Zdjęcie: Materiały Aparat Caffe
Reklama

Wystawę portretów dawnych rzeszowian i winiet rzeszowskich zakładów fotograficznych od najbliższego piątku (13 kwietnia) będzie można oglądać w Atelier Aparat Caffe w Rzeszowie. 

Dawniej wierzono, że stara fotografia zawiera duszę osoby fotografowanej, a dusza ta żyje tak długo, jak długo ktoś jeszcze o tej osobie pamięta. Atelier Aparat Caffe, poprzez wystawę „Dawne zakłady fotograficzne w Rzeszowie”, podjęło próbę przybliżenia mieszkańcom historii rzeszowskich „łapaczy dusz”.   

– Przeglądając stare rodzinne albumy niejednokrotnie z nostalgią wspominamy swoich przodków, nie zastanawiając się, kto był autorem naszych fotograficznych pamiątek.
Raczej obojętnie patrzymy na odwrotne strony zdjęć klejonych na różnej wielkości i grubości kartonikach zwanych winietami, na których dawni fotografowie reklamowali swoje usługi – wyjaśnia Ilona Dusza Kowalska z Atelier Aparat Caffe

Ten element przykuł uwagę Moniki Rejewskiej-Mądrzyk, kuratorki wystawy „Dawne zakłady fotograficzne w Rzeszowie”, którą będzie można podziwiać w Atelier Aparat Caffe (ul. Grunwaldzka 24) od piątku (13 kwietnia). Wernisaż rozpocznie się o godz. 17:00.

Osoby, które mają wiedzę na temat dawnych rzeszowskich zakładów fotograficznych, proszone są o kontakt z Atelier Aparat Caffe w celu archiwizacji informacji na potrzeby pracy badawczej.

W Rzeszowie najczęściej można natrafić na zdjęcia oznaczone znakiem cesarskiego i królewskiego nadwornego fotografa Edwarda Janusza. Jednak oprócz niego na przełomie XIX i XX wieku na terenie Rzeszowa funkcjonowali także: Dawid Abrahamowicz, Borys Bresner, Antoni Inasiński, Andrzej Indycki, Simson Spritzer, M. Wein, Józef Zajączkowski.

– Dzięki oznaczeniom na winietach starych zdjęć możemy czerpać informację o ich istnieniu i o ich artystycznym podejściu do „łapania dusz” – dodaje Ilona Dusza Kowalska.

Wystawa portretów dawnych rzeszowian i winiet rzeszowskich zakładów fotograficznych powstała ze zbiorów Fundacji Aparat Caffe, zbiorów prywatnych Anny Starer i Marka Panka w portalu „Przeszłość w pamiątkach ukryta” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Wystawę będzie oglądać do 11 maja – od wtorku do piątku w godz. 12:00-17:00. Wstęp bezpłatny.

Fundacja Aparat Caffe dysponuje największą w Polsce i stale powiększającą się kolekcją eksponatów muzealnych związanych z fotografią. Zbiór liczy blisko 3,5 tys. analogowych aparatów i akcesoriów fotograficznych, klisz, szklanych negatywów zdjęć i tematycznych wydawnictw. Od 2017 r. jest udostępniany poprzez tematyczne wystawy w Atelier Fundacji Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie.

Fundację obecnie tworzy Monika Rejewska-Mądrzyk, Ilona Dusza-Kowalska i Joanna Bród we współpracy z gronem pasjonatów i ekspertów w różnych dziedzinach fotografii.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama