Więcej kandydatów z Wietnamu do studiowania na Politechnice Rzeszowskiej

Politechnika Rzeszowska podpisała umowę z firmą Vintraco JSC. Na jej mocy kształcić się u nas będzie mogło więcej osób z Wietnamu.

 

Zdjęcia: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

Władze Politechniki Rzeszowskiej podpisały umowę firmą Vintraco JSC do 2028 roku. Wietnamczycy kształcenie na PRz rozpoczną od intensywnego kursu języka polskiego w uczelnianym Centrum Języków Obcych.

Następnie, jak poinformował Damian Gębarowski, rzecznik PRz, Wietnamczycy będą wybierać kierunki kształcenia. To dla nich ważne, bo dyplomy uczelni europejskich są wysoko punktowane przy naborach na stanowiska kierownicze w firmach wietnamskich.

Politechnika kształci już przyszłych pracowników administracji dla wietnamskich instytucji z branży lotniczej. Współpraca PRz z firmami w Wietnamie sięga roku 2016. To wtedy uczelnia podpisała pierwszą umowę z partnerami Vietnam Airlines.

Obecnie na PRz studiuje 40 osób z Wietnamu, głównie na kierunkach: finanse i rachunkowość, logistyka, zarządzanie oraz informatyka. 

Wizyty na wydziałach

Prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej, 16 października br. podpisał umowę, która jest kontynuacją współpracy z wietnamskimi instytucjami. Rozmowy dotyczyły zwiększenia liczby przyjmowanych kandydatów na studia i kształcenia pilotów.

– Nie mamy narzuconych limitów ilościowych – wyjaśnia Damian Gębarowski. 

W podpisaniu umowy brali udział prof. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. studenckich; dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, dziekan Wydziału Zarządzania; Katarzyna Kania, dyrektor Centrum Języków Obcych, i Edyta Ptaszek, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej.

Firmę Vintraco reprezentował jej dyrektor Do Minh Tam oraz wicedyrektor Nguyen Dinh Ba, a także kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Luong Hoang Ha, koordynator umowy Luong Tuan Duc.

Podczas dwudniowego pobytu na Politechnice Rzeszowskiej członkowie delegacji z Wietnamu spotkali się ze studentami uczelni, zwiedzili miasteczko akademickie i bibliotekę, poznali akademiki, zwiedzili też wydziały PRz (m.in. zarządzania) i jej laboratoria.

Na spotkaniu ustalano warunki studiowania Wietnamczyków na najczęściej wybieranych przez nich kierunkach, a są nimi zarządzanie oraz finanse i rachunkowość. Delegacja z Wietnamu odwiedziła też laboratoria Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej. 

Z kolei w Laboratorium Konstrukcji Samolotu, Laboratorium Silników Lotniczych oraz Laboratorium Aerodynamiki delegacja obejrzała samoloty PZL M-20 Mewa i TS-11 Iskra, a także śmigłowiec PZL W-3 Sokół oraz turbinowe silniki odrzutowe.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama