Reklama

O problemie nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych fachowcy będą mówić w poniedziałek (9 maja) na Uniwersytecie Rzeszowskim. Studenci kierunków medycznych będą mogli wziąć udział w konkursie.

„Weź się lecz” – pod tym hasłem przedstawiciele Naukowej Fundacji Polpharmy prowadzą właśnie w całej Polsce akcję dla pacjentów i studentów kierunków medycznych. Akcja ma zwrócić uwagę na powszechny w naszym kraju problem nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjentów.

W poniedziałek (9 maja) przedstawiciele Fundacji pojawią się na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Rozwiąż 20 pytań z testu wiedzy

W programie akcji „Weź się lecz”, która rozpocznie się o godz. 10:00 w auli „Kula” w budynku A0 Wydziału Medycznego UR przy ul. Pigonia 1, jest interaktywne spotkanie z prof. Przemysławem Kardasem z I Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Prof. Kardas jest współautorem pierwszej kompleksowej publikacji nt. nieprzestrzegania zaleceń medycznych pt. „Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych. Od przyczyn do praktycznych rozwiązań”.

Publikacja powstała pod redakcją prof. Przemysława Kardasa i prof. Zbigniewa Gacionga z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a wydawcą jest Naukowa Fundacja Polpharmy.

Podczas akcji studenci kierunków medycznych (od trzeciego roku wzwyż) będą mogli wziąć udział w specjalnym konkursie, w którym do wygrania są wyjazdy na konferencję naukową do Lizbony, laptopy i e-booki. By mieć szansę na nagrody trzeba rozwiązać składający się z 20 pytań test z wiedzy o nieprzestrzeganiu zaleceń terapeutycznych.

Ogólnopolski konkurs rozpoczyna się 9 maja. Tego dnia zostanie uruchomiona specjalna aplikacja konkursowa. Szczegóły będą na fanpage’u akcji na Facebooku.

Narażanie zdrowia na szwank

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że – tylko w przypadku chorób przewlekłych – niesystematycznie leczy się średnio połowa pacjentów. Wielu z nas nie stosuje się też do zaleceń lekarskich dotyczących ilości dawek leków, które musimy przyjąć, w ogóle nie wykupuje recept czy – po ustąpieniu objawów – nie kontynuuje leczenia antybiotykami.

– Takie postępowanie może narazić na szwank nie tylko nasze zdrowie, ale też zwiększa koszty leczenia, zarówno po stronie pacjenta, jak i NFZ. Akcja Naukowej Fundacji Polpharmy i firmy Polpharma „Weź się lecz” ma zwrócić uwagę na ten problem i pokazać, co można zrobić by pacjenci chętniej przestrzegali zaleceń terapeutycznych – tłumaczy Dominika Karp-Skomra z biura prasowego Polpharmy.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: