Więcej zieleni na Grunwaldzkiej. Miasto szuka wykonawcy przebudowy deptaka

Kilkadziesiąt nowych drzew zostanie posadzonych wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć przebudowa deptaka. 

 

Wizualizacje: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Ulica Grunwaldzka jest ostatnim deptakiem – po ulicach Kościuszki i 3 Maja – do modernizacji, a dokładnie wymiany nawierzchni – kostki brukowej na płyty granitowe. Ten plan jest już i tak opóźniony, bo w ubiegłym roku prezydent Konrad Fijołek uznał, że wcześniejszy projekt należy poprawić i uwzględnić w nim nasadzenia, których nie było. 

W maju ub. r. ratusz informował, że na ulicy Grunwaldzkiej, po prawej stronie, posadzonych zostanie ponad 40 grabów wąskokolumnowych. Po lewej stronie deptaka ustawione będą graby w donicach. W sąsiedztwie budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego posadzone zostaną klony. W sumie na ul. Grunwaldzkiej ma być ponad 50 drzew.

Projekt przebudowy deptaka zmieniała firma AG Doradztwo i Projektowanie z Katowic, za co miasto zapłaciło prawie 200 tys. zł.

Bardziej przyjazna mieszkańcom

Jak piątek (13 stycznia) poinformował ratusz, zmieniony projekt jest już gotowy, uzupełniono go o drzewa, które zostaną posadzone wzdłuż kamienic. – Zależy mi na tym, aby w mieście było jak najwięcej zieleni. Chcę, aby ulica Grunwaldzka była przyjazna mieszkańcom. Żeby ludzie chętnie tutaj spacerowali i odpoczywali – mówi Konrad Fijołek. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zmieniony projekt ulicy jest już w Miejskim Zarządzie Dróg. Obecna zieleń na Grunwaldzkiej została zachowana, głównie drzewa rosnące na wysokości UR. Utworzenie zostaną dwa dodatkowe szpalery drzew. Bliżej kamienic stojących po stronie wschodniej, drzewa mają rosnąć w donicach. Od strony zachodniej zostaną posadzone w gruncie.

Deptak z pomnikiem Grunwaldzkim

Jak podają służby miejskie, nawierzchnia ulicy będzie nawiązywała do ulic Kościuszki i 3 Maja. Wzdłuż deptaka pojawią się również nowe ławki, parklety i kosze na śmieci. Projekt zakłada także utworzenie monumentu z inskrypcją – pomnika Grunwaldzkiego, renowację zdroju ulicznego oraz montaż stojaków.

Latarnie będą miały energooszczędne oprawy LED. Przebudowa deptaka rozpocznie się od wymiany sieci podziemnych. Projekt przebudowy i dokumenty do rozpoczęcia prac są już w MZD. Do 6 lutego miasto czeka na oferty firm zainteresowanych przebudową ulicy Grunwaldzkiej. Prace mają potrwać do końca 2023 roku.

W budżecie miasta na inwestycję przewidziano 3 757 114 zł. Dokładny koszt przebudowy deptaka będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama