Więcej nowych alejek i miejsc na pochówek na cmentarzach w Rzeszowie

Reklama

Powstają nowe kwatery i alejki, a stare są remontowane. Miasto rezerwuje także grunty pod rozbudowę nekropolii – informuje rzeszowski ratusz.

 

Zdjęcia: Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa

W Rzeszowie jest 10 cmentarzy komunalnych. Poza największymi, Wilkowyja i Pobitno, mniejsze są m.in. na osiedlach Słocina, Staromieście, Staroniwa, Zalesie i Zwięczyca. W 2021 r. pochowano na nich 1831 osób. Do 26 października br. było już 1265 pogrzebów.

Nekropolie są na bieżąco remontowane, konserwowane i rozbudowywane. W tym roku sporo prac przeprowadzono m.in. na cmentarzu przy ulicy Świętokrzyskiej, gdzie m.in. odnowiono elewację kaplicy i wykonano nowe alejki. Duży był także remont alejek na cmentarzach Pobitno i Wilkowyja. Na tym ostatnim remontowano dach kaplicy.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pochówki urnowe. W spopielarni na cmentarzu Wilkowyja w 2021 r. wykonano 1141 kremacji, a w ciągu pierwszych 10 miesięcy br. było ich już ponad 900. Urny z prochami zmarłych są grzebane przede wszystkim na polu urnowym oraz w kolumbarium, które stoi niedaleko kaplicy na Wilkowyi.

Z 234 miejsc na urny zajętych jest już 99. – Kolejne pola i kolumbarium planujemy wybudować w nowej części cmentarza – od strony północno-wschodniej – wyjaśnia Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które administruje cmentarzami komunalnymi na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej.  

– W tym rejonie na rozbudowę nekropolii zarezerwowanych jest około 8 hektarów gruntu. Pole urnowe niebawem zostanie wykonane także na cmentarzu na osiedlu Zwięczyca – twierdzi Progorowicz.

Na razie na Wilkowyi ZZM w Rzeszowie przygotowuje jednak teren pod pochówki w obrębie cmentarza. W tym roku miasto przekazało już do użytku 10 kwater, z czego 6 jest już zagospodarowanych (jedna kwatera to około 50-60 grobów). Kolejne będą przygotowywane sukcesywnie, następne nowe alejki mają tu powstawać niebawem.

Wilkowyja to największy cmentarz w Rzeszowie. Od 1972 roku pochowano tu już ponad 30 tysięcy osób. Cmentarz zajmuje ponad 28 hektarów.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama