Maraton Fitness jest bezpłatny i jedynym warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze zgłoszenie udziału. Liczba miejsc jest ograniczona, a zapisy potrwają do 10 marca. Szczegółowe programy, adresy poszczególnych filii oraz numery kontaktowe, na które należy dokonać zapisu są dostępne na stronie internetowej www.rdk.rzeszow.pl.

Jak tanio podróżować?

Bernadetta (Bebe) Baran podróżuję od 4 lat i do tej pory udało je się odwiedzić 26 krajów oraz objechać naszą piękną Polskę wzdłuż i wszerz – wszystko tanim kosztem. Dzięki podróżowaniu jej życie zupełnie się odmieniło, sama stała się bardziej otwarta, ufna ludziom, wyzbyła się wielu stereotypów, zaczęła przełamywać swoje słabości, a także uświadamiać sobie, że każdy człowiek ma prawo do szczęścia i nie potrzeba wiele, aby je odnaleźć. Podróże kształcą i są źródłem niesamowitych doświadczeń, ale także stawiają nas w obliczu różnych wyzwań.

To właśnie ona będzie bohaterką spotkania pt. „Jak podróżować tanio i często?”.
W trakcie spotkania będzie można się dowiedzieć  m.in., dlaczego warto podróżować, gdzie zamieszczane są najatrakcyjniejsze promocje, czy last minute jest lepsze od first minute, w jaki sposób spędzam ponad 40 dni w podróży w ciągu roku pracując na etacie, jak podróżować tanio i często.

Spotkanie odbędzie się w Undergroundzie (ul. Matejki 10) o godz. 16:00, wstęp 5 zł.

Najlepsze fotografie portretowe

Fotografia portretowa jest cały czas obecna w różnych kulturach na całym świecie i wraz z rozwojem technologii i ona ewoluowała wraz z upływem czasu. Przyczyną zmian jest odwieczna ciekawość innymi ludźmi: od gwiazd, polityków i ikon popkultury, po zwykłe życie innych obywateli. Każdego dnia natrafiamy na portrety, autoportrety i „selfie” w reklamach, czasopismach i mediach społecznościowych.

Tak duże zróżnicowanie w fotografii sprawia, że wybór fotografii na wystawę pokonkursową i wskazanie wśród nich najlepszy jest zarazem bardzo ekscytujący, jak i bardzo trudne. Wystawa XV edycji konkursu obejmuje 100 fotografii wybranych przez jury z wszystkich przesłanych na konkurs, które członkowie jury określili jako najlepsze i najbardziej interesujące fotografie portretowe z Polski i świata.

Wśród prezentowanych prac są nie tylko nagrodzone w konkursie, jest również wśród nich sporo czarno-białych portretów, które od kilku lat ponownie zachwycają nas grą światła i cieni, jak i bardzo ekspresyjne zdjęcia i takie budzące niepokój. Spotkamy nie tylko portrety zwykłych osób z naszej i innych kultur, czy też kogoś znanego.

Przyglądając się zdjęciom zobaczymy utrwalone ludzkie emocje i oblicza oraz uchwycone chwile, zarówno te dobre, świąteczne, jak te, których na co dzień nie zauważamy lub nie widzimy bo dzieją się daleko od nas.

W Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego (ul. Matejki 10) o godz.18:00 odbędzie się wernisaż wystawy konkursowej pt. „Portret”, na którą składają się najlepsze prace wyłonione w konkursie Portret Koło 2016. Wystawa potrwa od 10 marca do 5 kwietnia. Wstęp wolny.

Pociask Jazz Quartet w Radiu Rzeszów

Piotr Pociask, gitarzysta jazzowy, kompozytor, dyrektor i pomysłodawca festiwalu Jazz Contest. Jest laureatem nagrody im. Bogusława Wojtowicza i Złotej Róży. Jest twórcą i liderem różnorakich projektów muzycznych m.in. AfroFree – Honorowe Wyróżnienie na Folkowym Festiwalu Polskiego Radia w Warszawie „Nowa Tradycja”, Big Contest Band – współpraca z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Stanisławem Sojką, Lorą Szafran, Grażyną Łobaszewską, Piotrem Cugowskim. Dla działającego od 7 lat big bandu napisał kilkadziesiąt aranżacji i kilka kompozycji, The Stream: autorski projekt progresywno rockowy.

Piotr Pociask Jazz Quartet to formacja założona w 1997 roku, która koncertowała na krajowych festiwalach, oraz współpracowała z legendarną piwnicą u Muniaka. Oprócz lidera skład zespołu tworzą: Paweł Dobrowolski – perkusja, Andrzej Święs – bas, Rafał Stępień – instr. klawiszowe

W repertuarze zespołu znajdują się kompozycje Piotra Pociaska ukazujące nowe oblicze muzyki fusion, którymi artysta przenosi słuchaczy w poetycką i wysublimowaną przestrzeń gatunku.

Jednak Piotr Pociask Quartet to także mocna męska muzyka, będąca jazzową ucztą klasyki gatunku. Znakomici cenieni w międzynarodowym środowisku instrumentaliści, oraz bogate aranże sprawiają, że PPQ otrzymuje bardzo wysokie recenzje, koncertując zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Koncert odbędzie się o godz. 19:00 w siedzibie Polskiego Radia Rzeszów (ul. Zamkowa 3). Wstęp wolny.

Muzyka baroku w Filharmonii

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Koncert Symfoniczny „W wiosennych barwach” to propozycja Filharmonii Podkarpackiej. Koncert łączyć będzie w sobie tradycję z nowoczesnością, zabrzmią bowiem kompozycje Ryszarda Borowskiego, inspirowane muzyką baroku, m.in. Das Wohltemperierte Klavier J.S. Bacha, Koncertem fletowym Vivaldiego, a w „Ptasim koncercie” usłyszymy „Kukułkę” L. C. Daquina i „Kurę” F. Couperina.

Wdzięczne ptasie trele inkrustować będą także słynną VI Symfonię „Pastoralną” Beethovena. Dzieło powstało z umiłowania przyrody, o czym świadczą słowa kompozytora: „Jakże jestem szczęśliwy, mogąc chodzić wśród gąszczy lasów, drzew, krzewów i skał… Nikt nie może kochać wsi bardziej ode mnie – lasy, pola, drzewa, skały dają duszy oddźwięk, jakiego jej trzeba… Tu nie dokucza mi mój przeklęty słuch – każde drzewo zdaje się mówić do mnie. Czy można wyrazić błogość, jaką daje człowiekowi cisza lasu…? Symfonię kończy Pieśń pasterska – rodzaj hymnu na część przyrody, – „nabożeństwa pod zieloną kopułą drzew…”.

Koncert odbędzie się o godz. 19:00. Bilety w cenie 20/30 zł można kupić w kasie filharmonii.

2. SOBOTA

Jeśli na scenie stają Katarzyna Skrzynecka, Piotr Gąsowski, Anna Oberc oraz Jakub Przebindowski, spektakl staje się prawdziwą sztuką! Dowcipna i frywolna komedia „Sceny dla dorosłych, czyli sztuka kochania!” w reż. Krzysztofa Jasińskiego, która podbije serca widzów przezabawnymi piosenkami, a żywa interakcja z publicznością rozbawi do łez i pozwoli poczuć się współuczestnikiem tego wciągającego widowiska.

Brawurowo zagrana, pikantna i uroczo dosłowna, lecz bez wulgaryzmów i obsceniczności, jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. W cudownie lekki sposób mówi o sprawach, do których przywiązujemy tak wielką wagę. Spodoba się każdemu, bez względu na wiek, płeć, czy… doświadczenie, bo robi to po mistrzowsku!

Spektakl odbędzie się o godz. 16:00. Bilety w cenach 70 zł i 90 zł można kupić  w kasie filharmonii lub na www.kupbilecik.pl

Za starzy na miłość? 

Z Old Love potrzebują aż ćwierć wieku, by ich znajomość mogła się przerodzić w realny związek. On jest nią oczarowany od pierwszego wejrzenia, ona nim – trochę mniej. Ścieżki Buda i Molly krzyżują się co jakiś czas, jednak kluczowym momentem dla tego wyjątkowego związku okazuje się pogrzeb męża Molly. Komedia fascynuje miłosnymi perypetiami, urzeka optymizmem oraz zadaje ważne pytanie: czy ludzie w dojrzałym w wieku powinni jeszcze myśleć o miłości, również miłości fizycznej?

To europejska prapremiera sztuki jednego z najsłynniejszych kanadyjskich dramatopisarzy – Norma Fostera, która zachęci do postawienia kilku ważnych kwestii.

Spektakl na deskach „Siemaszki” rozegra się o godz. 17:00 w sobotę i niedzielę.
Bilety w cenie 30 do kupienia w kasie teatru.

„Cudowna terapia” w MIMESIS 2

Aktualne, małżeńskie rozterki wprowadzają nieład w związku Państwa Dąbków, dlatego zgadzają się na udział w terapii dla par. Znaczy się… jedno chce bardziej, drugie oczywiście mniej. Dzięki terapeucie dochodzą do wniosku, że potrzebują zrobić kilka kroków we właściwym kierunku. Problemem jest znalezienie tego właściwego. Czy miłość z wieloletnim stażem może być przeżuta? Czy wybaczenie, to już tylko tolerancja? Jakiej metody użyje terapeuta?

Odpowiedzi na te pytania da „Cudowna terapia” – sztuka austriackiego pisarza i dziennikarza Daniela Glattauer’a, która po raz pierwszy zostanie wystawiona w Polsce przez Teatr MIMESIS 2 w Czarnej koło Łańcuta w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji  (Czarna 260c k. Łańcuta) o godz. 18:30. Spektaklowi patronuje Rzeszów News.

Koszt biletu to 15 zł. Można je rezerwować telefonicznie: 17 226 23 23 lub mailowo: biuro@gok-czarna.pl

Warsztaty pomocy w Millenium Hall

Młodzież (dla) miasta po raz czwarty! Tym razem uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych zachęcają po raz kolejny do udzielania pomocy innym. W sobotę odbędą się „Warsztaty Pomocy”, w trakcie których będzie przeprowadzona zbiórka żywności i środków czystości dla potrzebujących. W programie m.in. zajęcia z samoobrony, języka migowego, pierwszej pomocy, układania kostki Rubika, a wszystko w doborowym towarzystwie!

Jak mówią pomysłodawcy, „pomaganie nie jest trudne, wystarczy tylko chcieć”. Dlatego zapraszają każdego – starszych i tych najmłodszych, zapewniają mnóstwo pozytywnej energii i rozwój zainteresowań z ciekawymi osobami. Akcja odbędzie się w Millenium Hall od godziny 12:00.

3. NIEDZIELA

Młodzieżowy Dom Kultury i TEATR M.D.K., czyli Młode Dzielne Kuropatwy przygotowali spektakl „Opereta, czyli Ptasia kaszanka” na motywach „Historii” Witolda Gombrowicza, w reżyserii Moniki Adamiec. Zanim staniesz się „dorosłym”, musisz obronną „nogą i na bosaka” przejść przez dzieciństwo i młodzieńczość. Musisz doświadczać świata, buntować się, szukać przyjaciół, z którymi można budować nową rzeczywistość, by wreszcie żyć po swojemu i pisać własną historię!

Jak zakończyłaby się „Historia” Witolda, pozostaje tajemnicą, ale odnalezione fragmenty młodzieńczego dramatu Gombrowicza, stały się pretekstem do opowiedzenia jej na nowo. I próby znalezienia odpowiedzi na pytanie: czy można uwolnić się z matni rodzinnych powiązań.

Spektakl odbędzie się o godz. 17.00 w Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie (ul. Osmeckiego 51). Wstęp wolny.

Rockowo w „Vinylu”

Disperse oraz Retrospective powracają z nowymi albumami. W następstwie premier „Foreword” i „Re:Search” obie grupy łączą siły wyruszając we wspólną trasę koncertową, na której towarzyszyć im będzie obiecująca formacja post-rockowa Ayden.

Niewiele zespołów prezentuje tak wysoki poziom umiejętności technicznych jak Disperse. To jednak nie opanowanie gry na instrumentach, czy wirtuozeria sprawiają, że muzyka tej grupy wyróżnia się na tle innych. Fundamentem ich twórczości jest świetny zmysł kompozycyjny. Doskonałym tego przykładem jest nowa płyta „Foreword” wydana w 4 latach po poprzedzającej ją „Living Mirrors”.

Grupie udało się sprawić, że złożoność tego albumu pozostaje schowana pod przykryciem lekkości piosenek, skrywającej synkopowane rytmy, eksperymenty z metrum i inne cechy charakterystyczne dla muzyki progresywnej. Dzięki otwartości na inspiracje i zdolności do zabawy muzyką, zespół szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich zespołów progresywnych.

Ekipa ta z powodzeniem koncertowała na wielu europejskich festiwalach, w tym UK Tech-Metal Fest, Euroblast czy ProgPower. Albumem „Foreword” Disperse zaprasza na rejs przez muzyczny ocean, gdzie dryfując wśród skrzących szczegółów, coraz to nowe cuda pojawiają się na horyzoncie.

Mająca wśród progresywnej publiczności spore uznanie grupa Retrospective prezentuje zgoła odmienne spojrzenie na muzykę prog rockową. Na swoim najnowszym wydawnictwie „Re:Search” zespół z powodzeniem łączy bardziej drapieżne oblicze prog metalu, z rozmarzoną melodyjnością art rocka. Agresywne riffy napędzane wyrazistą linią basu przeplatają się z przestrzennymi gitarowymi solówkami. Całości dopełniają stojące jakby w kontraście wokale.

Mocny głos Jakuba Roszaka tworzy unikalny, balansujący na krawędzi liryzmu i szaleństwa klimat, a delikatna barwa głosu Beaty Łagody dodaje muzyce Retrospective spokoju i ukojenia. Ta szalona mieszanka doskonale sprawdziła się na poprzednim albumie „Lost In Perception”. Krążek uznany został przez kilka polskich portali za najlepsze progresywne wydawnictwo 2012 roku. Czy podobnie będzie z „Re:Search”? O tym najlepiej przekonać się na żywo, w czasie trasy promującej to wydawnictwo. Retrospective to bowiem prawdziwy żywioł właśnie na koncertach!

Najmłodszym, ale niemniej interesującym zespołem w line-upie jest poznański kwartet Ayden. Stylistyka zespołu wypływa z brzmień określanych jako post-rock, progresja, ambient. Naładowane emocjami utwory rozbudzają apetyt coraz bardziej, jeden po drugim. Ayden to przestrzeń, spokojnie i stopniowo budowane napięcie, które rozładowują pełne werwy momenty kulminacyjne. To zaskakująca i pełna energii instrumentalna podróż, która zainteresuje każdego miłośnika post-rockowych wrażeń.

Aktualnie Ayden przygotowuje swój debiutancki album, który nagrywany i realizowany był m.in. pod okiem członków Tides From Nebula. Tym krążkiem zespół z pewnością udowodni, jak wiele muzycznych przestrzeni nie zostało jeszcze odkrytych przez ludzi. Premiera albumu nastąpiła 26 lutego 2017.

Koncert odbędzie się w Klub Vinyl (al.  Piłsudskiego 31) o godz. 18:30. Bilety w cenie 30 zł/40 zł można kupić TUTAJ lub Kardamon Alkohole Świata.

„Podróż” w „Przedmieściu”

Scenariusz spektaklu „Podróż” został napisany według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Prace nad książką autor poprzedził gruntownymi, wieloletnimi studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, mitologii różnych kultur i religioznawstwa. Punktem wyjścia powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, choć Mann przy jej pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych.

Historia biblijna Józefa i jego braci ożywa stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.

Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem. Chcemy zaprosić wszystkich widzów na artystyczną ucztę, podczas której opowiemy niezwykłe losy Józefa… losy każdego z nas.

Spektakl odbędzie się w Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4) o godz. 19:00. Bilety w cenie 30 zł/ 20 zł można rezerwować pod numerem telefonu: 667 714 730.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl