Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News

Orszak Trzech Króli, tańce z całego świata i planszówki. A na deser „Tresowany mężczyzna” i jedyna okazja, aby w tym miesiącu zobaczyć fenomenalny spektakl „Pogorzelisko”. W ten weekend w Rzeszowie będziemy też pomagać Emilce.

1. PIĄTEK

Z czym nam się kojarzy 6 stycznia? Ze Świętem Objawienia Pańskiego, bardziej znanego jako święto Trzech Króli. W stolicy Podkarpacia z tej okazji odbędzie się już tradycyjny Orszak. Należy pamiętać, że w tym roku została zmieniona trasa w związku z czym Orszak nie pojawi się na ul. 3 Maja, tylko Szopena i Słowackiego. Tymi ulicami dotrze na czele ze Świętą Rodziną na Rynek. Jasełka rozpoczną się o godz. 11:30 na parkingu przy hali Podpromie. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

Wieczorem natomiast można zajrzeć do Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24)  na spotkania Slot Art Cafe. Tym razem  w repertuarze planszówki. Jeśli masz swoją ulubioną grę, przynieś ją ze sobą. Początek zabawy o godz. 19:00.

MiK Acoustic – projekt muzyczny poruszający się po szerokim spektrum muzyki akustycznej. Zespół powstał w lecie 2013 roku z inicjatywy dwóch rzeszowskich muzyków – Michała Pietruchy i Jakuba Ostrowskiego i w szybkim tempie rozwija swoje skrzydła, zyskując uznanie coraz większego grona widzów. Panowie zagrają w Starym Browarze (ul. Rynek 20) Stinga, Georgea Michaela, Jasona Mraza, Jamesa Blunta, Johna Mayera, Ryana Adamsa, utwory Dżemu, R.E.M, Pink Floyd, Michaela Bublego, Eaglea Eye Cherry i wiele innych. Początek godz. 20:00, wstęp wolny.

„Tresowany mężczyzna” Johna von Düffela, to sztuka, która powstała na podstawie bestsellerowej powieści Esther Vilar  pod tym samym tytułem i zrobiła prawdziwą furorę przynosząc autorce światowy rozgłos. Jej spostrzeżenia na temat relacji płci  wprowadziły sporo zamętu w kręgach feministycznych Europy Zachodniej lat 70., nie straciły one jednak impetu ani ostrości, tyle, że dziś możemy się tym bawić, śmiać się z siebie, dostrzegając absurd w tym, co kiedyś wywoływało wojnę.

„Kobieta ma wybór i to przesądza o jej nieskończonej wyższości nad mężczyzną: każda może wybierać między formą właściwą mężczyźnie, a bezmyślną wegetacją luksusowego pasożyta i  gros kobiet wybiera to drugie. Mężczyzna takiego wyboru nie ma”.

Czy zatem udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy kobieta zarabiająca dużo więcej od mężczyzny, nie straci do niego szacunku, a on nie przeistoczy się w zakompleksionego teletubisia? Jaki według mężczyzn jest ideał kobiety? Przedsiębiorcza bizneswoman, czy bezradna ślicznotka z niezbyt wysokim IQ?

A może  ta bezradność jest pozorna, a mężczyzna „poddawany jest  tresurze”? A jaki zdaniem kobiet powinien by mężczyzna?  Zdecydowany, konsekwentny i silny, czy przeciwnie wrażliwy i czuły? A może feminizm się pomylił i stworzył „bandę egomaniaków”, wrażliwych – tak, ale na swoim własnym punkcie.

Spektakl odbędzie się o godz. 18:45 (6 stycznia) i o godz. 17:45  (8 stycznia) w sali Koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Dąbrowskiego 83). Bilety w cenie 30/40 zł do kupienia na stronie kupbilecik.pl.

2. SOBOTA

Sobota to dobra okazja, aby zajrzeć do teatru, gdyż w  repertuarze świetny spektakl Cezarego Ibera „Pogorzelisko”. Byliśmy, widzieliśmy i z czystym sercem polecamy. Jeśli nie wierzycie, przeczytajcie naszą recenzję.

Spektakl rozpoczyna się o godz. 19:00 na Dużej Scenie. Bilety 35/45 zł do kupienia na teatr-rzeszow.pl.

Nieco wcześniejszą propozycją są „Dzieci Hioba wiek XX”. Nie jest kolejna historia o tragicznych losach Żydów. To wyznanie autentycznej ofiary holocaustu. Przywrócona do życia, własnymi ustami opowie swoje losy. Wciągnie do getta, zaprosi w podróż bydlęcym wagonem oraz zwabi do baraków Auschwitz. Twórcy poddają w wątpliwość, czy zakład o Hioba zawarty między Bogiem a Szatanem tysiące lat temu, został rozwiązany i czy przypadkiem nie dotyczy w dalszym ciągu nas wszystkich…

Spektakl wypełniony żydowskimi pieśniami jest hołdem dla wszystkich pomordowanych, niezależnie od tego kim byli, kiedy żyli i przez kogo zostali zgładzeni. Widowisko jest także wyrazem szacunku i respektu dla tych, którzy poświęcali swoje życie, ratując innych w czasach terroru i szalejącej nienawiści.

Spektakl odbędzie się w galerii Szajna o godz. 17:00. Bilety w cenie 25/35 zł do kupienia na stronie teatr-rzeszow.pl. „Dzieci Hioba” można też zobaczyć w niedzielę o godz. 20:00.

Wieczór Tańców Międzynarodowych to propozycja prosto z Królestwa Bez Kresu. W programie tańce z Francji, Włoch, Portugalii, Rumunii oraz Ukrainy, Polski i Rosji. Wieczór prowadzić będą Daniel Sandu i Marta Berdel. Bez obaw, na spotkanie są zaproszeni wszyscy, nawet ci, którym poczucie rytmu jest obce. Taneczna zabawa rozpocznie się o godz. 19:30, wstęp wolny.

3. NIEDZIELA

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza na cykl charytatywnych koncertów pod nazwą „Styczeń z Kolędą”. Tegoroczna seria imprez jest realizowana w ramach akcji pomocy „Razem dla Emilki” i potrwa od 8 stycznia do 29 stycznia. Koncerty odbędą się w ośmiu filiach RDK. Pierwszy odbędzie się o godz. 17:00 w niedzielę w filii Staroniwa (ul. Staroniwska 46). 

W podejrzanej scenerii piwnicznej, gdzieś na zapleczu pracowni krawieckiej stajemy się uczestnikami seansu wspominania. Porywa nas korowód tajemniczych postaci, które stopniowo odkrywają swoją tożsamość. Szum maszyn pracowni wtóruje rozterkom głównego bohatera, który ze skrawków pamięci próbuje na nowo uszyć sens swojego życia.

Spektakl „Ostatnie rozdanie” jest autorską interpretacją wybranych wątków powieści Wiesława Myśliwskiego pod tym samym tytułem. Główny bohater widzi, spotyka, rozmawia z postaciami, które miały mniejszy lub większy wpływ na jego życie, na obecny kształt jego osobowości. Mężczyzna poddaje się tym wspomnieniom, jest ich mimowolnym uczestnikiem, raczej biernym obserwatorem niż aktywnym kreatorem zdarzeń. W jego rozterkach, pytaniach i tęsknotach możemy przejrzeć się jak w lustrze i dostrzec swoją twarz, zadziwioną własnym istnieniem.

Mowa tu o spektaklu „Ostatnie rozdanie” w reż. Anety Adamskiej na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego, który odbędzie się o godz. 19:00.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl