Reklama

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie obiecuje: za kupno biletów w biletomatach jeszcze w tym miesiącu będzie można płacić kartą, a e-bilet pasażerowie MPK doładują przez internet.

– Wybraliśmy operatora kart płatniczych. Testy bezpieczeństwa są już prawie zakończone – twierdzi Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie.

Obecnie w biletomatach można płacić monetami (10 gr., 20 gr., 50 gr., 1 zł, 2 zł i 5 zł) i banknotami (10, 20, 50 i 100 zł). Biletomatów stacjonarnych na przystankach autobusowych w tej chwili jest 29, mobilnych w autobusach – 80 (płatność tylko bilonem).

– Kartą w biletomatach będzie można płacić jeszcze w tym miesiącu – zapewnia Kowalska.

W biletomatach stacjonarnych za bilet będzie można płacić zbliżeniowo i tradycyjnie (po włożeniu karty do czytnika i wpisania kodu PIN), w mobilnych tylko zbliżeniowo.

Nowe biletomaty

ZTM zapowiada, że do końca listopada zostanie zamontowanych 9 kolejnych biletomatów stacjonarnych. Będą na przystankach: Lwowska szpital pętla 02, Miła Dom Kultury 05, Powstańców Warszawy Dom Studenta 08, Dąbrowskiego / Bohaterów Westerplatte 08, Bł. Karoliny przedszkole 07, Lubelska Oś. Ogrody 09, Budziwojska Kapliczka 11, Cienista cmentarz 01.

Biletomaty co chwilę jednak są nieczynne. ZTM twierdzi, że jest to spowodowane niewłaściwym użytkowaniem urządzeń, czego dowodzą zapisy z kamer zamontowanych na przystankach.

– Najczęściej to bawiąca się młodzież uszkadza mechanizm wrzutowy na monety. Zdarzają się też akty wandalizmu, których sprawców za każdym razem złapała policja. Często dostajemy też telefony od ludzi, którzy nie radzą sobie z nowymi urządzeniami. Musi minąć trochę czasu zanim mieszkańcy oswoją się z nową elektroniką – uważa Anna Kowalska.

Dla tych, którzy chcą uniknąć kontaktu z nieczynnym biletomatem, ZTM zachęca do wyrabiania Rzeszowskiej Karty Miejskiej, tzw. e-biletu, na którym obecnie zapisywane są tylko bilety okresowe.

8 tys. osób ma e-kartę

Płatność e-biletem za jednorazowy lub godzinny przejazd autobusem MPK będzie możliwa dopiero od lipca przyszłego roku, gdy na RzKM zostanie wprowadzona tzw. elektroniczna portmonetka. Za pierwszym razem trzeba będzie ją doładować co najmniej kwotą 50 zł, kolejne zaczynać się będą od 10 zł.

E-kartę można bezpłatnie wyrobić w pięciu Punktach Obsługi Podróżnych ZTM: przy ul. Lisa Kuli 20, Targowej 1, Grottgera 22 (pon.- pt., 6:30-20:00, sobota, 7:00-14:00), oraz w galeriach handlowych: Plaza i Nowy Świat (pon.- sob., od 10:00 do 18:00).

Dotychczas RzKM wyrobiło ponad 8 tys. osób. Od grudnia dotychczasowe bilety okresowe będą zapisywane tylko na e-karcie, co oznacza, że trzeba będzie ją wyrobić. ZTM zapewnia, że jeszcze w październiku kartę będzie można wyrobić i doładować także przez internet, wchodząc na stronę ebilet.erzeszow.pl.

Od niedawna RzKM może służyć jako karta biblioteczna w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Więcej o tym rozwiązaniu możecie przeczytać TUTAJ.

WALDEMAR BIENIEK

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama