Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

W Rzeszowie stanie więcej paczkomatów. W tym wielofunkcyjnych i proekologicznych – z czujnikami do monitorowania jakości powietrza. Prezydent porozumiał się z firmą InPost.

W środę prezydent Konrad Fijołek podpisał list intencyjny z Damianem Niewiadomskim, wiceprezesem ds. sprzedaży w firmie InPost. Tym samym Rzeszów dołączył do programu Green City. Wcześniej współpracę z InPostem nawiązały Łódź i Kraków.

Dokument zobowiązuje miasto do wyznaczenia nowych lokalizacji pod paczkomaty. W zamian InPost ma zapewnić miastu ekologiczne rozwiązania.

– Naszym wspólnym mianownikiem jest staranie o to, aby w mieście toczyła się zielona transformacja. Musi powstawać jak najwięcej inicjatyw proekologicznych – mówił o współpracy z InPostem prezydent Konrad Fijołek. – Zależy nam także na tym, aby mieszkańcy mieli łatwy dostęp do paczkomatów. Rynek handlu elektronicznego dynamicznie się rozwija – wskazywał.

Eko dostawa

– Paczkomaty to także mniejszy ruch w mieście. Kurier InPost może zostawić w paczkomacie nawet 1000 przesyłek jednocześnie. Zwykły kurier może rozwieźć od 80 do 100 paczek pod adres – przywoływał statystyki Damian Niewiadomski, wiceprezes InPostu.

– Paczkomaty to najbardziej ekologiczna forma dostaw. Ograniczają emisję CO2 w cyklu obiegu paczki o 2/3 w miastach i o 90 proc. w obszarach wiejskich – zachwalał z kolei rzecznik prasowy InPost Wojciech Kądziołka.

Dodatkowo firma zapowiada inwestycje we flotę elektryczną, co ma dodatkowo ograniczyć ślad węglowy pozostawiany przez paczki. InPost chce, by w najbliższych latach połowa jego kurierów poruszała się samochodami napędzanymi energią elektryczną.

Takie pojazdy jako pierwsze mają otrzymywać miasta, które przystąpiły do programu “Green City”, a więc m.in. Rzeszów. W środę InPost przywiózł do Rzeszowa dwa takie dostawczaki. Na razie to tylko “pokazówka”. Nie wiadomo, kiedy pojazdy ostatecznie trafią do stolicy Podkarpacia. 

Paczkomaty na święta

Jasne jest natomiast, że w Rzeszowie jeszcze w tym roku staną nowe, wielofunkcyjne i proekologiczne, paczkomaty.

– Na tę chwilę wyznaczyliśmy ok. 40 miejsc przy parkingach, na których mogłyby zostać ustawione paczkomaty – oznajmił w środę prezydent Rzeszowa.

Kilkadziesiąt punktów odbioru paczek miałoby zostać uruchomionych jeszcze w 2021 roku. – Prezenty na Boże Narodzenie rzeszowianie już w nich odbiorą – obiecał Fijołek. 

Zielona transformacja

Nowe paczkomaty będą różnić się od starszych. Znajdą się w nich czujniki jakości powietrza, którą klienci InPostu będą mogli śledzić w mobilnej aplikacji. W planach są także ładowarki, np. do hulajnóg elektrycznych.

– W miastach partnerskich zamierzamy inwestować w zieloną transformację: w parki kieszonkowe, kostki antysmogowe i ściany z mchem – zadeklarował Damian Niewiadomski.

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: