Zdjęcie: Tomasz Sikora
Reklama

„Jesteśmy!” to artystyczna odpowiedź znanego i cenionego fotografa Tomasza Sikory na wylewającą się zewsząd ksenofobię. Przyjdź na wernisaż w niedzielę do rzeszowskiej Galerii Dwa Plany.

Niedziela (28 października) dla miłośników fotografii, a szczególnie fotografii Tomasza Sikory, to obowiązkowa wizyta w Galerii Dwa Plany, która znajduje się w centrum handlowym Nowy Świat. To właśnie tam odbędzie się o godz. 19:00 wernisaż wystawy „Jesteśmy!”, prezentowanej w ramach projektu „Patrz! Szeroko – Rzeszów 2018”. Wystawa będzie czynna do 20 listopada. 

Fotograficzny projekt „Jesteśmy!” Tomasza Sikory powstał w hołdzie równości, bo artysta zauważa wokół coraz silniej dochodzącą do głosy ksenofobiczne wynikające z nieznajomości innych kultur. A to z kolei rodzi strach, który często przeradza się w agresję. Ignorancja, fanatyzm religijny i ideologiczny jest wykorzystywany cynicznie przez różne grupy interesów, z politykami na czele, rzekomo w obronie rodzimej kultury.  

Dlatego Sikora pokazuję symbiozę ciał różnej barwy w postaci, harmonijnych, bardzo plastycznych obrazów, które powstały w procesie łączenia fotografii z elementami natury. „Bo czymże innym jak częścią natury jest człowiek” – pisze Tomasz Sikora.  

W projekcie „Jesteśmy!” wzięli udział: Marta Wilk i Andre Whyte, Oliwia Ebebenge i Robert Trzciński.  
  
Tomek Sikora  jest fotografem-artystą. Wędruje z aparatem od ponad 50 lat. Wychwytuje, oswaja i zamienia napotkane chwile w wizjonerskie kadry. Jego kreacje łamią zasady. Wyjątkowy styl, jak charakter pisma, wyróżnia go w czołówce polskich twórców fotografii. Sikora jest autorem  kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz ponad 50 wydawnictw autorskich.  

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowych dla Hoteli Sheraton i InterContinental, Sinwgapore Airlines, Reebok.  

W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. W 2009, nakładem wydawnictwa Znak ukazał się album „Tomek Sikora światłoczuły” zawierający kilkaset zdjęć oraz wiele anegdot.  

Sikora pracował dla czołowych agencji reklamowych Australii, USA, Nowej Zelandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Malezji, Singapuru, Hong Kongu oraz Polski. Na swoim koncie ma także współpracę z czołowymi polskimi grafikami, tworzył plakaty teatralne i filmowe. Zajmuje się również fotografią mody.

(oprac. jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama