Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

Pobiegniemy po pasie startowym lotniska, spalimy gumę na harleyu, zobaczymy „Prawdę” oraz będziemy mogli stać się modelami lub modelkami. W ten weekend czeka na nas XII Europejska Noc Muzeów oraz rozpoczyna się 56. Festiwal Muzyczny w Łańcucie.

1. PIĄTEK

„Wege Piątek” w pubie Kultura (ul. Szopena 59) to okazja do tego, by spróbować wegańskich smakołyków. W ramach spotkania odbędzie się pokaz filmu Michała Siewierskiego  „Food Choices” oraz degustacja wegańskich potraw.  Wstęp 2 zł. Wege impreza rozpoczyna się  o godz. 18:00.

Teatr „bo tak” w piątkowy wieczór przedstawi o 19:45 komedię małżeńską – „Prawda” Floriana Zellera w reż. Marcina Sławińskiego.

Spektakl odbędzie się w Wydziale Muzyki UR (ul. Dąbrowskiego 83). Bilety w cenie 40 zł można kupić na stronie teatru.

W Rzeszowskim Domu Kultury filia Załęże o godz. 21:00 odbędzie się III Rzeszowska Noc Poezji. W programie autorska prezentacja zwycięskich utworów Turnieju Jednego Wiersza wraz z uroczystym ogłoszeniem wyników Turnieju oraz wręczeniem nagród. Wstęp wolny.

Nim jednak rozpocznie się spektakl, to w budynku Wydziału Muzyki warto pojawić się już o godz. 18:30 na wernisażu Pauliny Kuczmy, podczas którego artystka zaprezentuje zbiór zdjęć, będących dokumentacją prac charakteryzatorskich wykonanych podczas studiów w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie. Dodatkowo podczas wystawy odbędzie się pokaz charakteryzacji. Wstęp wolny.

PlanBe zagra w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) o 20:00. Bilety w cenie 25 zł można kupić w dniu koncertu. PlanBe to młody lecz już oszlifowany diament do korony QueQuality, urodzony w Tomaszowie Lubelskim, a dziś działający na scenie krakowskiej.

Wachlarz inspiracji PlanaBe jest szeroki, ale w głównej mierze skupia się na brzmieniu Nowego Toronto, które przy swoich nietypowych podziałach rytmicznych zarazem wymusza kombinowanie z flow, jak daje spore pole do popisu do płynnego przechodzenia między rapem z pazurem a „slow jamowym” podśpiewywaniem.

W ten weekend o godz. 18:00 odbędzie również oficjalne otwarcie Przystani na Lato, czyli miejsce, gdzie pod chmurką można w przyjemny czas spędzać czas z bliskimi. Wstęp wolny.

Przystań na Lato znajduje się w unikalnym miejscu – na granicy rzeki Wisłok oraz samego centrum miasta, blisko Filharmonii Podkarpackiej.

2. SOBOTA

W dniach 20-21 maja Automobilklub Rzeszowski, już po raz trzeci, organizuje Rajd Rzeszowiak, który w tym roku urósł do rangi Mistrzostw Polski. Stało się tak za sprawą samochodów historycznych, które przyjadą do Rzeszowa walczyć w trzeciej rundzie Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Na trasie zobaczymy całą gamę rajdowych „klasyków”, od B-grupowego Audi Quattro i kultowego Subaru Impreza, przez Porsche 911 i Saaba 96, po polskie Polonezy oraz Fiaty 125p i 126p.

W zawodach wystartują także uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia oraz Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Super KJS, w których wystartować mogą amatorzy. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Salon GOC Harley-Davidson Rzeszów (ul. Ludwika Chmury 4) organizuje bicie rekordu Guinnessa w jeździe na motocyklu z jednoczesnym tzw. paleniem gumy. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Lądowanie skoczków, pokaz sprzętu lotniskowego, wystawa szybowców, pokazy artystyczne a także konkursy, w których główną nagrodą będzie przelot samolot – to część atrakcji Dnia Otwartego portu lotniczego w Jasionce, które rozpoczną o godz. 11:00 i potrwa do 16:00. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Skyway Run, czyli nocny bieg po pasie startowym lotniska w Jasionce odbędzie się o godz. 0:00, bo to właśnie wtedy zawodnicy wyruszą w 5-kilometrowy „odlot”. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

W nocy będzie można również poszaleć w instytucjach kultury w godz. 18:00-2:00 w ramach XII Europejskiej Nocy Muzeów. Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

W klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) o 19:00 zagrają  Raging Death, Gallower   oraz Excidium. Bilety w cenie 10 zł można kupić w klubie. Raging Death koncertuje od ponad 5 lat, ma na swoim koncie ok. 50 koncertów w całej Polsce, oraz kilka poza jej granicami. Występował m.in. przed Wolf Spider, Master, Hypnos, a w czerwcu 2016r. zagrał przed legendarnym zespołem Testament.

Gallower to stosunkowa młoda kapela, która zaczyna swój podbój scen Polski. W 2015 roku wypuścili w świat swoje pierwsze demo, które spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem. Na tyle ciepłym, że amerykańska wytwórnia Shadow Kingdom Records postanowiła je wydać na kasecie. We wrześniu 2016 r. zespół wypuścił swoje drugie demo zatytułowane „Through the Gallows”, które również będzie dostępne na taśmie, tym razem dzięki Fukk Records.

Nawałnica zwana Excidium rozpoczęła swój byt w 2006 roku w Rzeszowie i od tego czasu nieprzerwanie się rozprzestrzenia. Zespół ma już na koncie kilka dobrze przyjętych wydawnictw utrzymanych w klimacie blackened thrash metalu, m.in. split CD z poznańskimi thrasherami z Bloodthirst.

W sobotę o 19:00 rozpocznie się również jedna z największych imprez w regionie – 56. Festiwal Muzyczny w Łańcucie. Szczegółowy program wydarzenia można przeczytać TUTAJ.

3. NIEDZIELA

Znana agencja modelek i modeli KOYA mgmt poszukuje w Rzeszowie nowych twarzy. Casting dobędzie się w kawiarni Hola Lola przy ul. Mickiewicza 3, od godz. 13:00 do 15:00. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl