Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Ola Ciupa jako Dj Slavic

Jednych w ten weekend rozgrzeje Ola Ciupa, innych „Sztuka kochania”. Rodzice postawią na niedzielę przy planszówkach, a spragnieni  przygód na imprezę Incognito. Będzie odrobina hip-hopu i „Coś w rodzaju miłości”.

1. PIĄTEK

A może weekend zacząć z „dwoma takimi co ukradli księżyc”? Niesforni, złośliwi, leniwi, a przy tym ogromnie sławni! O czym mowa? O historii braci bliźniaków – Jacka i Placka, którzy wyruszają w podróż życia, by skraść księżyc. Mali chuligani zamierzają spieniężyć Złoty Glob, by już zawsze móc prowadzić beztroski i hulaszczy tryb życia. Początkowo żarłoczni i okrutni bracia podczas wyprawy doświadczają bolesnej lekcji.

Adaptacja jednej z najsłynniejszych powieści Kornela Makuszyńskiego przenosi w bajkowy świat, w którym dobro i matczyna miłość zawsze zwyciężają. Wspaniała baśń muzyczna dla całej rodziny, którą można obejrzeć w Teatrze im Wandy Siemaszkowej o godz. 11:00. Bilety w cenie 25/40 zł do kupienia w kasie teatru.

Nieco późniejszą piątkową propozycją „Siemaszki” jest spektakl „Coś w rodzaju miłość”, który jest historią pewnej tajemnicy. To spotkanie kobiety z przeszłością i mężczyzny bez przyszłości.

Ona tkwi w ciągłym pragnieniu afirmacji własnej atrakcyjności. Nie widzi, że mimo dojrzałego wieku wciąż jest piękna i by poczuć się atrakcyjnie jest w stanie zgodzić się na wszystko. Próby zawładnięcia drugim człowiekiem są jedynie próbą uświadomienia sobie swojej wartości. On walczy o pozycję w grupie i pragnie dominować.

Niespełniony „samiec alfa” nieustannie usiłuje wszystkim udowodnić, że jest coś wart i że coś znaczy. Od pięciu lat nieudolnie próbuje rozwikłać sprawę, w której rozwiązanie nikt już nie wierzy, a niesłusznie skazany wciąż tkwi w więzieniu.

Spektakl rozpoczyna się w piątek o 19:00, a w sobotę i niedzielę o 18:00.  Bilety w cenie 35/45 zł można kupić w kasie teatru.

Satyra na hiszpański rasizm

„Teatr Cudów” wg Miguela de Cervantesa to najnowszy spektakl Teatru Przedmieście (ul. Reformacka 4). Do pewnego miasteczka przybywa wędrowna trupa komediantów, którzy przed miejscowymi notablami przedstawiają niesamowite dziwy i wyczarowują niestworzone rzeczy. Ale uwaga… nikt ich nie zobaczy, jeśli „nie pochodzi z prawego łoża i nie jest czystej krwi chrześcijaninem”!

Mistrz Cervantes napisał satyrę na ówczesny hiszpański rasizm, przypominającą w zamyśle „Nagiego króla”: komedianci wmawiają widzom, że przedstawiane przez nich „cuda” mogą zobaczyć jedynie ci, którzy nie mają żadnej domieszki „obcej” krwi, jak u Andersena rzekome szaty cesarza mogli dostrzec jedynie ludzie „mądrzy”.

Mimo że minęło już ponad 400 lat od napisania tekstu jest on aktualny do dziś i do dziś budzi śmiech, o czym na pewno będzie się można przekonać w piątkowy wieczór. Spektakl odbędzie się o godz. 19:00. Bilety w cenie 20/30 zł można zarezerwować pod numerem telefonu 667 714 730.

Koncert poświęcony Kaczyńskiemu

„Dla Ciebie Śpiewam…” In Memoriam Bogusław Kaczyński” to wyjątkowy koncert poświęcony wybitnemu krytykowi, dziennikarzowi, miłośnikowi muzyki klasycznej – Bogusławowi Kaczyńskiemu, w którym wystąpi uwielbiana przez niego gwiazda polskiej sceny operetkowej, perfekcyjna w każdym geście, podbijająca serca publiczności na całym świecie – Grażyna Brodzińska oraz Tadeusz Szlenkier – utalentowany tenor, solista Opery Nova w Bydgoszczy.

Podczas koncertu będzie można posłuchać przede wszystkim ulubionych utworów Bogusława Kaczyńskiego – najpiękniejsze arie operowe, operetkowe, pieśni neapolitańskie. Będą to m.in.: „Aria ze śmiechem”, „Usta milczą dusza śpiewa”, „Wielka sława to żart”, „Co się dzieję, oszaleję”, „O sole Mio” oraz „Przetańczyć całą noc”.

Solistom będzie towarzyszyć orkiestra symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie 30/40 zł można kupić w kasie filharmonii.

„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” to z kolei premiera kinowa. Film traktuje o kobiecie, która napisała książkę zmieniająca wszystko. Ale zanim „Sztuka kochania” podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.

Film można zobaczyć w Multikinie już od godz. 11:35. Bilety w cenie 23/27 zł do kupienia w kasie kina.

Wystawy w Slot Art Cafe i Kulturze

Stowarzyszenie Slot Art Cafe  w piątkowy wieczór przygotowało tym razem coś dla oka. W budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) już od 19:00 będzie można gościć na wernisażu Pauliny Kaczmarskiej, studentki Uniwersytetu Rzeszowskiego z Wydziału Sztuki o specjalności rysunek. Jej prace można było wcześniej  zobaczyć w Herberciarni i Chorkówce pod Krosnem. Wśród jej prac najwięcej jest portretów i natury. Wstęp wolny.

W pubie Kultura (ul. Szopena 59) z kolei odbędzie się wernisaż wystawy Michała Spryszńskiego pt. „Gdy śpią demony, budzi się rozum”. Na początku był chaos… a w 1987 roku w Lublinie urodził się Michał Spryszyński. W 2014 roku obronił dyplom na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, pod czujnym okiem dr. Jakuba Ciężkiego. Brał udział w wystawach zbiorowych, m.in. Młode forum Sztuki Galerii Białej/Centrum kultury; Wystawa w Domu Kultury LSM „Szok, szok …i niedowierzanie” czy Wystawa prac studentów Instytutu Artystycznego UMCS, ACK UMCS „Chatka Żaka”.  Wernisaż rozpocznie się o godz. 20:00, wstęp wolny.

Quebonafide w Vinylu

W klubie Vinyl (ul. Piłsudzkiego 31) z kolei szykuje się spora dawka dobrego hip-hopu dzięki Quebonafide. Muzyczna historia tego rapera zaczęła się 2 maja 2009 roku, kiedy to Quebo razem z Fuso, jako skład pod nazwą „Yochimu”, wypuścili swój pierwszy nielegalny singiel – „Pierwsze cięcie”, a rok później „Drugie cięcie”. 20 lipca 2012 roku pojawiła się kolejna produkcja  duetu, będąca minialbumem noszącym tytuł „Flow witam”. Kolejne lata to: mixtape o nazwie „Eklektyka” oraz album pod tytułem „Płyta roku”.

W 2014 wraz z Marcinem Pawłowskim-Pawbeats’ em nagrali utwór pt. „Euforia”, który szturmem wdarł się na najwyższe szczyty notowań w wielu rozgłośniach radiowych. W 2015 r. Quebo zadebiutował z legalnym wydawnictwem o tytule „Ezoteryka”. Raper wydał ją we własnej wytwórni – Que Quality, która obecnie jest jedną z wiodących w kraju.

Raper jest również bardzo znany z wielu walk freestylowych, w których realizował się zanim na dobre zagościł na polskiej scenie hip-hopu. Dla rzeszowskiej publiczności zagra o godz. 20:00. Bilety w cenie 40 zł można kupić w klubie.

„Dziś To Ci Powiem”, że Exaited w Bajka Disco Klub zagra dla rzeszowian koncert. Gwiazda jest znana z takich hitów jak: „Daj, daj, daj” czy „Blisko ciebie”. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00, wstęp 15 zł.

2. SOBOTA

Na „Future Shorts Winter Season” składa się 8 krótkometrażowych produkcji, obfitujących w zaskakująco dużą ilość słońca, feerię barw, lecz przede wszystkim pełną paletę emocji. „You Could „Sunbathe In This Storm” – przestrzeń, formy, kolory i dźwięki symbolizują otaczający nas świat.

Nowe początki oznaczają koniec znanych wzorców. Kreujemy czy tylko jesteśmy kreowani?
„Parking” – tajemnicza kobieta musi całkowicie odmienić swoje życie w ciągu jednego dnia, aby być z mężczyzną, którego poślubiła. Emocjonalna opowieść o stawianiu własnych pragnień nad oczekiwania i wymagania innych.

„Coach” – rozwiedziony ojciec zabiera syna do Francji na mecz piłki nożnej. Kiedy psuje im się samochód, zmuszeni są złapać podwózkę autobusem pełnym Angielskich fanów. Poznając charyzmatycznego lidera kibiców, syn zaczyna kwestionować autorytet ojca.

„Ten Meter Tower” – dziesięciometrowa wieża do skoków. Ludzie, którzy po raz pierwszy stają na jej brzegu, muszą zdecydować czy skoczyć, czy zejść na dół. Mierzą się z dylematem: przezwyciężyć instynktowny strach przed postawieniem kroku naprzód czy ulec upokorzeniu i wrócić na dół? “Ten Meter Tower” to zabawne studium człowieka w niełatwej sytuacji.

„Oy – Space Diaspora” – krótka opowieść o transformacji Ziemi w wyimaginowaną planetę o nazwie Space Diaspora. „Bike Life” – akcja dzieje się w małym mieście w Walii. Daniel Commander i jego ekipa rowerzystów odnajduje cel, który powstrzymuje ich od przestępczości i nałogów. Lokalni mieszkańcy nie są jednak zachwyceni ich pomysłem na spędzanie wolnego czasu.

„Hold On” –  młoda, ambitna wiolonczelistka stara się przezwyciężyć paraliżujący strach przed publicznymi występami, aby zachować swoją pozycję w orkiestrze.

„Mr. Madila” – w kilkuminutowej animacji obserwujemy serię rozmów reżysera z utalentowanym duchowym uzdrowicielem, eksplorujących zagadki umysłu, materię wszechświata i naturę rzeczywistości.

Łączny czas trwania wszystkich filmów to 89 min. Projekcja odbędzie się w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) o godz. 19:00, wstęp wolny.

Ola Ciupa w Lukrze

Sobota to też dobry czas na imprezy w klubach. Salsa Party z Dj Bartefem czeka od 21:00 czeka na imprezowiczów w Estrada Caffe (ul. Rynek 4). Wstęp 10 zł.

„Incognito” –  tajemnicza, uwodzicielska, intrygująca noc to  z kolei propozycja Kula Bowling & Club ( ul. Krakowska 20). Początek imprezy 21:00, wstęp wolny.

W klubie Lukr (al. Kopisty 1) do czerwoności rozgrzewać będzie imprezowiczów Ola Ciupa występująca jako Dj Slavic, znana z teledysków Donatana, prezenterka 4funTV, ambasadorka New Balance, fotomodelka, półfinalistka Miss Polski. Początek imprezy – 21:30, wstęp – 20zł, posiadacze kuponów z aplikacji mobilnej Day&Night wchodzą za darmo.

Koło Gospodyń działające przy Rzeszowskim Domu Kultury filia Przybyszówka (ul. Dębicka 170) organizuje „Zabawę Karnawałową” podczas której zagra zespół „Trio”. Początek zabawy planowany jest na godz. 19:00 Koszt od osoby wynosi 100 zł. Proponowane menu na wieczór to: dwa posiłki ciepłe, różnorodne przekąski, owoce, ciasto, napoje zimne i gorące (kawa i herbata bez ograniczeń). Zapisy pod numerami: 662 626 242 oraz 783 013 888.

3. NIEDZIELA

„Przy planszówkach – zajęcia dla rodzin” to część regularnego cyklu różnych warsztatów organizowanych przez Rzeszowski Klub Rodzinny w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury.
W najbliższą niedzielę ekspert pokazywał będzie, jak wykorzystywać tak lubiane przez dzieci gry planszowe do stymulowania rozwoju maluchów.

Psycholog pokaże jak wpływać na rozwój poznawczy (kompetencje językowe i matematyczne, rozumienie reguł, budowanie narracji, planowanie strategiczne); rozwój fizyczny (ogólna sprawność fizyczna, zdolności manualne, koordynacja ręka-oko); rozwój emocjonalny (radzenie sobie z porażką i stresem, odczytywanie, nazywanie i adekwatne okazywanie emocji); rozwój społeczny (komunikacja z innymi graczami, współpraca, rozumienie norm społecznych).

Warsztaty zostały podzielone na dwie kategorie wiekowe – od 3 do 6 oraz od 7 do 12 lat.
Zajęcia zostaną poprowadzenie z wykorzystaniem odpowiednich reguł i z uwzględnieniem poziomu rozwoju młodych uczestników. Rozgrywka przy planszy będzie zabawą i może także sposobem na wskazanie, jak dana gra wpływa na rozwój dziecka.

Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów: psychologów dziecięcych i edukacyjnych, doświadczonych graczy, a nawet autorów gier planszowych.

Na warsztaty obowiązują zapisy, które należy kierować pod adres kontakt@inkubatorkultury.eu. W zgłoszeniu należy podać imię i wiek dziecka. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Warsztaty rozpoczynają się o godz. 15:00.

„Szalone nożyczki”

Miejsce akcji – salon fryzjerski. Czas wydarzeń – późne popołudnie. Osoby – barwny fryzjer, jego atrakcyjna asystentka oraz klienci – typki spod ciemnej gwiazdy. Punktem kulminacyjnym jest morderstwo znanej pianistki.

„Szalone nożyczki” to teatr interaktywny. Autor sztuki jedną z ról powierzył publiczności, to od niej zależy rozwój sytuacji i zakończenie przedstawienia. „Szalone nożyczki” w 1997 wpisano do światowej Księgi Rekordów Guinnessa jako sztukę najdłużej obecną w repertuarach teatrów amerykańskich.

„Szalone nożyczki” będzie można obejrzeć o godz. 19:00. Bilety w cenie 35/50 zł do kupienia w kasie teatru.

Henry No Hurry to jednoosobowy projekt Wawrzyńca Jana Dąbrowskiego (Letters From Silence, Henry David’s GUN). „Jeden samochód, kilka instrumentów. Bez pośpiechu, bez oczekiwań. Sam ze sobą i swoimi „dziwactwami”. Raz Henry a raz Harry. Dr Jekyll i Mr Hyde” – pisze o sobie artysta.

Jego muzykę będzie można usłyszeć w Undergroundzie (ul. Matejki 10) o godz. 20:00, wstęp 10 zł. Usłyszymy melodie z pogranicza gatunków singer-songwriter oraz indie-folk. To projekt na poły muzyczny, na poły podróżniczy i po trosze pisarski. 

„Kołysanka dla Ofelii” w Radiu Rzeszów

W niedzielę o godz. 19:00 do swojego studia koncertowego zaprasza Polski Radio Rzeszów (l Zamkowa 3), na monodram „Kołysanka dla Ofelii”w wykonaniu Elżbiety Lewak.  Spektakl oparty na podstawie tekstów Georga Büchnera, Williama Shakespeare’a i Stanisława Wyspiańskiego, to opowieść o miłości, rozczarowaniu ludźmi i światem, pogrążeniu się w rozpaczy i bezradności. To także historia przebaczenia i odkupienia.

Weronika Kuśmider – reżyser, opisuje spektakl jako „ukochanie wszystkiego, co boli i rani”. Monodram ten to „utulenie naszego niezrozumienia w relacjach z innymi i samym sobą. Kołysanka, w której spotykają się trzy kobiety. Pierwsza to Ofelia, będąca już po doświadczeniach, o których pisali Shakespeare i Wyspiański, po doświadczeniu śmierci, Ofelia zmartwychwstała. Drugą jest aktorka wykonująca monodram. Trzecia to słowiańska Ofelia Wyspiańskiego, z warkoczem, której tradycyjne pieśni wołają „wysłuchaj mojej historii”.

W sierpniu 2016 roku „Kołysanka dla Ofelii” pokazana została w ramach sekcji SzekspirOff na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Spektakl powstał z okazji 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a .

Bilety do zdobycia na antenie Radia Rzeszów. Ilość miejsc ograniczona.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl